Ako proti horúčavám

V piatok bolo veľmi horúco. Vo vestibule budovy štátnej správy v Prešove bol príjemný chládok. Keď som vo výťahu utrúsil poznámku, aký je príjemný chládok na prízemí budovy, dozvedel som sa, že rozdiel teplôt v úradných miestnostiach budovy medzi južnou a severnou stranou je 7 stupňov a že v miestnostiach na južnej strane sa nedá normálne pracovať. Spomenul som si na Musée du Quai Branly blízko Eiffelovky v Paríži, kde sa konala 23. júna konferencia "Prístup k energii v Európe a vo svete". Pre mňa najväčšou inšpiráciou bolo nie to, čo sa hovorilo na konferencii, ale to čo som videl na budove. Fasády i exteriéry budovy múzea odeté do zeleného plášťa vytvárajú prostredie o niekoľko stupňov chladnejšie a samozrejme konformnejšie pre prácu i život. Škoda, že len v múzeu a nie aj v priestoroch bežnej štandartnej architektúry. Ponúkam inšpiráciu, ako to vyriešili architekti na budove múzeá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Bežne sa sťažujeme, že začína nám byť v mestách príliš horúco a sucho. Menej však konáme preto, aby tak nebolo. Robíme presne naopak. Tak ako z Prešova robíme vysušené a v letných horúčavách prehriate mesto, tak robíme vo všetkých mestách na Slovensku, v Európe i vo svete. To čo bolo súčasťou bežného štandardu, je teraz iba predmetom Parížskeho múzea. Z Prešova odkanalizujeme ročne viac ako 7 mil. m3 tej dažďovej vody, ktorá v minulosti pri výpare spotrebovala cca 5.000 GWh slnečnej energie a tým bolo prostredie chladnejšie. Stačilo by, aby z onej Prešovskej budovy štátnej správy i iných budov sa dažďová voda neodkanalizovávala, ale ostávala napríklad na streche, resp. zbieraná do dážďovej záhrady (http://kravcik.blog.sme.sk/c/251543/2011-Rok-dazdovych-zahrad.html). Tým by budovu i okolie ochladzovala a spríjemňovala prostredie pre štandardný pracovný výkon zamestnancov úradu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak o tom nevedia architekti, mali sme ich nakopnúť my, pretože je nekultúrne odkanalizovávať dažďovú vodu a spôsobovať zmeny klímy. Mali by sme žiadať od architektov projektovať také budovy, aby z nich dažďová voda nebola odkanalizovávana, ale zbieraná a používaná na jej ochladzovanie výparom. Technická univerzita Berlín pracuje na takýchto technológiách a už ich aj zavádza do praxe (http://issuu.com/design23/docs/marco_schmidt). A čo naše univerzity? Včera som prechádzal okolo Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach a na plote visí veľký panel, ktorý nás informuje, že patria do siete centier excelentnosti. Ozaj sú centrum excelentnosti? Môže centrum excelentnosti zo zastrešených a zaasfaltovaných plôch v areáli kanalizovať dažďovú vodu do kanála a na vlastnú prevázku používavať vodu z vodovodnej siete privádzanú z desiatok kilometrov vzdialeného vodného zdroja?

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu