Mobilizovanie občianskeho sektoru za znižovanie extrémov v počasí

Voda v krajine je termoregulátor. Ak je jej viac, krajina sa pomalšie ohrieva i ochladzuje. V minulom storočí sme dažďovú vodu považovali za odpad. Rigolovali sme ju ako sa len dalo. Báli sme sa jej. Krajina začala postupne vysýchať i prehrievať sa. Teraz potrebujeme sa mobilizovať, aby bolo v krajne viac vody pre ľudí, potraviny, prírodu i klímu. Budeme jej mať vtedy viac, ak každý z nás pochopí, že je nevyhnutné pri akomkoľvek využívaní zemského povrchu hospodárne nakladať s dažďovou vodou. Za ochranu a dobrý stav vody v krajine sme zodpovední všetci. Nie len vodohospodári. Úradník vo verejnej správe, podnikateľ, odborník či občiansky aktivista môže prispieť k obnove toho, čo sme stratili a ktorého začína byť nedostatok. Prečo? Lebo zajtra už môže byť neskoro. V tomto príspevku sa venujem mobilizácii občianskeho sektoru za to, aby bolo viac vody v krajine, aby samotní občania prispievali k znižovaniu extrémov v počasí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Alexis de Tocqueville vo svojom diele Demokracia v Amerike v prvej polovici 19. storočia napísal, že kým vo Francúzsku je na čele nových veľkých projektov vláda a v Anglicku aristokracia, v USA sú to občianske združenia.[1] Občan je v demokratickej spoločnosti tou najdôležitejšou „inštitúciou". Má oveľa dôležitejšiu funkciu, ale aj väčšiu zodpovednosť ako občan v nedemokratickej spoločnosti. Tak ako my veríme skôr veľkému množstvu skromných kvapiek dažďa než ich koncentrácii v riekach, tak má pri uplatňovaní novej vodohospodárskej politiky vôľa a presvedčenie obyčajných občanov väčší význam než nariadenie vlády (hoci vláda má podobne ako rieka tiež svoju funkciu).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobne ako vo všetkých ostatných prípadoch občianskeho života aj v prípade zadržiavania vody v krajine by sa úlohy a kompetencie mali deliť v súlade s princípom subsidiarity, t. j. danou vecou by sa mali zaoberať inštitúcie na vyššej úrovni len vtedy, keď daný problém nemožno efektívnejšie riešiť na nižšej úrovni. Potreba zadržiavať vodu v krajine je celosvetová, a preto sa do nej musia zapojiť inštitúcie na všetkých úrovniach vrátane národnej a medzinárodnej. Záleží však aj na iniciatíve občanov, aby určili, ktoré aktivity zvládnu sami, v ktorých je intervencia zhora kontraproduktívna a v ktorých potrebujú pomoc vyšších úrovní. Individuálny občan či občan v spojení s inými má otvorený priestor na to, aby robil viac, než je jeho povinnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosti angažovanosti občanov

Občania, ktorí si osvoja myšlienku zadržiavania dažďovej vody v krajine, budú obhajovať ochranu vody vo svojom životnom priestore a aktívne sa domáhať prípravy a realizácie opatrení zameraných na obnovu vodného režimu krajiny zo strany verejnej správy. Obyvatelia miest a obcí sa budú pozerať na vodu vo svojom okolí ako na termoregulátor klimatických podmienok a na dažďovú vodu ako na hlavného „zabezpečovateľa" dostatku vodných zdrojov v území. Budú podporovať potrebu budovania vsakovacích, depresných a odparovacích plôch v území pri obnove krajiny a územnom plánovaní. Budú si žiadať delenú dodávku pitnej a úžitkovej vody a podporovať viacnásobné využívanie vody.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosti neziskových organizácií

Neziskové organizácie, ktoré si osvojili myšlienku zadržiavania dažďovej vody v krajine, budú informovať verejnosť o potrebe nového prístupu k vode a dožadovať sa prístupu k informáciám o uplatňovaní nového prístupu v praxi. Môžu iniciovať rôzne lokálne projekty zamerané na zlepšenie verejného a občianskeho záujmu o vodné zdroje územia (typu čistá rieka a jej okolie, zalesňovanie nevyužívaných pozemkov, neplaťme za odvádzanie dažďovej vody - zadržme dažďovú vodu v území, čisté podzemné vody, lepšie využívanie úžitkovej vody na rôzne účely - ochrana pitnej vody). Niektoré z nich sa môžu zamerať na podporu líderstva a na budovanie kapacít občianskej a komunitnej angažovanosti v danej problematike. Okrem toho môžu vytvárať nový priestor na rozvoj firemnej filantropie a darcovstva v súvislosti s uplatňovaním nového prístupu k vode tak pre vyspelé, ako aj pre rozvojové krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastníci nehnuteľností

Vlastníci a spoluvlastníci bytov, budov a pozemkov v intravilánoch obcí a miest by mali v záujme koordinácie a zabezpečenia zadržiavania dažďovej vody na zastavaných pozemkoch vytvárať vodné spoločenstvá. V extravilánoch miest a obcí, najmä na poľnohospodárskej a lesnej pôde by mohli vznikať vodné družstvá za aktívnej účasti vlastníkov a užívateľov týchto pozemkov s cieľom zadržiavať vodu v krajine a miestna územná samospráva by mohla na svojom území tieto opatrenia efektívne koordinovať. Vodné spoločenstvá a vodné družstvá môžu medzi sebou budovať aj samostatní vlastníci susediacich budov a pozemkov na území jednotlivých miest a obcí, ak im takáto forma spolupráce uľahčí a zjednoduší realizáciu technických a biotechnických opatrení zameraných na zvýšenie vodozádržnej schopnosti povodí a na zníženie eróznych procesov v danom území. Spolupráca sa týka aj údržby takto vybudovaných systémov. Protierózne a vodozádržné opatrenia slúžia na dlhodobú ochranu a zveľaďovanie ich vlastného majetku.

Nezávislé médiá

Nezávislé médiá by sa mohli v diskusiách o zmenách klímy zamerať na doteraz prehliadaný význam vody. Ak si médiá osvoja princípy zadržiavania dažďovej vody v krajine, mohli by sa stať „strážnymi psami" proti ľahostajnému a koristníckemu zaobchádzaniu s vodou v krajine, ktoré rozličným spôsobom poškodzuje záujmy väčšiny občanov.

[1] Alexis de Tocqueville. Demokracia v Amerike, II, Kap. V

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu