Čo tak trocha klasickej elektrodynamiky?

Šíri sa elektrická energia skutočne vodičmi, alebo je to trocha zložitejšie?

Čo tak trocha klasickej elektrodynamiky?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V klasickej teórii elektromagnetického poľa sú definované 2 základné veličiny, vektory - intenzita elektrického poľa E a intenzita magnetického poľa H. Ich vektorovým súčinom získame novú veličinu S, tzv. Poyntingov vektor.

Čo je na tomto vektore tak zaujímavé a ako súvisí s tokom energie?

Z definície a rozmerovej analýzy sa dá odvodiť, že jednotkou tohto vektora je W/m². To znamená, že popisuje hustotu toku energie. Keďže sa jedná o vektorovú veličinu, dá sa povedať, že v oblastiach, kde je vektor S nenulový, dochádza k prenosu elektrickej energie. Tam, kde je vektor S nulový, k toku energie nedochádza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa teda šíri elektromagnetická energia?

Pre prípad elektromagnetickej vlny, kde sú vektory E a H na seba kolmé, je situácia pomerne jednoduchá. Z matematickej analýzy vyplýva, že smer vektora S je kolmý na smery E a H a zároveň zodpovedá smeru šírenia elektromagnetickej vlny. Intuitívne teda, vektor S má ten istý smer, akým sa šíri elektromagnetická vlna.

Ako to bude v prípade dokonalého elektrického vodiča?

V hypotetickom elektrickom vodiči s nulovým odporom je intenzita elektrického poľa vždy nulová. Z toho priamo plynie, že nulový je aj vektor S – teda hustota toku energie vnútri dokonalého vodiča je presne nulová. Elektrická energia sa teda nemôže šíriť vodičom! V okolí vodiča ale existujú nenulové vektory B a H, energia sa teda šíri pozdĺž vodiča.

SkryťVypnúť reklamu

Aká je veľkosť a smer Poyntingovho vektora v prípade reálneho vodiča?

Tu je situácia zložitejšia. Dá sa dokázať, že existuje malá zložka Poyntingovho vektora, ktorá má priamy súvis so známym vzťahom RI² – Joulovo teplo/straty na vodiči a smeruje z priestoru okolo vodiča do jeho objemu. Táto energia je zodpovedná za jeho ohrev a nemá súvis s prenosom energie od zdroja k spotrebiču. Prenos od zdroja k spotrebiču je sprostredkovaný vektorom S v okolí vodičov rovnako, ako v prípade ideálneho vodiča s nulovým odporom.

V priestore s elektrickým spotrebičom dochádza k podobnému javu, keď vektor S smeruje z priestoru okolo do elektrického spotrebiča. Energia elektromagnetického poľa teda do spotrebiča vstupuje a môže vykonať prácu. Tento pohľad je síce kontraintuitívny, ale je v plnom súlade s klasickou elektrodynamikou.

SkryťVypnúť reklamu

Aká je teda vlastne úloha kovových vodičov v elektrotechnike, ak sa elektrická energia dokázateľne šíri priestorom pozdĺž nich a nie v samotnom kove ?

Elektrické vodiče je možné chápať ako „dráhy“, ktorými je možné elektrickú energiu nasmerovať od zdroja k spotrebiču. Vznikajú pri tom sprievodné javy, ako je elektrický prúd alebo elektrické napätie, ale z pohľadu klasickej elektrodynamiky sú pre prenos energie dôležité práve spomenuté polia E a H a ich vektorový súčin S.

Nakoľko je ale analýza nízkofrekvenčných obvodov priamou aplikáciou Maxwellovej teórie veľmi zložitá, v inžinierskej praxi sa zavádza práca s napätiami, prúdmi, odpormi atď., ktoré sú na analýzu obvodov oveľa jednoduchšie.

Martin Kresák

Martin Kresák

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  297x

Znepokojuje ma celkové smerovanie spoločnosti... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu