Naši vedci a zdravý sedliacky rozum

Jedným z nezmyselných argumentov kritikov Programu revitalizácie krajiny je, že drevo na vybudovaných protipovodňových opatreniach nevydrží ani dva roky. Navyše, zneisťujú starostov doslova bludmi o tom, že obce boli podvedené tým, že museli prevziať 20-ročné bremeno prevádzkovania vodozádržných projektov. Tak som si pri svojich potulkách Slovenskom našiel zopár objektov hodných povšimnutia. Chcem tak dokumentovať, v akom stave sa nachádzajú tieto objekty vybudované našimi predkami. Najstarší objekt som našiel v obci Kotmanová. Miestna starostka tvrdí, že ho urobil jej starý otec. Vek objektu sa odhaduje na 60 rokov. Keď som minule v spravodajstve STV počul profesora Milana Lapina hovoriť, že objekty drevených hrádzok vydržia tak 2-3 roky a potom zhnijú, tak som si uvedomil, aký je priepastný rozdiel medzi „špičkovými"vedátormi a zdravým sedliackym rozumom. Ponúkam preto niekoľko objektov, vybudovaných v priebehu 60 rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Zanesená zrubová drevená hrádzka, vybudovaná v hlbokej eróznej ryhe asi pred 60. rokmi v Kotmanovej. Na sedimentoch v hrádzke vyrástli stromy a nikoho nenapadlo za celé toto obdobie hrádzku od sedimentov čistiť.

Obrázok blogu

Na konferencii vo Vysokých Tatrách v roku 2010 som počul od profesorky Emílie Bednárovej ďalší „silný" argument, že Slovensko si nevie rady s vyčistením priehrad od nánosov a že je absolútne nemožné to urobiť v tisíckach objektov po Slovensku. Ak vzdeláva pani profesorka budúcich vodohospodárskych inžinierov týmto poznaním, tak nič dobré naše vodné hospodárstvo nečaká. Pôda má predsa ostať v krajine a musíme robiť všetko pre to, aby nebola spláchnutá do už vybudovaných priehrad.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zrubová drevená hrádzka postavená tiež pred asi 60. rokmi v Radôstke na Kysuciach miestnymi ľuďmi, ktorí na jej vybudovanie nepotrebovali ani projekty, ani stavebné či vodoprávne konania a nieto ešte povolenie z Moskvy či Bruselu.

Obrázok blogu

Prostí horali sa pritom nesťažovali ani Bratislave, ani Bruselu - tak, ako to urobila skupina asi 700 občanov na Slovensku, ktorí petíciou žiadali posúdiť dopady Programu revitalizácie krajiny na životné prostredie. Medzi podpísanými sú aj profesori, docenti či inžinieri, čo len svedčí o úpadku kultúry vzdelania a vedy na Slovensku. Akoby nevedeli, čo činia. Obyčajní ľudia vedeli predsa už dávno pred nimi, že keď vybudujú jednoduché opatrenia v okolí svojich príbytkov, tak svahy brehov tokov sa nezosunú a ich dno sa neprehĺbi. Navyše, pod hrádzkou sa vyhĺbi vodná jama, v ktorej prežijú vodné živočíchy i ryby aj v čase, keď začne potok vyschýnať. Na toto všetko sme zabudli. Naši odborníci dnes potrebujú už len úžernícke projekty, aby obhájili svoju pravdu a dôležitosť a z obyčajných ľudí urobili osoby závislé od rozhodnutí „vrchnosti" a to často bez kúska zodpovednosti. Toto je jedna z najvážnejších deformácií našej spoločnosti z čias bývalého režimu. V našich podmienkach sa len transformovala na syndróm „demokratického centralizmu". 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Drevený stupeň v obci Matysová v povodí Popradu, vybudovaný asi pred 50. rokmi, jasne dokazuje, aké dôležité je stabilizovať dno koryta toku prehradením a s následným vytváraním vodných jám na prekysličovanie vody i prežitie rýb v horských bystrinách.

Obrázok blogu

Drevený stupeň v Ždiari vo Východných Tatrách je aj žiaducim prvkom ekosystému vodného toku. Pred 15. rokmi odporcovia týchto riešení argumentovali, že je to prekážka pre migráciu rýb. Nuž, ak ide o ryby s barlami, tak asi to bude pravda. Ďalší nezmysel tých, ktorí sú ľahostajní k ochrane prírody a krajiny.

Obrázok blogu

Asi 30 rokov starý drevený stupeň v Dunajove na Kysuciach úplne zapadá do scenérie vodného ekosystému. Na takéto riešenia sme tiež zabudli a teraz plodíme nezmysly v rámci hľadania protiargumentov, aby sme sa vyvinili z chýb, ktoré sme narobili svojim „odborným" prístupom v starostlivosti o krajinu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Čo chýba týmto riešeniam? Podľa zdravého sedliackeho rozumu nič! Hrádzka v Železnej Breznici pri Zvolene, vybudovaná pred 20. rokmi, slúži rybám a človeku spôsobuje radosť, ak sa tam náhodne ocitne. Preto prosím expertov na vodné i lesné hospodárstvo a ekológiu - nestrápňujte sa pred laickou verejnosťou! Používajte v kritike vecné a zmysluplné argumenty, aby sa celá agenda posunula zmysluplne ďalej. V prospech našej krajiny a jej budúcich generácií.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu