Z intravilánu mesta Košíc sa ročne odkanalizuje v priemere 15 mil. m3 dažďovej vody, za čo my Košičania platíme vodárenskej spoločnosti a prispievame k zvyšovaniu povodňových rizík smerom k južným obciam tak na Slovenskej, ako aj na Maďarskej strane. Je potrebné naštartovať inovatívne programy zadržiavania dažďovej vody na strechách bytových domov i priemyselných areáloch s plochou strechou, na vhodných miestach zelených plôch, kde bude mať možnosť zadržaná dažďová voda vsiaknuť do pôdy a doplniť zásoby podzemných vôd i vypariť sa a zlepšiť mikroklímu mesta.
Týmto počinom by Košičania nemuseli platiť 15 mil. EUR ročne vodárenskej spoločnosti, znížili by riziko výskytu alergénnych látok v ovzduší. Tým by sa zlepšíla kvalita životného prostredia a Košice by sa stali centrom inovácii Novej vodnej kultúry, ktorý mohla by inšpirovať okolitý svet, ako ozdravovať klímu miest i predchádzať klimatickej zmene v prostredí v ktorom žijeme. Takéto riešenie by zároveň znížilo náklady za klimatizačné zariadenia, pretože zadržaním dažďovej vody v meste a umožnenie jej výparu sa môže spotrebovať solárna energia na výpare vody do atmosféry. Ale keď nieto vody, tak solárna energia sa uvoľní do atmosféry a prehreje ju. Odhadujeme, že ročne by sa znížila produkcia citeľného tepla do atmosféry na území mesta Košíc o cca 10.000 GWh, čo ju mimochodom vyprodukujú všetky elektrárne na Slovensku za 4 mesiace. V čase letných horúčav by bolo mesto chladnejšie, lepšie by sa dýchalo i spalo a navyše by sme tým aj ušetrili ďalšie milióniky za zníženie spotreby elektrickej energie klimatizácii priestrov. Dokonca by sme boli aj tolerantnejší, lebo výskumy z Nemecka hovoria o tom, že človek, ktorý žije dlhodobo vo vysušenom prostredí je viac emotívnejší i agresívnejší.
Lesy okolo Košíc zo severnej strany sú klenotom, ktoré vytvárajú okolo Košíc zdravé životné prostredie. Zároveň tieto lesy sú zdrojom najkvalitnejšej vody i ekologickej obnoviteľnej energie pre Košice. Preto výzvou pre mesto je využívať toto vzácne prírodné dedičstvo (Živá voda pre Košičanov) a taktiež zdrojom pre čistú energiu (biomasa). Potenciál Košických lesov je 15 mil. m3 zdravej vody ročne. Preto Košičania by mohli piť zdravú a lacnejšiu vodu a navyše je ekonomický efektívnejšie ťažiť z lesa vodu a nie drevo. Pripomínam, že pramenistá voda je živá zdravá voda a voda z nádrží je mŕtva, karcinogénna a pri dlhodobom pití takejto vody človek je menej odolný voči chorobám.
Zároveň využívaním vody z Košických lesoch na vodárenské účely sa umožní aby vodárenská nádrž Bukovec sa mohla perspektívne stať prímestskou rekreačnou oblasťou pre vodné športy a oddych Košičanov. Košické lesy sú taktiež potenciálom výroby obnoviteľných zdrojov energie z biomasy. Preto ambíciou je umožniť, aby pre prímestské bývanie bolo teplo a elektrina vyrábaná z obnoviteľných zdrojov, čím sa posilní diverzifikácia teplárenských zdrojov pre Košice, čo zreálni cenu tepla a energie pre Košičanov v celom meste. Košické lesy sú taktiež zdrojom obnovy a ochrany zdravia pre občanov, preto perspektívou je, aby v Košických lesoch bola vybudovaná integrovaná infraštruktúra pre ľahkú turistiku (cyklotrasy, lesné chaty, oddychové priestory a zóny).
Z južnej strany Košíc je otvorená poľnohospodárska krajina, zaťažená priemyslom z Košíc (Košická spaľovňa, oceliarenský komplex US STEEL). Rozvoj Košíc bol v minulosti na úkor devastácie okolitého prostredia z južnej strany Košíc. Preto Košice nesú zodpovednosť aj za stav okolitého prostredia. Preto mesto Košice by malo vykúpiť zdevastované lokality a tieto lokality postupne zalesniť, aby dlhodobo dochádzalo k obnove kvality životného prostredia, biodiverzity v okolí Košíc. Tieto programy je potrebné naplno rozvinúť, aj v súvislostí s očakávanou klimatickou zmenou.
Čo myslíte Košičania, stálo by to za to sa popasovať? Ja si myslím, že áno!