Globálnu klimatickú zmenu je možné vyriešiť do roku 2020

Nedostatok vody v pôde, na povrchu a v rastlinách spôsobuje, že obrovské toky slnečnej energie sa menia na citeľné teplo. Tým sa prízemné vrstvy atmosféry čoraz viac prehrievajú. Lokálne pretváranie a vysušovanie plôch, obývaných a využívaných človekom, sa menia na globálne procesy, ktorý označujeme ako globálna klimatická zmena. Globálna klimatická zmena spôsobená ľudskou činnosťou teda spočíva v odvodnení územia. Následný rast tepelných rozdielov medzi poškodzovanou a „chránenou" krajinou spúšťa mechanizmy rastu extrémov klímy. Sprievodnými javmi rozpadu malého vodného cyklu sú narastajúce extrémy v počasí, ako sú extrémne prívalové dažde, dlhodobé suchá, tornáda, hurikány, postupný pokles zásob vodných zdrojov, častejšie povodne, predlžovanie období sucha a prehlbovanie nedostatku vody v území.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

Zmena klímy, ktorá je spôsobovaná odvodňovaním územia človekom, môže človek nie len zastaviť, ale aj zvrátiť. Zavodnenie územia sa dá dosiahnuť návrat vody do malých vodných cyklov plošným zadržiavaním dažďovej vody v krajine, podpora jej vsaku a výparu. Tým možno dosiahnuť obnovu malého vodného cyklu nad územím a zásadne prinavrátiť stav klímy, ktorú sme tu mali napríklad pred 50-timi rokmi. Je v ľudských silách zvrátiť nastúpený trend regionálneho otepľovania, zmierniť extrémne prejavy počasia a zabezpečiť rast zásob vody v území. To je možné dosiahnuť do 10-tich rokoch, ak by sa celosvetovo začal program zavodňovania krajiny dažďovou vodu už dnes. Podceňovaním významu vody v systéme klimatizačného zariadenia planéty Zem a bude situácia s globálnou klimatickou zmenou zhoršovať až na neúnosnú mieru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obnova malého vodného cyklu nad územím závisí nielen od rozsahu jeho poškodenia. V podmienkach Slovenska možno pri aplikovaní opatrení očakávať výrazné výsledky už v horizonte niekoľkých rokov. Finančné náklady pri zachovaní účelnosti použitia prostriedkov predstavujú objemy, ktoré sa dajú vyčleniť z bežných štátnych, verejných a súkromných rozpočtov. Realizácia vodozádržných opatrení v krajine by mala v maximálnej možnej miere nahradiť doterajšie investičné opatrenia, ktoré urýchľovali odtok vody z územia.

Zadržiavanie dažďovej vody v území je nevyhnutné pre zabezpečenie environmentálnej bezpečnosti, globálnej stability a udržanie rastu ekonomiky. Naplnenie tejto podmienky by malo byť záujmom každého jednotlivca, každej komunity. V dejinách ľudskej civilizácie je to prvý raz, keď sa budú musieť hodnotiť dopady činnosti človeka na vodný cyklus a úbytok vody v ňom. Výrok kráľa Srí Lanky Parakramabahu Veľkého v 12. storočí - „ani jediná dažďová kvapka nesmie odísť do mora bez toho, aby poslúžila ľuďom" - je najlepším dôvodom, prečo na udržanie civilizácie by sa malo stať programovým vyhlásením ľudstva zadržiavať dažďovú vodu v krajine.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu