Austrália náš vzor k úpadku?

Včera som mal diskusiu s priateľmi zo Sydney. Veľmi sa trápia. Sydney atakujú požiare a ich predseda vlády hasí ohne spolu s požiarnikmi. Proste predseda vlády sa stal požiarnikom. Len tak mimochodom som im nadhodil otázku, z ktorej boli dosť zaskočení: „...prečo sa predseda vlády nestal vodníkom ešte predtým, ako bol nútený stať sa požiarnikom...?"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Pre informovanosť len uvádzam, že v Austrálii sú momentálne rozsiahle požiare, ktoré ohrozujú predmestia Sydney. Je úplne jasné, že požiare vznikli zo sucha. Ak by bolo viac vody v krajine, požiare by nemali šancu vzplanúť. Na to, aby bolo v krajine viac vody patrilo by sa myslieť ešte pred tým, ako požiare vznikli.

A tak ako na Slovensku aj v Austrálii máme zaužívanú „cigánsku" kultúru v rozhodovaní. Že nevieme čo znamená „cigánska" kultúra v rozhodovaní? Nuž je to zakódovaný princíp „dnes hojno a zajtra...". A veru takto je aj s vodou. Zajtra máme hovno, ak sa dnešnej hojnosti zbavíme. Vo vyschnutej krajine ľahko vzniká požiar. Zabudli sme, ako sa ťažko zapaľujú zápalky vo vlhkom prostredí?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A aká ja súvislosť medzi Slovenskom a Austráliou? S protinožcami máme minimálne jednu spoločnú vlastnosť a zlú. Tak, ako my, aj oni s horlivým entuziazmom vysušujú krajinu! Takto to výstižne prezentoval Pjotr Topiňski z Poľska na Levočskej konferencii „Obnova krajiny a aktuálne príležitostí pre mestá a vidiek". My akosi máme problém pochopiť súvislosť medzi vodou a ohňom, podobne ako rozpoznať súvislosť medzi prosperitou a úpadkom. Máme problém pochopiť, že čím viac vody sa stratí z krajiny, tým viac príležitostí vznikne pre nekontrolovateľný požiar. A to je prípad Austrálie, ktorá sa zmieta v extrémoch. Od drastických povodní po drastické požiare. A my sa ju snažíme dobehnúť.

SkryťVypnúť reklamu

A to by malo byť varovanie pre Slovensko. Ak si myslíme, že máme dostatok vody v krajine a môžeme ju doslova z nej vyháňať, sme v hlbokom omyle. Naša krajina je na rázcestí. Sme atakovaní častejšími povodňami i suchom. Požiare na Slovensku ešte nedosahujú takých apokalyptických rozmerov, ako Austrália, ale s našim entuziazmom sa k nej blížime. Zvykneme sa chváliť, že Slovensko má viac ako 40% lesov a dostatok vody. Vody zo Slovenska ubúda a preto Bože zavaruj, aby vyschnuté lesy začali horieť. Ja si dovolím pripomenúť kompetentným, že peklo je za dverami, lebo máme vyschnutú krajinu. Nech sú pre nás varovaním požiare vo vyschnutej Austrálii, keď už pre nás nebol varovaním požiar hradu Krásna Hôrka v deň konania parlamentných volieb v roku 2012.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu