Východ Slovenska priniesol nádej

Problémy spojené s voľbou predsedu Najvyššieho súdu, čo až do týchto chvíľ zastáva Štefan Harabin rovnako tak spoľahlivo, ako aj post šéfa Súdnej rady sa mali vyriešiť 19. mája na výjazdovom zasadnutí Súdnej rady v Sobranciach presne tak, ako to v predstihu zorganizoval tento zvrchovaný muž našej justície. Už viackrát sa vybral na východ Slovenska, je tu celkom spoľahlivo doma, spolieha sa na prostredie hotelov či iných ubytovacích či rokovacích zariadení a koniec koncov, akurát v tejto časti republiky mu všetci vravia spoľahlivejšie „pane náš“ než v Bratislave a keď oznámil to miesto konania voľby, kam sa členovia Súdnej rady musia dostaviť, bolo celkom preukazné, že takto rozhodol účelovo. Všetky tie reči a pochybnosti o tom, či ho táto krajina ešte chce ako justičného vládcu prestal akceptovať a rozhodol sa bojovať ako keby o jeho osobe neboli žiadne pochybnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Chcem byť spravodlivý, práve tie pochybnosti o jeho osobe, presnejšie, výhrady a odpor sa vo verejnom priestore stali presvedčivé veru aj štatisticky, ba mimovládne organizácie celkom razantne začali vyvíjať tlak na členov Súdnej rady, píšu sa listy premiérovi Ficovi s pripomenutím jeho vyhlásenia, že Harabin kandidovať nemá, lebo Justícii škodí a polarizuje jej prostredie, prieskumné agentúry avizujú, že takmer polovička respondentov je proti jeho zvoleniu a agentúra FOCUS, čo robila anketu pre Via Iuris zistila, že s jeho pokračovaním vo funkcii súhlasilo iba 19% oslovených a to už naozaj nesľubovalo žiaden optimizmus.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Traja kandidáti na voľbu vedeli presne tak ako celý národ, že v prvom kole sa bude rozhodovať medzi nimi márne, lebo odhadované preferencie voličov nepredpokladali dostatok hlasov pre žiadneho z nich, teda Zuzany Ďurišovej, Štefana Harabina a Jany Bajánkovej a prognóza to bola správna. Najmenej hlasov získala Zuzana Ďurišová a do druhého kola potom postúpili favoriti – Bajánková aj Harabin. Sú členmi Súdnej rady, mohli hlasovať aj oni – teda rozhodovalo osemnásť hlasov, ale desať hlasov nezískal nikto z nich! Videl som v televíznom šote, ako ho výsledky, v ktorých dostal o jeden hlas viac ako jeho konkurentka potešili napriek faktu, že to bola márnosť nad márnosti a je s ním v tejto sfére slovenskej justície definitívne koniec, čím zrejme všetkým dokumentoval iba fakt, že napriek všetkým výhradám voči jeho osobe je ešte stále tu a bude ho veru stále cítiť! Získal o jeden hlas viac ako Bajánková a hoci to bolo Pyrrhovo víťazstvo, tešil sa až neuveriteľne, ako sa hovorí, od šťastného chichotania celkom strácal dych. No čo už, aj tak všetkým dokázal, kto je tu tak naozaj doma a aj pánom!

SkryťVypnúť reklamu

Pravidlá volieb sú dané, do 120 dní sa musia nájsť noví kandidáti, všetko zjednoduší už pravidlo, že nový prezident Andrej Kiska si bude môcť vybrať svojich troch členov Súdnej rady a v tých nových voľbách už bude naozaj iné rozloženie síl pri hlasovaní o vhodnej osobnosti a nebude na škodu ak pripomeniem, kedy tu svoju dlhodobú úlohu justičnej jednotky dohrá Štefan Harabin definitívne! Stane sa tak 23. júna, do zabudnutia ho teda už odprevadí inaugurovaný prezident Kiska, ktorého parlament ustanoví do funkcie 15. júna a verím, že je tu nádej všetko zlé v našom súdnictve konečne začať naprávať. Rovnaký názor na vec už Slovensku stačila prezentovať aj exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a verte mi, vo chvíli rozšírenia tejto správy na celú krajinu zažijeme iluzórny pocit uspokojenia vyjadrený povzdychom – konečne – lebo ruku na srdce, v tých Sobranciach sa mohlo stať naozaj kadečo!

Stanislav Krištofík

Stanislav Krištofík

Bloger 
  • Počet článkov:  2 342
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyskusal som si v zivote tolko dobreho i zleho, ze mi moze zavidiet aj Hrabal. Vzdy som zostal optimistom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu