Ak by Píla neurobila v lesoch vodozádržné opatrenie, bola by zas vyplavená

Keď som pred piatimi rokmi napísal blog „Nemôžeme mať pohodu, keď vyrábame nepohodu1“, ako reakciu na tragický pád stanu vo veternej smršti na hudobnom festivale Pohoda v Trenčíne, tak sa pod článkom vzniesla vášnivá diskusia o zneužívaní populárneho festivalu na otváranie tém, ktoré gniavia Slovensko. Od vtedy Slovensko postihli ďalšie nepohody.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Medzi tým sa však udiali aj múdre rozhodnutia, ktoré možno prinášajú odpovede, že aj v nepohode môžeme mať pohodu. Jedným z dôkazov je obec Píla, ktorú v júli 2011 prepláchla katastrofálna blesková povodeň. Vtedy sa povodeň sformovala zo zrážkového úhrnu 60-100 mm v dobe trvania 3,5 hodiny[2]. V Častej vtedy padlo 60 mm. Teraz padlo 79 mm. Napriek tomu zástupca Slovenského vodohospodárskeho podniku tvrdí, že vtedy padlo viac zrážok[3] a že žiadne protipovodňové opatrenia by vtedy nepomohli. Zrejme jeho názor bol vyvolaný stanoviskom starostu obce Píla, ktoré citoval denník SME „Za 120-tisíc eur sme zvýšili mosty, opravili cestu a v lesoch nad dedinou vybudovali odrážky na cestách, vodozdržné hrádzky a suché poldre“. A keďže vodohospodári z duše nenávidia lacné riešenia, realizované obyčajnými ľuďmi, tak pri každej pozitívnej správe o vplyve Programu revitalizácie krajiny to spochybňujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja si dovolím tvrdiť, že v terajšej povodni, ktorá sa pravdepodobne sformovala pri tom istom zrážkovom úhrne, ako v roku 2011, pritekalo do obce Píla menej vody. Voda ostala v lese, tak ako aj sedimenty, konáre, lístie i iná biomasa. Neupchaté priepusty, nevybrežená voda z koryta a bez bleskovej povodne. V júli 2011 som povodňovú situáciu na Píle zmapoval. Tu je zverejnený blog „Cesty Karpát vytápajú naše povodne“[4]. Odporúčam všimnúť si erózne ryhy na lesných cestách i množstvo konárov pri priepustoch. Teraz tiekla obcou čistejšia povodňová voda. Sedimenty, lístie, haluze i iná biomasa ostali vo vodozádržných opatreniach v lese. Ak by to obec neurobila, pravdepodobne by sa Píla dožila podobnej skazy, ako pred 3-mi rokmi. Chvála bohu, nestalo sa tak, lebo sa urobil kus dobrej roboty obyčajnými ľuďmi. 

SkryťVypnúť reklamu

Ale kto tomu uverí, keď vznikol amok neprajníkov, ktorý zneisťuje obyčajných ľudí, že vraj načo robiť lacné protipovodňové opatrenia, keď vodohospodári to vedia ako na to, len nám nepovedia. Tuším som videl kdesi predvolebný plagát s textom „Vieme ako nato“. Aj vodohospodári zrejme tiež vedia, ale nám nepovedia, lebo je to verejné tajomstvo, aby sme im nevideli do kapusty predražených projektov. 

[1]http://kravcik.blog.sme.sk/index.php/c/199836/Nemozeme-mat-pohodu-ked-vyrabame-nepohodu.html

[2]http://www.shmu.sk/File/HIPS/Prival_povoden_na_tokoch_Malych_Karpat_v_6_2011opr.PDF

[3]http://www.sme.sk/c/7381637/pilu-pred-tromi-rokmi-splachlo-dnes-pri-povodni-obstala.html

SkryťVypnúť reklamu

[4]http://kravcik.blog.sme.sk/c/267623/Taka-je-pravda-Cesty-Karpat-vytapaju-nase-obce.html

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu