reklama

Nastal čas vytvoriť konkurenciu vodárenským spoločnostiam

Chybný politický krok prvej Dzurindovej vlády vytvorilo nekontrolovateľnú privatizáciu distribúcie vody. Paradoxne v tom čase voda patrila do rezortu pôdohospodárstva, ktorému šéfoval ľavicový minister Koncoš. Transformácia štátnych podnikov vodárni a kanalizácii na akciové spoločnosti miest a obcí, bolo politické rozhodnutie, na pozadí ktorého sa skryl zámer obchodovať s vodou, bez vplyvu štátu i obcí. Posledný Bratislavský príbeh to len dokazuje. Tento nekontrolovateľný monopol potrebuje konkurenciu, ak chceme na trhu reálnu cenu vody i zabezpečené trvalo udržateľné využívanie tohto nenahraditeľného modrého zlata. Existuje viacero riešení vytvoriť konkurenciu vodárenským monopolom. Tu je jedno z nich.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Do štátnych budov zaviesť inovatívne technologické zariadenia využívania dažďovej vody pre sanitáciu budov. Štát tým ušetrí na vodnom, stočnom a dažďovnom cca 30 mil. EUR ročne. Toto inovatívne riešenie zníži spotrebu vody v štáte o 600 l/s, preto nebude potrebné investovať cca 300 mil. EUR z verejných zdrojov na nový vodný zdroj spomínanej výdatnosti. Zároveň sa zníži povodňový prietok o viac ako 350 m3/s. Riešenie vytvorí cca 3.000 pracovných príležitostí. Vznikne pozitívny dopad na zreálnenie ceny vody na Slovensku a odštartuje sa konkurencia na trhu s vodou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasný stav:

 • Monopolne postavenie vodárenských spoločnosti na trhu umožňuje bezkonkurenčne ceny vody.

 • Monopol vodárenských spoločnosti obmedzuje priestor pre zavádzanie inovatívnych technológií, ktoré znižujú prevádzkovú náročnosť i spotrebu vody na trhu.

 • Poškodený hydrologický režim vodných tokov na Slovensku a dopady klimatickej zmeny si bude vyžadovať v budúcnosti investovať do nových vodných zdrojov.

Potreba:

 • Zvýšiť konkurenčný tlak na obchodovanie s vodou

 • Vyrovnávať hydrologický režim vodných tokov, ozdravovania klímy a prevencie pred povodňami a suchom prostredníctvom zníženie odtoku dažďových vôd z budov a spevnených plôch.

 • Využívať inovatívne technológie získavania vodných zdrojov napríklad dažďovej vody a jej recyklácie v budovách, kde je dominancia spotreby vody na sanitáciu (priestor pre znalostnú ekonomiku)

Spotreba vody

 • Denná spotreba vody (vodné, stočné, dažďovné) vo verejných budovách na sanitáciu je cca 50.000 m3. Za to štát zaplatí z našich daní cca 150.000 EUR denne. Ročne je to cca 30 mil. EUR a za 10 rokov je to "len" 300 mil. EUR.

 • Ak by štát v objektoch štátnej správy zrealizoval inovatívne technológie využívania dažďovej vody a jej recyklácie na sanitáciu verejných budov, ušetrilo by to v štátnom rozpočte cca 250 mil EUR za 10 rokov pri cenovej úrovni roku 2010.

Výzva pre štát:

 • Inovatívnymi technológiami sa zníži spotreba vody vo verejných sieťach o cca 600 l/s, čo je kapacita jednej plánovanej priehrady, ktorá podľa odhadov stojí cca 300 mil. EUR. Štát na tom ušetrí 300 mil. EUR. Najlepšia investícia je tá, ktorú netreba realizovať.

 • Manažment dažďových vôd je orientovaný na čo najrýchlejšie odkanalizovanie vôd zo všetkých spevnených a zastrešených plôch do potokov a riek. To je príspevok k povodňovým rizikám, suchu i klimatickej zmene. Zrealizovaním programu využívania dažďových vôd a jej recykláciou pre sanitáciu verejných budov sa zmierni riziko povodní o sumárny povodňový prietok cca 350 m3/s. Štát tým ušetrí na investíciách do ochrany pred povodňami cca 15 mil. EUR.

 • Vznikne cca 3.000 pracovných príležitostí na trhu práce v rokoch 2011-2016.

Návrh riešenia:

 • 1. Etapa (2011-2012): Rozvinutie technologických riešení využívania dažďových vôd pre sanitáciu verejných budov vo vlastníctve štátu (verejné budovy, úrady štátnej správy, budovy ministerstiev, vedeckých ústavov, škôl všetkých typov, administratívne budovy a prevádzky organizácií zriadené štátom)

 • 2. Etapa (2013-2014): Masová implementácia projektov šetrenia vody do verejných budov a rozvinutie technológií zbierania dažďových vôd zo spevnených plôch verejných priestranstiev (cesty všetkých kategórií)

 • 3. Etapa (2015-2016) Masová implementácia projektov zbierania dažďových vôd zverejných priestranstiev, ciest, diaľnic iiných kategórií spevnených nepriepustných plôch.

Ak štát myslí úprimne a vážne s ochranou spotrebiteľa, s ochranou prírodných zdrojov i trvalo udržateľným rozvojom, ako aj s presadzovaním podpory konkurencieschopnosti v zmysle Lisabonskej stratégie, podpory inovácii i vytvárania pracovných príležitostí na trhu práce, môže sa inšpirovať.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
 • Počet článkov:  633
 •  | 
 • Páči sa:  5x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu