
Mesto Brighton (Town) je súčasťou väčšieho celku Brighton & Hove (City) s cca 160 tisíc obyvateľmi na južnom pobreží Anglicka. Obidve mestá - Brighton a Hove - oddeľuje dnes už len uzučká ulička symbolicky nazvaná Boundary Passage, ktorú nenájdete vyznačenú ani na Google mape.
Počas jedného dňa sme toho neprešli veľa, napriek tomu sme videli mnoho zaujímavého. Okružnú prechádzku sme začínali aj končili pri móle zvanom Brighton Pier, ktorý návštevníkov láka predovšetkým adrenalínovými atrakciami pre deti i dospelých.




Z Brighton Pier je pekný výhľad na more i pobrežie.




Potom sme sa vybrali do mesta. Brighton je totiž nielen turistickým centrom s mnohými hotemi a zábavnými podnikmi, mestom vzdelávania s dvomi univerzitami a mnohými školami, ale aj mestom pamätihodností, zaujímavých uličiek a zákutí.

Royal Albion Hotel z roku 1826

Victoria Fountain
Kameň pri fontáne kráľovnej Viktórie bol osadený na pamiatku návštevy Jeho kráľovskej Výsosti princa z Walesu, prezidenta Spoločnosti fontány, dňa 25. mája 1995. Reštaurovanie 150-ročnej fontány (jej inaugurácia bola 25.5.1846) sa uskutočnilo s finančnou podporou Brightonskej rady a za ďalšej grantovej pomoci.


Tento pamätník dali postaviť dôstojníci 1. námorného batailónu kráľovského regimentu zo Sussexu na pamiatku ich kamarátov, ktorí zahynuli v boji, alebo ktorí zomreli na zranenia alebo choroby v anglo-egyptskej vojne v roku 1882 a počas Nílskej vojenskej výpravy v rokoch 1884-85.
A už sme iba na krok od Royal Pavilion, ktorý sa nachádza v centre Brightonu. Bývalá kráľovská rezidencia bola postavená v troch etapách ako letná rezidencia princa z Walesu, neskoršieho kráľa Juraja IV. v rokoch 1787 - 1808. Pavilón a jeho dostavby z 19. storočia hneď na prvý pohľad zaujmú architektúrou Východu, keďže sú postavené v indo-saracénskom štýle. Architektovi Johnovi Nashovi sa pri projektovaní stal hlavným vzorom indický Taj Mahal. Interiéry pavilónu sú vraj veľmi extravagantné, s množstvom čínskych doplnkov a ozdôb.


Royal Pavilion


Socha kráľa Juraja IV., ktorý dal postaviť kráľovský pavilón
Hneď v blízkosti Royal Pavilion sa nachádza brightonské múzeum a galéria.








V záhrade pri brightonskom divadle sa nachádza neveľká socha Maxa Millera (1894 - 1963), britského špičkového komediálneho „stand up" herca z 30. - 50. rokov 20. storočia. Max Miller sa v Brightone narodil a tu aj prežil celý svoj život. Bol známy ako „The Cheecky Chappie" (drzý mladík). Hral vo filmoch, účinkoval v revuálnych programoch, písal a spieval svoje vlastné, jemu typické piesne.

Ako v iných mestách, tak aj tu sme pri prechádzke uličkami natrafili na pouličných predavačov, fundraiserov, ľudí posedávajúcich vonku pri čaji, káve, pive alebo vínku, dokonca aj na starožitný obchod s množstvom šijacích strojov značky Singer.


V pozadí Chapel Royal z 18. storočia



Rohová budova je starožitníckym obchodom s najrôznejšími modelmi šijacích strojov značky Singer

V ten deň sa na slnku vyhrievať nedalo, ale prechádzka po veternej pláži sa nám aj tak veľmi páčila.






Prečítajte si tiež článok o meste St Albans
Zdroje niektorých informácií k histórii Brightonu a jeho pamiatok
http://en.wikipedia.org/wiki/Brighton
http://www.mybrightonandhove.org.uk/page_id__8374_path__0p115p210p716p.aspx