A nielen ja, celá naša rodina „rosničkám“, ako sme odnepamäti volali tých, čo v rozhlase a potom v televízii počasie ako keby s osobnou zárukou predpovedali verila, presne tomu sa potom podriaďovali práce na poli či v záhrade, všetko moje športovanie, teda predovšetkým cesty za rybami po Slovensku i „vlastech českých“ a verte – neverte, bolo to svojim spôsobom voľačo celkom dôveryhodné!
Samozrejme, vždy k tomu bolo dosť podporných materiálov, ako sa musia pomenovať znalosti pranostík prúdiacich k záujemcovi o počasie a jeho kvalitu z histórie a potom aj realita vlastných skúseností, lebo dodnes si viem pomáhať pozorovaním prírody. Čo bude vtedy ak je vysoký tlak, ak nefúka, koľko je ráno rosy, ako vychádza slnko, čo urobí s nami hmla a nízka oblačnosť – jednoducho človek je tvor nielen všímavý, ale veru aj predurčený všetkému nájsť odpoveď a tak mám tých našich, súčasných doktorov meteorológov v našich tv spoločnostiach, úprimne rád! Ba aj tie fešandy, čo informácie ich kolegov z rôznych ústavov a odborných spoločností verejnosti tlmočia s patričným šarmom a s vizuálne perfektným efektom viackrát denne, lebo je v tom vždy istota vysokej pravdepodobnosti a tak dôverčivo som veru prijal aj klebietku francúzskej odbornej proveniencie, že leto roku 2013 bude najstudenším obdobím za posledných dvesto rokov!
To viete, svojim spôsobom to potom nedopadlo optimisticky, či aspoň prezieravo, lebo ma dostihla frčka odmietnutia, ako sa hovorí, rovno do nosa! To sa stalo v tej chvíli, keď som si prečítal v SME celostránkový rozhovor redaktora denníka Prokopčáka s Josefom Pechom, klimatológom Ústavu fyziky atmosféry z Akadémie vied Českej republiky a ten mi cez novinový článok dal informáciu, s ktorou veru súhlasiť nebudem, lebo nemôžem! To jeho tvrdenie, že predpovedať už teraz, že pôjde o najchladnejšie leto za posledných 200 rokov je nezmysel, vraj presne tak, ako veriť skutočnosti, že globálne otepľovanie akosi automaticky neznamená horúčavy. Uznajte, v kontexte s jeho doplňujúcimi informáciami, že to bude skôr iba informačná bublina, ktorá sa bude vzťahovať iba na územie Francúzska, lebo on vie, že u nás to bude teplotne normálne, ba možno až nadnormálne, ako posledné letá a nedá sa vraj ani vylúčiť, že vo Francúzsku bude naozaj chladnejšie, ale aj tak, predpovedať voľačo na dvesto rokov, aj keď iba počasie, je nezmysel a použil aj novinársky výraz tohto pomenovania – kačica!
Ak ste si to prečítali tak je vám jasné, že je to poriadny zmätkár, raz voľačo je a potom to isté voľačo zasa nie je možné – to presne v kontexte s tým, čo tvrdí on! A potom o niekoľko riadkov už akože zodpovedne vysvetlil, čo je aká predpoveď počasia v čase, na základe čoho sa stanovuje a dozviete sa, že hoci to všetko zásadne odmietol, vlastne sa mýli! Odborne vzdelané „rosničky“ to čo on osobne vylučuje a odmieta spoľahlivo robia a veru s dobrou reputáciou pravdovravnosti. Predpovede počasia sú potom okamžité, výhľadové - napríklad na hodinu, deň, tri, sezónu a veru aj celú éru a hoci už sa od seba naozaj odlišujú obsahom a priebehom očakávaného, naučili sme sa tomu rozumieť a akceptovať to!
Ako som už povedal, máme tu svojich expertov a znalcov, naučili sme sa im veriť a keďže ja mám v mysli ešte aj všetky ponaučenia profesora Krýzla, verím všetkým tým aktuálnym i dlhodobejším predpovediam domácej meteorologickej scény. Redaktor Prokopovič sa pokojne mohol dohodnúť s doktorom Iľkom, doktorom Jurčovičom, či inými ich kolegami a keďže sú to mená skvelej reputácie, vôbec by ma to tak nerozčúlilo, ako pochybnosť nad zavádzajúcou meditáciou voľakoho neznámeho. Naviac, žiadneho experta s vysokým kreditom, naopak celkom mladého a zatiaľ anonymného zamestnanca odborného ústavu, za našimi hranicami, bez predikátov voľajakej extra odbornosti a zásluh!
Bola to potom iba taká všeobecne prezentovaná meditácia nad tým, čo bude ak bude, čo sa stane ak sa neodstane, možno protekcia či kamarátska služba, ale aj tak, v tých riadkoch presne rezonovalo všetko to, čo svet meteorologickej vedy svetu akceptuje jednoznačne a bez výhrad ako nemenné fakty. Nechcem byť pesimista, ale okrem tej istoty – že výrok francúzskej meteorologickej spoločnosti o studenom lete roka 2013 je blud a kačica, sa v tom článku dali nájsť už iba všeobecne známe a dlhodobo verejnými médiami ponúkané pravdy o klimatických zmenách na tejto zemičke spôsobovaných globálnym otepľovaním. A verte, ak je človek čo iba náhodou informovaný aj o vývoji zeme, cez geologické obdobia, má dokonalú predstavu o tom, čo všetko to s takým javom ako je počasie v priebehu plynutia času urobí!
Takže tak a potom nikoho nešokuje ani taká pravda, že sa na našom území našli dôkazy o jestvovaní doby ľadovej, ani tvrdenie, že pod Tatrami budeme namiesto zemiakov pestovať teplo milujúce obilniny a pre nikoho nebude šokom, že v Bánovciach nad Bebravou dozrievajú dnes marhule, lebo už v časoch môjho detstva oveľa severnejšie, v Považskej Bystrici, spoľahlivo a pravidelne dozrievali broskyne a tie stromy sme mali tri! Ba pochybovať o Tatrách, ako o regióne čo by sa mal perspektívne venovať aj zimným športom a nielen rekreovaniu sa pri kúpaliskách s termálnu vodou mi príde celkom scestné, lebo umelé zasnežovanie a veru aj padanie prirodzených snehových zrážok spoľahlivo súvisí aj s nadmorskou výškou, jej danosťami, takže ak je snaha fabulovať, nech je to dôsledné!
Teda tak, tentoraz mi to všetko pripadalo byť iba snahou zaujať verejnosť voľačím, čo nemá domácu provenienciu a prisahám, že na škodu veci! Od našich „doktorov meteorológie“ by som všetky tie úvahy, ba možno aj pochybnosti prijal naozaj ináč, s väčšou dôverou či pokorou, lebo o ich čestných úmysloch a tisíckrát dokázaných predpovediach a teda profesionalite vôbec nepochybujem. A v Česku toho Pechu zatiaľ nepustili ani do ČT24, čo je síce jediná ich televízna produkcia, čo informačne sledujem, ale verte mi, ešte som o ňom ako o rosničke nepočul ani len jediné slovko a potom je podľa mňa tá „kačica o studenom lete“ iba prd a nie dostatočne preukazná!
A ešte je tu niečo, čo je vari až poučením pre tých, čo spochybňujú predpovede spojené s klímou, počasím, vetrom, vodou a zlomyseľnosťou či nevyspytateľnosťou prírody! Povodne, čo trápia mnoho krajín Európy, nás a samozrejme aj Česko, ba tam je to ešte krutejšie divadlo a kto by kedy uveril, že prívlastky ako storočná voda sa historicky zopakujú desaťkrát skôr, než tvrdia štatistiky, že nevydržia protipovodňové steny, že budú obete na životoch a tak budem už navždy patriť k tým, čo predpovede počasia nikdy nebudú bagatelizovať, skôr naopak a byť múdrym, ako to predviedol zlý prorok Pecho v náznaku dôvery vlastného tvrdenia je takmer ako zlomyseľné memento. Človek je naozaj voľačo ako koruna tvorstva, ale to kedysi pyšné a nerozumné, že v svojej dokonalosti človek rozkáže prírode a podrobí si ju – pripomeniem vám to socialistické heslo z neveľmi vzdialenej minulosti, „poručíme slunci, dešti“ – a bude vám celkom jasné, že v tomto kontexte ľuďom pristane skôr pokora než sebaistota!