K takým mestečkám patria i Hanušovce nad Topľou. Z juhozápadu chránené Slanskými vrchmi, na severovýchod od nich sa rozprestiera Hanušovská pahorkatina, jeden z piatich geomorfologických podcelkov Beskydského predhoria. Ak cestujete železnicou alebo po ceste 1. triedy č.18, nachádzajú sa Hanušovce na polceste medzi Prešovom a Vranovom nad Topľou. Počas cesty autom alebo autobusom si iba málokto uvedomí, že za Malým kaštieľom sú ukryté ďalšie zaujímavé objekty historického centra. Keď však cestujete vlakom a sledujete krajinu, určite spozorniete na viadukte – naskytne sa pekný výhľad na časť mestečka.

Najstaršou architektonickou pamiatkou Hanušoviec nad Topľou je ranogotický kostol Nane- bovzatia Panny Márie. Pôvodne jeho výstavbu datovali do druhej polovice 13. storočia, avšak najnovšie výskumy týkajúce sa jedného zriedkavého architektonického prvku zvaného mandylion odhadujú jeho datovanie do 1. tretiny 13. storočia.


V areáli kostola je renesančná zvonica zo 17. storočia.

V blízkosti kostola sa nachádzajú dva kaštiele. Starší, z roku 1564, ktorý pôvodne patril rodine Sóosovcov, volajú miestni Malý kaštieľ. Nachádza sa poblíž hlavnej cesty. Donedávna odstrašujúci vzhľad chátrajúcej pamiatky sa v súčasnosti vďaka rekonštrukcii postupne mení.


Nad katolíckym kostolom sa nachádza renesančno-barokový Veľký kaštieľ z polovice 18. storočia, sídlo tunajšieho vlastivedného múzea.



Za Veľkým kaštieľom smerom k železnici sa v minulosti nachádzal rozsiahly park grófov Dessewffyovcov, ktorým patril aj kaštieľ. V súčasnosti je už park veľmi okyptený. V areáli tohto parku bol vlani na jeseň otvorený archeopark na ploche 3500 m2.


Ak spomínam železnicu, hneď musím dodať, že cez mesto sa klenie jeden zo série štyroch viaduktov na trase Prešov – Vranov nad Topľou. Všetky viadukty v okolí Hanušoviec nad Topľou sú technickými pamiatkami, z nich hanušovský je najväčší a jeho zvláštnosťou je, že je postavený do oblúka.

Ďalšou interesantnou technickou pamiatkou je sušiareň liečivých rastlín, postavená v 30. rokoch 20. storočia. Sušiareň je ojedinelým hmotným dokladom hospodárskych stavieb svojho druhu.

Na viadukte sa nachádza pamätná tabuľa pripomínajúca SNP a vyhodenie jedného jeho piliera do vzduchu partizánmi 31. augusta 1944. Obdobie 2. svetovej vojny a SNP pripomína tiež pamätník v centre Hanušoviec nad Topľou.

Z viaduktu dobre vidno vežu evanjelického klasicistického kostola, ktorý postavili v roku 1783.

V tunajšom evanjelickom kostole v rokoch 1826 – 1845 vykonával pastoračnú činnosť Andrej Čorba, autor známej kroniky o cholerovom povstaní v roku 1831 v stolici Zemplínskej, Šarišskej, Spišskej a Abovskej, písanej vo východoslovenskom dialekte.
Nad Veľkým kaštieľom bol v rokoch 2001 - 2003 vybudovaný gréckokatolícky chrám zasvätený blaženému biskupovi mučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi. Napriek tomu, že je tento objekt veľmi mladý, púta pozornosť svojou architektúrou,

Tento článok je stručným náčrtom toho, čomu sa chcem v budúcnosti venovať podrobnejšie.
Ďalšie články o Hanušovciach nad Topľou a okolí
Nazmi Redžepovič a jeho „hanušovská zmrzlina“
O Oblíku v Slánskych vrchoch, jednej výstave a ceste na Oblík pred 170 rokmi
Medziansky hrádok a 800ročnica najstaršej písomnej zmienky v Šariši