Sedem zlatých pokladov pre prosperitu Košíc (III.Ekobývanie).

Ďalším zlatým pokladom Košíc mohlo byť ekobývanie. Rozvoj bývania na Slovensku je naďalej silne orientovaný na centrálne distribučné siete (elektrina, privádzanie pitných vôd, odvádzanie splaškových vôd, teplo, plyn, komunálny odpad). V týchto štruktúrach sa odohráva aj množstvo osobných tragédií, ktoré môžu prerastať aj do takého masakru, aký sa odohral v Devínskej Novej vsi. Perspektíva rozvoja bývania typu „králikáreň" má veľké riziká. Jednou z rizík je aj ľahký spôsob likvidácie infraštruktúry dodávky komodít. Prevencia pred možnými kolapsovými situáciami, prinášania viac tolerancie, kultúry do vzťahov až po nezávislosť od monopolných distribútorov komodít je ekobývanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V roku 2003 bol v Košiciach naštartovaný proces spracovania stratégie rozvoja ekobývania, ako súčasť záchrany Košických lesov pred privatizáciou. Výsledkom bola Košickým parlamentom schválená stratégia rozvoja bývania „ Bývanie v 21. storočí v Košiciach", ktorú môžete nájsť tu: http://www.kosice.sk/zakladne_dokumenty.asp. Tento dokument bol v januári 2004 schválený a zaviazal Magistrát mesta Košice konať. Nuž a prešlo 6 rokov, Košické lesy sa nesprivatizovali, čo bol veľký úspech, ale Magistrát mesta Košíc v realizácii programu ekobývania nepohol ani prstom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo sa pripravoval projekt ekobývania? Lebo dominantná časť kultúry bývania občanov mesta Košíc je v panelákových bytoch, ako dôsledok rýchleho populačného rastu Košíc v 60-tich rokoch. Kultúra bývania v Košiciach odpovedá architektúre a štruktúre bývania. Budúcnosť kultúry a zdravého štýlu bývania v Košiciach by mal byť v orientácii na individuálne bývanie, ktoré dáva príležitosť občanom mesta zdravo bývať v prostredí, ktoré zvyšuje kvalitu života. Preto zámerom bolo pripraviť podmienky, aby občanom Košíc sa umožnilo stavať rodinné domy ne ekotechnológiách a zároveň transformovať klasické panelákové byty na bývanie v prostredí mestského typu s európskym štandardom bývania.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto pre Novú kultúru bývania by malo vytvoriť transparentné podmienky výstavby rodinných domov na ekologických princípoch v okrajových častiach Košických lesoch a záhradkárskych osadách, ktoré by boli menej závislé na monopolných dodávkach komodít a služieb. Tento ekotrend mal umožniť novú perspektívu pre mladých ľudí vybrať si Košice za mesto v ktorom sa oplatí žiť.

Zámerom okrem iného bolo ovplyvniť ceny nehnuteľností na trhu, pretože viacej ponúk mohlo znížiť dravosť realitných kancelárii predávať nehnuteľností za nekresťanské ceny. Ťarbavosť Magistrátu mesta Košice a rôzne politické tlaky na vedenie mesta nenaštartovali proces realizácie ambiciózneho projektu. Ceny nehnuteľnosti na trhu v Košiciach vyrástli do nekresťanských cien a nasledoval úpadok v podobe finančnej krízy.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by projektu ekobývania komunálni politici Košíc v zmysle schváleného uznesenia dali zelenú, dovolím si nahlas povedať, že dopad finančnej krízy na Košice by bol oveľa menší, bolo by viac práce v Košiciach, viac peňazí by ostalo v komunite i viac nových až inovatívnych impulzov pre rozvoj lokálnej ekonomiky by nastalo. S nepochopením som sledoval, ako primátor mesta Košíc natŕčal dlaň k bývalej vláde, aby dala viac peňazí, lebo sa znížil príjem daní. Nepohol však ani prstom, aby sa hýbala lokálna ekonomika. Samozrejme, že to robili takmer všetci starostovia miest a obcí, lebo je ľahšie pýtať, ako pohnúť zadkom i mozgom v rámci svojej pôsobnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže občan na Slovensku a samozrejme aj v Košiciach je bohužiaľ lokajom monopolov, má malú šancu stať sa nezávislým. V tom čase som si naivne myslel, že samospráva je na to, aby rozvíjala také strategické rozvojové programy, ktoré by priniesli novú kvalitu i kultúru do života občanov i zabezpečí v medziach slušnosti podmienky pre monopolných distribútorov komodít primeraný biznis a podporí rozvoj lokálnej ekonomiky.

Nestalo sa tak. Monopoly majú naďalej veľký vplyv a až tak sa zmonopolizovali, že to začína aj ich ohrozovať. Prichádzajú však nové znepokojujúce poznania, ktoré potvrdzujú, že kultúra bývania sa musí zmeniť. Musí sa viac diverzifikovať, ak chceme prežiť. A je preto čas pritlačiť zodpovedných v meste Košice i v iných mestách na Slovensku začať sa orientovať na novú kultúru bývania. V novembri sú voľby a prosím občanov, nevoľte komunálnych politikov, ktorí vo svojich programoch budú mať ambíciu stavať bytovky, ale voľte komunálnych politikov, ktorí majú ambíciu priniesť Novú kultúru bývania. Nech nám je masaker v Devínskej Novej Vsi výstrahou i výzvou, že treba zmeniť kultúru bývania na Slovensku.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu