Lesy na Slovensku i vo svete trpia nedostatkom vody. Prečo asi?

Vedecký časopis ScienceNews (www.sciencenews.org) uverejnil článok, že stromy na celom svete sú len krôčik od dehydratácie. Článok prezentuje úvahy, čo by znamenalo pre lesy, ktoré pokrývajú 30% plochy kontinentov, ak by nedostatok vody v lesoch zastavil jej transport od koreňov ku korunám stromov. Článok uverejňuje, že aj vo vlhkých lesoch stromy fungujú len s minimálnou rezervou vody, ktorá hraničí s ich vyschnutím. Nuž ak je to tak, potom ideálne je, ak by do lesa pršalo každý deň. Každý deň však prší len v dažďových pralesoch, v ktorých dochádza k permanentnej recyklácii dažďa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Tam, kde historický došlo k odlesneniu, tam sa stratila voda, prestal sa recyklovať dážď a začali sa predlžovať obdobia bez dažďa. Keď zapršalo, tak bola z toho nie len povodeň, ale aj trauma pre les. Historický odlesňovanie krajiny a jej pretváranie na poľnohospodársku, priemyselnú i urbannu krajinu spôsobuje nie len jej dehydratáciu, ale tiež utlmenie spotreby slnečnej energie na výpare vody do atmosféry. Vedecký sa tomu hovorí utlmenie transportu vody od koreňov k listom vegetácie.

Utlmenie transportu vody do atmosféry cez vegetáciu znamená utlmenie spotreby slnečnej energie a s jej uvoľnenie do atmosféry v podobe citeľného tepla. A výsledok? Prehriata poľnohospodársko-urbanna krajina, z ktorej produkujúce teplo vytláča mraky do chladnejších horských prevažne lesnatých oblastí. Kondenzácia ťažkých mrakov na menšiu plochu logický znamená väčšie lejaky dažďa a z toho následná povodeň, ktorá je znásobená poškodením povrchu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

Boh zavaruj tie obce, ktoré sa nachádzajú v údoliach pod poškodenými lesmi s hustou sieťou lesných ciest, zvážnic a približovacími linkami. Tie najviac drénujú dažďovú vodu z lesa preč aj pri zrážkach, z ktorých sa netvorí povodeň.

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

Ak vychádzame zo Slovenských reálií, v ktorých je viac ako 60.000 km lesných ciest a cca 2-3 násobok neevidovaných približovacích liniek, zvážnic a iných ciest, po ktorých sa zvážalo drevo z lesa, potom niet divu, že drenážna účinnosť dopravnej infraštruktúry v lesoch spôsobí ročnú stratu asi 100 mil. m3 vody zo slovenských lesoch. 20 ročné drénovanie vody z lesov na Slovensku spôsobí stratu viac ako 2 mld. m3!

SkryťVypnúť reklamu

Ak je pravdou, že stromy v lesoch fungujú len s minimálnou rezervou vody, ktorá ich delí od vyschnutia, potom treba hľadať veľkú zraniteľnosť vysýchania stromov v spôsobe ťažby dreva a nie v globálnom otepľovaní. Prečo? Lebo viac zadržanej vody v našich i v ktorýchkoľvek iných lesoch na svete posilňuje vitálny rast stromov intenzívnejšou fotosyntézou, vďaka ktorej sa viac uhlíka CO2 i slnečnej energie uloží v dreve. Len také lesy môžu byť zdravé a vitálne so zabezpečenou ochranou vody i biodiverzitou s častejčími a menej intenzívnejšími dažďami. 

Takže ochrana našich i svetových lesov bude zabezpečená iba vtedy, ak sa nie len v lesoch, ale aj v poľnohospodársko-urbannej krajine bude nechávať viac dažďovej vody. Z lesa potrebujeme drevo. Drevo v lese bude optimálne rásť, keď bude mať viac vody. Tej bude viac, ak všetka dažďová voda z lesných ciest a zvážnic ostane v lese, ak všetky približovacie linky po ťažbe dreva budú zrekultivované tak, aby po nich nestekala dažďová voda do potoka a preč z lesa.

SkryťVypnúť reklamu

Naše lesy budú tiež v dobrej kondícií vtedy, ak sa zníži produkcia tepla z vysušenej poľnohospodársko-urbannej krajiny. Ako sa to dá dosiahnuť? Nuž jednoducho tak, aby viac dažďovej vody ostalo tak v poľnohospodárskej i urbannej krajine. Poľnohospodári by mali byť motivovaní orať po vrstevnici a nie po spádnici, mali by ošetrovať všetky poľné cesty vodozádržnými prvkami na zbieranie dažďovej vody, mali by zrevitalizovať všetky staré zerodované poľné cesty po ktorých nejazdia.

Starostovia miest a obcí by mali rozvinúť programy, aby zo zastrešených a spevnených plôch v intravilánoch miest a obcí sa mohla zbierať dažďová voda do zelených verejných priestoroch. Kompetentní za dopravnú infraštruktúru by mali projektovať manažment spevnených ciest tak, aby dažďová voda z rigolov pritekala do vodozádržných bazénov a nie do potokov. A čo vodohospodári? Nuž tí by sa mali prebudiť a uvedomiť, že s kanalizáciou potokov idú proti strategickej priorite Vlády. Ak si to nevšimli, tak im to pripomínam, že strategickou prioritou Vlády je VODA a nie betón. Mali by prestať snívať o kšeftovaní s reguláciou vodných tokov za eurofondy.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu