Prvý projekt na území mesta Košice bol zrealizovaný v decembri 2005 až jún 2006. Protipovodňová ochrana pozostáva z výstavby svahových zasiakavacích pásov (vodoholdingov) po vrstevniciach, ktoré udržujú dažďovú vodu vo svahu, aby nestekala do areálu športového centra. Pri extrémnych prívalových dažďoch má dôležitú funkciu jazierko, do ktorého stekajú dažďové vody podzemnou prepadovou rúrou z Vodoholdingov. Celý systém je riešený tak, že vodoholdingy a jazierko zadržalo všetky dažďové vody, ktoré padnú na lokalitu.
Obr: Mapka pilotného projektu protipovodňovej prevencie na sídlisku KVP s drevorezbou KVAPKY od drevorezbáda Lipovského z Dubovice


Erózia dažďovej vody zo sídliska spôsobovala zanášanie tenisových kurtov bahnom po každom intenzívnom daždi (foto: august 2005)


Stav vybudovaných vrstevnicových hrádzi (vodoholdingov) so zadržaou dažďovou vodou (foto: máj 2006)


Obnova lhkomilnej vegetácie vo vohoholdingoch (foto: jún 2007)


Charakter druhu vegetácie pri „samovývoji" vo vodoholdingoch spôsobená zadržaním dažďovejvody


Výsledkom zrealizovaného projektu je funkčný systém protipovodňovej prevencie, ktorý po každých prívalových dažďoch zachytí desiaty kubíkov dažďovej vody (jednorázovo až 400 m3). Od decembra 2005 boli vodoholdingy už niekoľko krát naplnené. Dažďová voda s bahnom neodteká na tenisové kurty a neprispieva k povodňovým rizikám priamo na lokalite ani smerom po toku, ale zadržaná dažďová voda vsakuje do pôdy a vyparuje sa do atmosféry.
Prívalové dažde za posledné 4 roky otestovali spoľahlivosť systému a výsledkom je spokojnosť majiteľa športového centra, ako aj samosprávy, že dokázala vyriešiť dlhoročný problém, za čo bola kritizovaná. Tento jednoduchý projekt môže byť zdrojom inšpirácie vytvárania pracovných príležitostí v každej komunite pri riešení prevencie pred povodňami, ako chrániť a vytvárať vodné zdroje, ako zmierňovať negatívne dôsledky klimatických zmien, obnovovať biodiverzitu priamo na lokálnej úrovni.