Zvonia vodolajdáctvu do hrobu?

Slovenskí vodohospodári sa zvyknú chváliť unikátnym vodohospodárskym systémom 60-tich umelých vodných nádrží v Štiavnických vrchoch s celkovým objemom 7 miliónov m3, ktoré boli navzájom pospájané zbernými (72 km), náhonovými (57 km) a spojovacími jarkami. Verejnosti sa tento systém ponúka ako silný argument, prečo je dobré budovať priehrady. Pri tejto ponuke verejnosti však zabúdajú povedať celú pravdu, že tento unikátny systém vybudovaný z 1. polovici 18. storočia je založený na zbieraní dažďovej vody do nádrží s následným jej využitím pre banský priemysel. Pre súčasné problémy s povodňami na Slovensku môže tento systém byť inšpiráciou. Ponúkam zopár záberov z vodného systému vo sv. Antone a z Počúvadla.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)
Obrázok blogu

Orientačná mapa vodohospodárskeho systému vo sv. Antone

Obrázok blogu

...jarok privádzajúci vodu do Horného jazierka

Obrázok blogu

... Horné jazierko

Obrázok blogu

...potok z Horného do Dolného jazierka

Obrázok blogu

...vodopád do Dolného jazierka

Obrázok blogu

...Dolné jazierko 4x

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

...fontána na nádvorí kaštieľa napájaná z Dolného jazierka

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Jazero Počúvadlo takmer v sedle Štiavnických vrchoch

Obrázok blogu

Stromy na vodnej strane spevňujú korunu hrádze a nie sú prekážkou ako na hrádzach postavených v 20. storočí. Odporúčam všimnúť si oblukovitosť hrádze (tlak vody na hrádzu sa prenáša do svahov, čo zaručuje bezpečnosť a stabilitu hrádze pred roztrhnutím).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

...bezpečnostný prepad z nádrže

Obrázok blogu

...unikátna čistota pozbieranej dažďovej vody v nádrži

Obrázok blogu

...vzdušná strana hrádze je zalesnená, čo súčasní vodohospodári považujú za nemožné. Údajne po odumretí stromov sú rizikom zvýšenia priesakov.

Obrázok blogu

... na tomto sa podieľal Samuel Mikovíni pred viac ako 250 rokmi. Kam sa hrabú údolné nádrže postavené posledných 50 rokov na Slovensku? Okrem nanosov bahna v nich množstvo špiny a odpadu v rozklade! Snáď vodolajdáctvu na Slovensku zvonia do hrobu.

V každom chotári by mohli byť takéto systémy novej vodnej kultúry vybudované pre zatraktivnenie prostredia, ochranu pred povodňami, suchom, podpory biodiverzity, rozvoja lokálnej ekonomiky i pre radosť zo života. Tisíce ľudí by mohlo si týmto nájsť prácu a robiť dobro pre seba i pre spoločnosť. Namiesto toho sa apatický a bezprízorne potulujú v poškodenej krajine a frustrovaní z nedostatku užitočnosti i nezáujmu spoločnosti o ich ubolené duše, prispievaju k sociálnemu napätiu v komunitách.

SkryťVypnúť reklamu

Pozývam občanov pestovať novú vodnú kultúru na Slovensku!

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu