Viete si vybrať správnu veľkosť košele?

Často sa mi stáva, že zákazník nevie akú má veľkosť košele a ani netuší aké možnosti vlastne existujú. Prečítajte si rýchlu inštruktáž a pár užitočných rád, ako sa dopracovať ku košeli, v ktorej budete vyzerať dobre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Začnime teda tým, ako sa číslujú veľkosti košieľ. Štandardne je to podľa obvodu krku. Väčšina značiek vyrába pánske košele v rozmedzí 37 až 46, teda pre obvod krku 37cm až 46cm. Odstupňovanie je po 1cm. Môžete sa stretnúť aj s anglickým číslovaním, ktoré je v palcoch a tiež hovorí o obvode krku, resp. goliera. Znamená to, že napríklad košeľa veľkosti 42 sa môže označovať aj ako 16 ½. Po lopate – 42cm = 16 ½ palca.

Niekto by mohol namietať, že videl košele aj s označením veľkostí ako sme zvyknutí pri tričkách, čiže S, M, L, XL... Toto nájdete spravidla na voľnočasových košeliach a prevodník je nasledovný: 37-38 = S, 39-40 = M, 41-42 = L, 43-44 = XL, 45-46 = XXL. Pri voľnočasovej košeli sa nepredpokladá, že sa bude zapínať golier, preto sa neoznačuje presným obvodom krku.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže ak sa chystáte si niekedy na košeli zapnúť golier, orientujte sa v prvom rade podľa klasických veľkostí, čiže podľa obvodu krku. Btw., keď zapnete golier, mal by sa vám do goliera vmestiť ešte 1-2 prsty, vtedy je vôľa na krku optimálna.

Keď už viete svoju „číselnú“ veľkosť, môžete sa posunúť k výberu správneho strihu. Každý výrobca má vo svojom portfóliu 3-4 rôzne strihy, aby pokryl väčšinu typov postáv. V krátkosti si ich rozoberme (ich názvy sa môžu od výrobcu k výrobcovi líšiť):

Comfort Fit – najširší strih. Klasický strih košele, vhodná pre skutočne objemné postavy, prípadne mužov, ktorí obľubujú veľmi voľné košele. Je strihaná rovno, čiže obvod hrudníka a pása sú rovnaké, prieramky hlboké a rukávy široké. Dnes sa u nás už používajú len minimálne.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: ETERNA)

Modern Fit – o niečo užší strih, je tvarovaný, čiže obvod pása je užší ako obvod hrudníka. Oproti Comfort Fit-u býva obvod pása užší asi o 10cm. Má o niečo užšie prieramky a rukávy.

Obrázok blogu
(zdroj: ETERNA)

Slim Fit – už z názvu je jasné, že ide o úzky strih. Od Modern Fit-u je obvod pása užší asi o 8 až 14cm. Užšie sú aj plecnice, prieramky, rukávy a hrudník.

Obrázok blogu
(zdroj: ETERNA)

Super Slim Fit – extrémne úzky strih a rozdiel medzi obvodom hrudníka a pása je tu najväčší. Znamená to, že je výrazne tvarovaná do V a sedí štíhlym športovým postavám. Od Slim-ky je na páse užšia ešte o 5cm.

Ktorý strih si ale vybrať? Najčastejšie počúvam od klientov „ja chcem takú slim“. To, že sa ten strih volá slim, ale neznamená, že sadne každému tesne na telo. Ak sa, ako sme si vyššie povedali, budeme primárne orientovať na veľkosť krku (čiže napr. veľkosť 40), musíme následne zistiť aj telesné rozmery hrudníka a pása. Ono totiž košeľa v strihu Modern Fit môže na niekom, kto má objemnejšie rozmery hrude a pása vyzerať rovnako vypasovane ako Slim-ka na niekom, kto má útlejšiu stavbu tela. Takže sa nedajte hneď pomýliť označením strihu, ale požiadajte personál, aby vám našiel ten správny „Fit“ pre vás. Najlepšie je rýchlo zmerať obvod krku, hrude a pása a potom podľa príslušnej tabuľky rozmerov daného výrobcu vybrať tú vhodnú a tam začať skúšať. Dobré obchody s košeľami majú pripravené rozbalené košele všetkých veľkostí a strihov, ktoré ponúkajú, takže by to nemal byť problém. Ak si nájdete tú správnu veľkosť a strih, môžete si potom kľudne kúpiť zabalenú košeľu rovnakej značky, veľkosti a strihu a bude vám sedieť.

Skryť Vypnúť reklamu

Zopár dobrých tipov na záver:

1- väčšina výrobcov konfekčných košieľ používa dvojčísla. Znamená to, že dve vedľajšie veľkosti sú vlastne rovnaké a líšia sa len obvodom goliera. Teda 41-42 je tá istá košeľa, len pri 41-ke je obvod goliera 41cm a pri 42-ke je to 42cm. Na tele je rovnaká. Takéto dvojičky sú spravidla 37/38, 39/40, 41/42...

2- ak nebudete golier na košeli nikdy zapínať, môžete sa vykašľať na číslo košele a vyberajte podľa obvodu hrudníka a pása. Požiadajte personál, aby vám s tým pomohol. Tu sa môže stať, že vám veľmi podobne bude sedieť napríklad Slim Fit vo veľkosti 42 a zároveň o číslo menšia vo voľnejšom strihu Modern Fit vo veľkosti 40.

Skryť Vypnúť reklamu

3- ešte niečo k dĺžke rukávov - väčšina výrobcov robí na košeliach rovnakú dĺžku rukáva na všetkých veľkostiach. Mení sa len dĺžka plecnice. V obmedzenej miere sa v sortimente nachádzajú aj modely so skrátenými a predĺženými rukávmi. Pri extra dlhých rukávoch zvykne byť aj dĺžka košele o niekoľko centimetrov predĺžená.

4- úpravy konfekčných košieľ sú do istej miery možné a nemusia byť ani drahé. Ak ide len o mierne zúženie obvodu pása, alebo skrátenie rukáva, bude sa jednať o sumu okolo 10€ a na košeli to nebude vôbec vidieť.

Príde vám to komplikované? Stáva sa vám, že ak aj nájdete veľkosť, ktorá ako tak sedí, nemajú farbu, či vzor, ktorý hľadáte? Najlepším riešením je si dať košeľu ušiť na mieru. Vyberiete si nielen látku, ale aj typ goliera, manžiet, farbu gombíkov a budete mať na nej vyšitý aj monogram. A ak si ju objednáte u odborníkov, bude vám sedieť určite oveľa lepšie ako konfekčná. Viac sa na túto tému dočítate v mojom staršom blogu tu: https://kreutz.blog.sme.sk/c/369655/preco-a-ako-si-dat-usit-koselu-na-mieru.html
Nezabúdajte, že tam, kde končí tá najlepšia konfekcia, začína svet košieľ šitých na mieru ;)

Andreas Kreutz

Andreas Kreutz

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Slovák, ktorého celý život sprevádza nemecké meno. Vyštudoval som manažment na Ekonomickej univerzite a 15 rokov som pracoval vo finančnom sektore na niekoľkých manažérskych pozíciách. Oblek, košeľa a kravata boli teda súčasťou môjho každodenného života. Keď raz prišiel deň, kedy sme sa spolu s mojou manželkou Barbarou mohli v kľude rozhodnúť ako bude náš život pokračovať, povedali sme si, že z hobby urobíme prácu. Po mesiacoch príprav sme začali podnikať a dnes máme za sebou 7 rokov úspešného pôsobenia na poli pánskej elegantnej módy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu