Sedem zlatých pokladov pre prosperitu Košíc (I).

Košice bez ladu a skladu. Asi tak sa rozvíjajú. V košickej komunite nepriebieha proces komunikácie s verejnosťou a rozhodovania sa robia podľa toho ako sa komunální politici vyspia, resp. koho náhodne stretnú, alebo kto ich "presvedčí". Súčasné vedenie mesta už 5 rokov ignoruje to, čo v procese prípravy rozvoja Košíc si prialo viac ako 400 účastníkov, ktorí sa zúčastnili  otvoreného plánovacieho procesu v roku 2004. Spomínaní účastníci to robili nezistne pre svojú komunitu. Zvláštne, že nástupom vedenia mesta v roku 2006 rozhodlo za peniaze aktualizovať to, čo iní robili zadarmo a poslať predchádzajúce návrhy do suterénu. V priebehu následujúcich dní uverejním 7 najdôležitejších výstupov otvoreného plánovacieho procesu, aby občania mesta Košíc neboli jednostranne krmení a pri najbližších voľbách starostlivo zvážovali komu dajú dôveru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Doterajšia kultúra územného rozvoja je silne poznamenaná chaotickou výstavbou investorov na základe tendenčných provizórnych rozhodnutí. Územný rozvoj sa orientoval podľa potreby investorov bez jasnej predstavy územného rozvoja mesta. Preto odporúčanie pre rozvoj Košíc je orientovať sa na harnóniu objektov v územiach mesta s citlivým prepojením na dopravné koridory.

Ambíciou mesta by mala byť znalostná ekonomika. Svetový trend miest je vytvárať moderné mestské centrá, kde pulzuje zdravý podnikateľský duch, kde sa tvorí mestský kapitál. Je moderné kumulovať tento kapitál na jedno miesto, s čím sa veľmi jednoducho a ľahko stotožní podnikateľské prostredie aj na vonkajšie vzťahy. V týchto centrách sa kumuluje finančný i mozgový kapitál, ktorý je hnacím motorom progresívneho rozvoja mesta. Košice potrebujú takéto centrum a je historickou príležitosťou vybudovať takéto centrum v geografickom strede mesta do priestoru, kde sa zbiehajú všetky dopravné osi. Je to zároveň skvelá príležitosť orientovať mesto na znalostnú ekonomiku, čím sa otvárajú vynikajúce príležitosti mesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Týmto priestorom je zanedbaná lokalita tzv. Asanačné pásmo na rozhraní Terasy a Starého mesta a má rozlohu viac ako 10 hektárov. Týmto riešením sa umožní vyvážený rozvoj historického jadra a dá sa nová perspektíva priestoru, ktorý donedávna bol hanbou mesta. Asanačné pásmo je blízko hokejového štadióna, ktoré nemá parkovacie priestory a ktoré je potrebné vyriešiť aj vzhľadom nato, že v roku 2011, čakajú aj Košický štadión MS v hokeji. Táto udalosť potrebuje nevyhnutné dobudovanie celej infraštruktúry až po hotelové kapacity a spomínaná lokalita o rozlohe 10 hektárov je príležitosťou pre rozvoj spoločných záujmov pre prosperitu mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Malo by sa v zanedbanom "asanačnom pásme" vybudovať moderné mestské centrum (Košická Akropola) a ďalšími príkladmi rozvíjať podporu investícií do doteraz nevyužívaných lokalít, napríklad priestory po armáde, priemyselné znečistené resp. zanedbané lokality (Malinovského kasárne, Kasárne Kukučinová, rozsiahle znečistené lokality okolo rieky Hornád, Priemyselný komplex Magnezitky na Ťahanovciach a na Bankove). Všetky tieto lokality sa v minulosti stali zanedbanými resp. znečistenými priemyselnými areálmi ktoré zaťažuje životné prostredie i brzdia rozvoj mesta. Pred mestom taktiež stoja výzvy citlivým spôsobom obnovovať infraštruktúru, ktorá vytvárala nenahraditeľnú atmosféru mesta. Tú treba Košiciam vrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

Je výzvou obnoviť tie funkcie mesta, ktoré v minulosti vytvárali unikátnu atmosféru mesta - vrátiť vodu do starého Mlynského jarku, urobiť promenádu medzi Starým mestom a Mestským parkom a na Mojzesovej ulici. Vytvoriť vnútromestský okružný dopravný systém, ktorý bude spájať Železničnú a autobusovú stanicu cez Štúrovú ulicu, Kuzmányho sídlisko, Maratónu mieru cez Masarikovú ulicu späť na Železničnú stanicu. Preložiť električkovú trať z Kuzmányho ulici na Mojzesovu a urobiť z nej promenádny bulvár.

Je taktiež potrebné pouvažovať o premostení Hornádu na viacerých úsekoch mesta a začleniť tieto premostenia do bezkonfliktnej dopravnej infraštruktúry mesta. Vrátiť rieku Hornád Košičanom - vytvoriť okolo rieky atraktívnu promenádu pre vychádzky a relax, tak aby z každej strany rieka Hornád bola dostupná pre Košičanov, aby rieka Hornád bola zdrojom oddychu.

SkryťVypnúť reklamu

Dopravné infraštruktúrne systémy prepojiť na historické jadro tak, aby bolo možné z každej svetovej strany sa jednoducho dostať do a z mesta von. Na okraji historického jadra vybudovať parkovacie dómy v súlade s historickým pôdorysom mesta. Malinovského kasárni vytvoriť administratívne centrum riadenia mesta (magistrát) s jednoduchým prepojením na dopravné systémy.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu