Naša diplomacia je kreatívna

O tom už naozaj niet žiadnych pochýb a keby len diplomacia, správa vecí verejných v celej šírke záberu možností sa usiluje dostať rovnaké hodnotenie a spravodlivo, v porovnaní s ostatnými členskými krajinami EÚ, kde  nám tak trošku konkuruje iba Maďarsko, sme jednoznačne jednotkou v každom ohľade. A aj Budapešť to robí vlastne nekultúrne, jeho veľkorysá otvorenosť a ústretovosť voči Rusku je v pomýlenom, maškarnom kostýme špionáže, čo neznesie náročné kritériá korektných postupov a naša politika „spolupráce“ je jednoznačná, podľa všetkých zásad diplomatických poučiek v celých ľudských dejinách. Mnohí neveria, skeptici a realisti celkom prvoplánovo, lebo rokovať s voľakým, čo sa prejavuje a presadzuje výhradne ako individuálna a neobmedzená sila, čo nevníma nič iné iba seba a svoje predstavy je alebo úbohá kreatúra pomýlenej ústretovosti,  alebo skôr vlastnej vypočítavosti na úkor všetkých zainteresovaných a ten názov článku by som mal upraviť využitím úvodzoviek na správnom mieste

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

To viete, akurát to by ma usvedčovalo z predpojatosti, lebo naša vládna garnitúra, teda tá zostava expertov a politikov, čo si osobuje právo vládnuť tejto krajine bez spoluúčasti iných, teda v režime diktatúry, lebo vraj ich k tomu oprávňuje demokracia volieb, voľačo na tento spôsob hodnotenia našej prítomnosti odmieta! Nie je to pravda a hoci sa naša oficiálna propaganda usiluje všetko hodnotiť ako našu múdrosť, predvídavosť a vari aj empatiu – napriek tomu, že svet ich myslenie odmieta a kritizuje i podozrieva z nezdravej podpory ruskej sily a diktátu, nemôže sa im to podariť. Svedčí o tom názor mnohých, predovšetkým zainteresovaných v občianskych združeniach a aktivitách, odkiaľ je počuť napríklad takúto pravdu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechali sme sa vtiahnuť do informačnej stratégie Ruska, ktoré sa snaží rozdeliť krajiny EÚ a NATO na lepšie a horšie a radšej hneď skonštatujem, že je to klinček trafený presne po hlavičke. Alebo vám to priblížim v podobe našej dávnej múdrosti – akú hľadal, takú našiel - Rusko v svojej jednoduchosti prezentácie, kde sa nič nepredstiera a hľadá sa výhradne vlastný profit, našlo na Slovensku partnera s rovnakými cieľmi a veru aj rovnakou duševnou výbavou. Naša vláda to svojim postojom a slovným vyjadrením cieľov našich snáh v prezentácii premiéra Fica vyznala verejne a bez ohľadov na mienku svojich zmluvných partnerov a teraz teda prišla tá čerešnička na šľahačkovej torte diplomatických kontaktov Rusko – Slovensko!

SkryťVypnúť reklamu

Do Moskvy, za Putinom či inými štátnikmi nechodí z celého sveta nikto, lebo nič sa nedá robiť, čo je veľa, to je veľa a nič v tejto podobe sa akceptovať naozaj nedá, ešte tak Obama si svoje výhrady povie do telefónu, viac naozaj nič, ale náš minister zahraničných vecí, ináč vraj skúsený diplomat s praxou, Miroslav Lajčák sa do tej Moskvy rozhodol vycestovať osobne. Zrejme s požehnaním svojho šéfa, ale to budem radšej všetkým približovať iba postupne, aby sa nestratila tá „Ariadnina niť“, čo nás má vzťahmi s Ruskom spoľahlivo sprevádzať!

Miroslav Lajčák sa najskôr stretol s mocným mužom Kremľa Dmitrijom Rogozinom, ktorý je nielen viceprezidentom a realizátorom vládnutia nad armádnou technikou, ale predovšetkým pre celý svet a NATO i EÚ zvlášť, osoba nežiaduca a potom už prednostne rokoval na úrovni s ministrom zahraničných vecí Ruska Sergejom Lavrovom a dal sa ozdobiť imaginárnou medailou za odvahu, lebo si vypočul takéto slová uznania od svojho kolegu. Oceňujem odhodlanie Slovenska spolupracovať s nami bez ohľadu na situáciu aká je v Európe, cením si pozíciu Slovenska, čo vôbec neváha a ide smerom zodpovedajúcim našim i vašim záujmom!

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa hovorí, každý komentár je zbytočný a márny, to stretnutie malo podobu internej ba bratskej spolupráce Ruska a Slovenska na úkor spoločných záujmov EÚ aj NATO a nič sa nedá robiť, bolo to jednoznačne o našej hanbe a nepochopiteľnom zlyhaní diplomacie aj štátnych záujmov. V kontexte s doplňujúcim komentárom premiéra Fica je to voľačo v podobe absolútneho zlyhania členskej krajiny EÚ a naozaj som zvedavý, ako sa nám to vráti? Lebo nepochybujem, že sa tak stane, hoci Miroslav Lajčák sa usiloval všetko vysvetľovať rozsiahlou rétorikou v ktorej bolo treba hľadať „podstatu vecí“! Vraj pomohli sme premostiť ako keby dva svety, v ktorých žijeme. My pracujeme s jednou sumou informácií a Rusko je v kontakte s tou druhou sumou a nehnevajte sa mňa, od človeka takmer s rovnakým priezviskom, ale iným krstným menom, o ktorom som vôbec neskúmal, či je s tým našim voľajako spriaznený, už som tie slová počul! Básnik svojej doby, Milan Lajčiak napísal jednu zo svojich „najskvelejších básní“ akurát s takým názvom a vysvetľoval nevysvetliteľné –Je jeden svet a predsa dva sú svety. Pochopiteľne, jeho filozofia bola celkom jednoznačná a jasne nasmerovaná, ale s odpustením, akurát o takejto špecifikácie náš minister nehovorí ani len slovíčko a tak ktohovie, ako to bude tak naozaj!

SkryťVypnúť reklamu

A tak akosi naviac je pravdou veru aj to, že s Ruskom sa na žiadnej oficiálnej úrovni v EÚ a ani vo svete nerokuje, takže kritika, že táto návšteva bola priveľmi ústretová je oprávnená a a ako som už naznačil, ktohovie, ako sa nám takáto „kreativita“ napokon vyplatí. Hanba už je tu v ponuke prirodzene, dostali sme sa aj na pranier, ale to už tak býva, hlúpym veru do dverí privrznú aj prsty, či celú ruku, nielen ich voľakam kvôli vlastnej škode nalákajú. Je k tomu komentár – tak nám treba!!!


 

Stanislav Krištofík

Stanislav Krištofík

Bloger 
  • Počet článkov:  2 342
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyskusal som si v zivote tolko dobreho i zleho, ze mi moze zavidiet aj Hrabal. Vzdy som zostal optimistom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu