Trochu šťavnatej zelene pre presúšené Slovensko

Začiatkom 90-tych rokov sa Vláda Slovenskej republiky dopracovala k potrebe vybudovať novú priehradu nad rusínskou obcou Tichý Potok v povodí rieky Torysa. Priehrada mala slúžiť na zásobovanie obyvateľstva Prešova a Košíc. Do plánu výstavby priehrady vtedy zasiahla skupinka ochranárov z občianskeho združenia Ľudia a voda projektom Modrá alternatíva, ktorá mala dať príležitosť historickým obciam vytvárať vodný zdroj pre východoslovenské mestá i ich perspektíve žiť v zdravom prostredí, chrániť svojé prírodné dedičstvo a z toho profitovať. Modrá alternatíva navrhovala množstvom stavbičiek, ktoré mali zachytávať dažďovú vodu a umožniť jej vsaku do podzemia i "vyrábať" čistú pramenistú vodu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (66)
Obrázok blogu

Projekt bol dostatočne medializovaný a prinášal množstvo konfliktných situácií. Keď sa napríklad ochranári rozhodli vybudovať zopár drobných stavbičiek (hrádzok) v katastri obce Nižné Repáše, prišli úrady a bez mihnutia oka udelili pokutu. Vraj sme zasiahli do vodného toku bez povolenia na činnosť. Potom sa ochranári rozhodli zrealizovať projekt v suchej eróznej rokline pri obci Tichý Potok. Zrealizovaný pilotný projekt Modrej alternatívy prispel k zastaveniu priehrady Tichý Potok, napriek tomu že jeho realizátori boli tiež pokutovaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Po 13-tich rokoch sme projekt Modrej alternatívy navštívili, aby sme poodhalili výsledok vplyvu projektu na životné prostredie. A tu je výsledok. V pôvodne suchej zerodovanej rokline bez vody a vegetácie je teraz prostredie plne zelene, zatiaľ čo iné časti Slovenska trpia suchom. Takže priatelia, Modrá aternatíva žije! Poodhaliť toto 13 rokov, zabudnuté tajomstvo pred verejnosťou, dunútil štáb nemenovanej zahraničnej televízie, za čo im patrí vďaka, že sa rozhodli prísť a zdokumentovať projekt, aby ponúkli svojim divákom námet, ako si majú chrániť najvzácnejšie prírodné dedičstvo VODU.

Diskutéri k príspevku, žiadajú zverejniť fotky pred realizáciou. Podarilo sa mi zopár nájsť. Ospravedlňujem sa, že zábery nie sú z tých istých miest ako tohtoročné.

SkryťVypnúť reklamu

Stav rokliny pred začatím prác v tábore Modrá alternatíva dokumentuje táto fotka z roku 1995:

Obrázok blogu

Toto sú prvé hrádzky vybudované v léte 1995 ochranármi z MVO Ľudia a voda, PČOLA a SOSNA.

Obrázok blogu

Hrádzky na jeseň 1995 - prvé litre zadržanej dažďovej vody v rokline

Obrázok blogu

Hrádzka v dolnej časti rokliny, stav v roku 1996 - léto

Obrázok blogu

Tá istá hrádzka po 13-tich rokoch - v krúžku je vyznačená, kde sa nachádza drevená hrádza z horného obrázku pohltená zeleňou.

Obrázok blogu

Celkový objem pre zadržanie dažďovej vody, ktorý bol vybudovaný počas tábora Modrá alternatíva v roku 1995 je cca 87 m3. Odhadujem, že za 13 rokov projekt zadržal cca 3.500 m3 dažďovej vody a umožnil jej vsiaknuť, oživiť vegetáciu i vrátiť vodu do vodného cyklu.

Michal Kravčík

Michal Kravčík

Bloger 
  • Počet článkov:  633
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Presadzujem a podporujem agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. Napĺňanie agendy, založenej na prijatí novej, vyššej kultúry vo vzťahu k vode, môže na Slovensku vytvoriť viac ako 100 tisíc a v Európe vyše 5 miliónov pracovných príležitostí. Zoznam autorových rubrík:  PovodneHladujúci potrebujú voduKlimatická zmenaVODA zrkadlo kultúryhttp://s07.flagcounter.com/morNová vodná paradigmaKošiceSpoločnosťhttp://moje.hnonline.sk/blog/4

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu