Ak ľudstvo bude naďalej považovať dažďovú vodu za odpad, a neuvedomí si, že je to kľúč k ekonomickej prosperite, sociálnej spravodlivosti, environmentálnej bezpečnosti a kultúrnej zrelosti, už v prvej polovici 21. storočia dôjde k nekontrolovateľným zmenám v globálnom ekosystéme planéty Zem. Je čas nájsť dostatok múdrosti i odvahy a naštartovať programy obnovy vody v malých vodných cykloch, lebo zajtra bude neskoro.
Rozvíjajme, využívajme a presadzujme plošné (ekosystémové) zadržiavanie dažďovej vody v krajine, aby ekosystémy „vyrábali" vodu pre človeka, potraviny, prírodu i klímu, aby ekosystémy čistili znečistenú vodu, aby zmierňovali riziká výskytu živelných pohrôm, povodní, súch i požiarov, stabilizovali klímu, posilňovali biodiverzitu i boli súčasťou ekonomických udržateľných rozvojových programov.
Potrebujeme nové technológie pre ochranu, obnovu i využívanie vôd v lesopoľnohospodárskej i urbanizovanej krajine, v ochrane prírody, rozvoji lokálnych ekonomík i pri riešení dopravnej infraštruktúry. Je čas na zmenu. Iba tak si zachováme perspektívu pre udržateľný život vo všetkých krajinách sveta i globálnu bezpečnosť. Globálnu bezpečnosť bez vody nezachránia žiadne zbrane, ani žiadne nahromadené majetky. Slovensko stráca v tomto koncepte dych, zastavením Vládneho programu revitalizácie krajiny krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny. Našťastie sú tú iné krajiny, ktoré Slovenskom hodenú rukavicu dvíhajú a chýtajú sa príležitostí.