Po zrealizovaní revitalizačného projektu už voda z intenzívnych dažďov nesteká tak rýchlo do potoka a nevytvára takú masívnu povodňovú vlnu ako v minulosti. Zároveň zvýšené dno koryta podopiera svahy pred ich zosuvom, čím sa predchádza povodňovým rizikám a škodám na majetku občanov i obce. Starostka obce Iveta Dzubriaková-Kundrátová pozýva na prechádzku obcou i zrealizovanými protipovodňovými opatreniami (www.matysova.sk).









Takže málo stačí na to, aby sa dná tokov neprehlbovali, brehy nezosúvali a vodné toky prinášali radosť a úžitok pre ľudí po celom Slovensku. Odporúčanie pre obce, v ktorých sa dná miestnych tokov prehlbujú a ich svahy sa zosúvajú, stavať vo svojich intravilánoch hrádzky. Plánované investície do regulácie tokov odporúčame preniesť do budovania vodozberných nádrží, mokradí a hrádzok po zanedbaných roklinách v chotároch obcí, aby dažďová voda z intenzívnych lejakov stekala do potokov pomalšie a v menšom množstve. Utlmí to silu povodňovej vlny. Počas povodňových stavov sa hrádzky zanesú a zdvihnú celé dno, čím zabránia brehovým zosuvom.
V chotároch obcí vzniknú základy zelenej infraštruktúry, čo je priorita Európskej únie v oblasti ochrany vodných zdrojov. Slovensko vďaka už rozbehnutému Programu revitalizácie krajiny je na špičke Európskeho snaženia. Nedajme sa odradiť ani tými, ktorí namiesto podpory tohto snaženia, šikanujú ľudí, ktorí revitalizáciu krajiny realizujú. Kedysi nemecký filozof Arthur Schopenhauer povedal: „Pravda je najprv zosmiešňovaná, potom kruto prenasledovaná a napokon prijatá za všeobecnú pravdu". S programom revitalizácie krajiny sme, milí priatelia, v závere druhej fázy - je už len kúsok od prijatia za všeobecnú pravdu. Máme veľkú podporu Európskej komisie. Tak sa nevzdávajme.