Aneta Krausová
Na čom všetkom sa môžeme vyspať
Moje malé „spánkové štúdie“ pokračujú. Tentokrát som sa rozhodla zistiť, aké sú možnosti výberu postele. Ako prvé ma samozrejme napadlo hodiť si slovo posteľ do vyhľadávača. Skúste to.
Som študentka vysokej školy hľadajúca svoje uplatnenie v živote. Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Nezaradené
Moje malé „spánkové štúdie“ pokračujú. Tentokrát som sa rozhodla zistiť, aké sú možnosti výberu postele. Ako prvé ma samozrejme napadlo hodiť si slovo posteľ do vyhľadávača. Skúste to.
Či už sa jedná o človeka súčasnosti ,alebo neandrtalca, niečo nás spája. Potreba spánku! Rozdiel je len v tom, akým spôsobom si svoj pohodlný spánok človek zariaďuje. Dnes je nemysliteľné spávať na zemi či bez matraca. Ale nebolo to vždy tak...
Pred nedávnom som bola na návšteve u známych, ktorí sa nasťahovali do nového bytu. Ich 5-ročný syn bol nervóznejší ako obvykle a pôsobil na mňa unaveným dojmom. Pýtala som sa jeho matky, či je chorý. Odpovedala, že nie je, ale že v poslednej dobe spáva zle. „Možno si budeme musieť nájsť čas a vymaľovať mu detskú izbu inak. Tá modro červená kombinácia, asi nebude to pravé orechové?“ dodala.
Keď spočítame všetky prespané hodiny, vyjde nám, že prespíme až tretinu života! Angličanka Maureen Westonová si však život o niekoľko dní predĺžila. Vydržala nespať neuveriteľných 18 dní a 17 hodín. Japonka Kamato Hongoová sa zasa dožila 116 rokov vďaka tomu, že spávala len každý druhý deň. A aké sú ďalšie zaujímavé čísla v súvislosti zo spánkom? Na to si posvietime v tomto blogu.
Máte pocit, že s vami nie je niečo v poriadku? Možno za to môžu hormóny, ktoré okrem iného ovplyvňujú aj to, ako sa vyspíme a na oplátku, to ako sa vyspíme zasa ovplyvňuje produkciu hormónov v našom tele. Hormónov, ktoré súvisia so spánkom je viac a jeden s druhým úzko súvisia. Platí pri nich pravidlo, že sú dobrými sluhami, ale zlými pánmi. Tu je zopár dôležitých.