Analýza sa týka zemetrasení vyšších ako 6 stupňov Richterovej stupnice, ktoré sa vyskytli po intenzívnych dažďových tropických cyklónoch. Analýza potvrdila veľmi silnú časovú koreláciu medzi týmito dvomi prírodnými úkazmi. Po troch veľmi vlhkých tropických cyklónoch za posledných 50 rokov nasledovali v sledovanej oblasti vždy do štyroch rokov veľké zemetrasenia. Ide o horské oblasti Taiwanu:
Po tajfúne Morakot v roku 2009 nasledovalo zemetrasenie o sile 6,2 v roku 2009 a o sile 6,4 v roku 2010
Po tajfúne Typhoon Herb v roku 1996 nasledovalo zemetrasenie o sile 6,2 v roku 1998 a o sile 7,6 v roku 1999.
Po tajfúne Typhoon Flossie v roku 1969 nasledovalo zemetrasenie o sile 6,2 v roku 1972.
Podobne zemetrasenie v roku 2010 o sile 7 na Haiti nasledovalo jeden a pol roka po dvoch hurikánoch a dvoch tropických búrkach trvajúcich 25 dní, ktoré na Haiti spôsobili katastrofálne záplavy s masívnou plošnou vodnou eróziou a zosuvmi.
Posun sedimentov vyvolaný eróznou činnosťou po intenzívnych a rozsiahlych dažďoch teda môže meniť záťaž zemskej kôry. Tento jav môže dokonca aktivovať poruchy v tektonických zlomoch - inými slovami, zmena záťaže v zemskej kôre spôsobuje uvoľňovanie napätia, ktoré môže spôsobiť zemetrasenie (http://www.miami.edu/index.php/news/releases/study_links_tropical_cyclones_to_earthquakes/).
Štúdia Wdowinského tiež poukazuje na trendové zmeny v tropických cyklónoch. Plánuje sa preto aj analýza v iných seizmicky citlivých oblastiach, ako sú napríklad Filipíny a Japonsko, ktoré sú vystavené aktívnym tropickým cyklónom i častým zemetraseniam. Ak je pravdou to, čo tvrdí štúdia Wdowinského, potom častejší výskyt zemetrasení môže byť spôsobený aj zmenou zaťaženia zemskej kôry našej planéty tým, že na kontinentoch v posledných desaťročiach vody výrazne ubúda a v oceánoch jej naopak pribúda. Tak, ako som to písal v blogu o možných príčinách vzniku častejších a silnejších zemetrasení po poslednom katastrofálnom zemetrasení v Japonsku: (http://kravcik.blog.sme.sk/c/259287/Mozna-pricina-castejsich-a-silnejsich-zemetraseni.html).
Na Slovensku sú však podobné teórie a ich autori len na smiech, keďže u nás sa jednoducho originalita ani originálne myšlienky vo všeobecnosti „nenosia". Tobôž, ak nepochádzajú z akademického prostredia. Skôr naopak. Ak niekto príde s originálnym nápadom alebo uvažuje v hlbších súvislostiach akýchkoľvek procesov, presahujúcich rámec našej malej krajinky, stane sa len terčom posmešných narážok a nepochopenia. Práve v tom tkvie podstata našej všeobecnej provinčnosti.