Z tohto pohľadu si občania nielen dotknutých obcí môžu vydýchnuť. Prichádza veľká nádej pre Prešovský a Banskobystrický kraj, že sa podarí investovať 400 miliónov eur do obnovy poškodenej krajiny tak, aby sa v krajoch systémovo vyriešila protipovodňová ochrana, vytvárali sa zásoby vody v krajine a zároveň aby sa prispelo k ozdravovaniu klímy, biodiverzity i prírodného produkčného potenciálu. Toto je cesta pre envirorezort a nie budovanie priehrad.
Táto cesta vytvorí tisícky pracovných príležitostí pre nezamestnaných. Tí zrealizujú v poškodených častiach krajiny viac ako 100 miliónov m3 vodozádržných opatrení (hrádzky, odrážky na cestách, sanácia eróznych rýh, zasakávacie jamy i pásy po vrstevnici, obnova medzí v poľnohospodárskej krajine, vodozberné nádrže, malé vodné nádrže, rybníky).
Brusel to s radosťou podporí! Prečo? Lebo Rada Európy pre životné prostredie 17. decembra 2012 schválila Novú koncepciu vodohospodárskej politiky na princípe plošného zadržiavania vody v krajine a Komisia pripravuje smernicu, ktorá má byť schválená v roku 2014.
Slovensko si tým prinavráti líderstvo, o ktoré prichádza odborne nevysvetliteľným zastavením Programu revitalizácie krajiny v marci 2012, ktorý rozbehol masívne zamestnávanie na obnove poškodenej krajiny. Ak to súčasný minister životného prostredia nespraví z vlastnej iniciatívy, tak ho bude musieť predseda vlády z funkcie odvolať, pretože envirorezort nezmyslenými požiadavkami na financovanie nevýhodných investícií z eurofondov zhoršuje vyjednávaciu pozíciu premiéra pri rokovaniach v Bruseli.
[1] http://www.sme.sk/c/6998989/bruselu-sa-nepacia-zigove-plany-na-vodne-diela-nepreplati-ich.html