Obrat v poznaní príčin klimatickej zmeny sa začína...(?)

Najnovšie úvahy „klimatológov" o príčine klimatickej zmeny dávajú do súvisu odlesňovanie a zvyšovanie emisií CO2 v atmosfére. Ešte donedávna tí istí vedci dávali do súvisu len vplyv priemyselnej činnosti človeka na zvyšovanie koncentrácie CO2 v atmosfére a jeho dopady na zmenu klímy. Do ďalšieho samitu o klimatickej zmene v Paríži 2015 sa snáď vedci už konečne dohodnú a povedia nám nevzdelancom celú pravdu a len pravdu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Vedci v tejto fáze výskumu už správne rozpoznali súvislosť medzi odlesňovaním a zvýšenou koncentráciou CO2 v atmosfére. Toto je však pravda, ale nie celá. Prečo? Lebo s odlesňovaním zároveň súvisí nielen znížená intenzita fotosyntézy a s tým súvisiaca znížená sekvestrácia (ukladanie) CO2 do vegetácie, ale aj znížená spotreba solárnej energie na výpare vody z krajiny. Tá má priamy súvis so zvýšenou produkciou citeľného tepla do atmosféry - teda tepla, ktoré priamo ohrieva vzduch.

Keď satelit Landsat potvrdil nelegálnu ťažbu dreva v Peru na ploche viac ako 1000 hektárov, vedci vyrátali, že táto ťažba spôsobila uvoľnenie pol milióna ton CO2 do atmosféry. Je to síce pravda, ale nie celá. Do parížskeho samitu v roku 2015 majú vedci čas zadefinovať aj súvislosť medzi vyrúbaným lesom, zníženým výparom vody bez lesa a nárastom produkcie tepla do atmosféry z odlesnenej krajiny na ploche 1000 hektárov. Potom budú vedieť, čo to znamená pre zmenu klímy - tak vo vyrúbanom lese v Peru alebo v poškodenej krajine na Slovensku, či na globálnej úrovni. Vedci majú na povedanie celej pravdy dva roky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môžeme vedcom vypomôcť hrubým odhadom produkcie tepla a zníženého výparu pre plochu vyrúbaného lesa v Peru. Odlesnením sa zníži ročný výpar asi o 2 milióny m3 vody a zvýši sa produkcia citeľného tepla do atmosféry o 1400 GWh. Koľko je to energie? Údajne nie „veľa" - ide „iba" o dvojtýždňovú produkciu energie všetkých elektrární na Slovensku. Mimochodom tá nevyparená voda sa uskladní v oceáne. Veď to je zanedbateľné množstvo, že!? Každý rok „iba" 2 milióny m3!

Ak do roku 2015 vedci povedia celú pravdu o súvislostiach medzi vysušovaním krajiny, sekvestráciou uhlíka vo vegetácii, znižovaním výparu vody z vegetácie a produkcie citeľného tepla, budú mať reálnu šancu presvedčiť politikov, aby odsúhlasili konkrétnu podobu globálnej konvencie na ozdravenie klímy našej planéty. Vážení vedci - doba od vás očakáva, že zverejníte celú pravdu!

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu