Práve jeho spoluúčasť na iniciatíve a reálnych činoch v tejto občianskej aktivite je zárukou, že sa voľačo na takýto spôsob skrášľovania metropoly Šariša stáva skutkom a najlepším dôkazom pre takéto tvrdenie je fakt, že miesto Urban Oasis je už v premene celkom viditeľnej. Pribúdajú predovšetkým stromy a lavičky, tak ako ich projekt ponúka a začali sa prípravné práce pre budovanie základov ihriska. To všetko sa dokončí v priebehu troch mesiacov a už aj to bude viditeľným vylepšením životného prostredia, ktoré sa od čias „socialistického systému budovania“ v záhradách domov na Levočskej ulici v 60 rokoch minulého storočia prejavovalo iba chátraním.
Rozhodujúce však budú práce v hornej časti projektovaných zmien, na tých, čo susedia s objektom prvej mestskej elektrárne a sú v bezprostrednom kontakte so živým centrom mesta Prešov a tá bude mať podobu námestia s „výbavou naozaj mimoriadnou“! Kým tá časť s ihriskom sa ešte môže rozhodnutím aktivít občanov zmeniť, jeho podoba a predovšetkým určenie dostane finálnu podobu až v priebehu projektu Ignite, kde sa v priebehu voľných prednášok a besied rozhodne, aké to budú športové plochy, možný je aj priestor pre petang, to námestie by malo byť kultúrou na spôsob vrcholových urbanistických ponúk dostupných vo svete. Tvorcovia, architekti z neziskovej organizácie Urbanika tvrdia, že potom sa už Prešovčan či jeho návštevník, ak bude chcieť krásu mesta obdivovať na vlastné oči, nebude musieť ponáhľať napríklad do Prahy a vraj bez chvály, ani do Paríža!
Je tam pripravený široko koncipovaný projekt sochárskej výzdoby a predovšetkým sa už výhľadovo plánuje využitie takéhoto areálu na organizovanie akcií toho najrôznejšieho obsahu a v hre je čím skoršia príprava mestských kultúrnych festivalov a verte mi, je to viac ako úžasná vízia. Architekti sú presvedčení, že takto upravené priestory, ktorých podoba bude ponúkať naozaj elegantný a distingvovaný priestor, mesto a jeho obyvateľov ovplyvnia a to je ich hlavnou motiváciou! Ináč povedané, krajšie mesto prináša viac príležitostí na jeho prezentáciu, rast popularity a samozrejme, prispeje k sláve jeho obyvateľstva.
A ešte niečo je viac ako dôležité vedieť, lebo svojim spôsobom je to vymyslené naozaj dokonale, veď celkom prirodzene sa spojí priestor kultúrnej pamiatky Prešovskej ortodoxnej synagógy, „Kumštu“ a celého nádherného prostredia pod historickým mestskými hradbami, čím sa skompletizuje charakter metropoly Šariša a jeho podoba sa stane dôkazom nielen historickej, ale veru aj súčasnej hodnoty a významu.
Verte mi, občania sú pri realizácii tohto projektu aktívni z presvedčenia, jeho podoba ich fascinuje a rovnako je to aj s jeho možným využívaním. Sme mestom divadelného kumštu, okrem Divadla Jonáša Záborského tu národnostná menšina prevádzkuje aj svoju scénu, sú tu malé javiskové formy i bábkoherci a samozrejme vysokoškolské zázemie, Klub priateľov divadla je slovenským unikátom a vôbec, viem si viac ako živo predstaviť divadelný festival toho najvyššieho možného rangu akurát v súvislosti s tým novým skvostom prešovskej urbanistiky. Ale rovnako tak tu vieme propagovať a predvádzať výtvarný kumšt, veru aj súťažne, máme galériu a výstavné priestory, sú tu muzeálne priestory a ak sa trošku osmelím, tak si viem predstaviť mestské či regionálne festivaly v neuveriteľne širokom zábere! Je tu liaheň hudobníkov, vlastne bez konkurencie, máme tradíciu muziky komornej i orchestrálnej, sme priekopníkmi muzikálovej divadelnej produkcie v DJZ so svetovými premiérami, verte mi, naozaj úspešnými a nesmiete sa diviť, ak v tom projekte Mestská oáza vidím obrovský potenciál takýchto možností. Nech tie tri roky, čo sú naplánované ako časový priestor prác na jeho realizáciu utečú ako voda riek v Prešove a nech sa nezahatá ani tok financií, čo má už dnes presne diverzifikovanú podobu. A nech sa k nim ešte pridajú posilňujúce pramienky sponzorov a darcov, lebo už aj teraz je cítiť, koľko je v zálohe záujemcov participovať na tom zázraku! Prešov bude nielen krajší a kultúrnejší, ale veru aj obdivovanejší a populárnejší a to je krásna perspektíva, však?!