Renesančno-barokový kaštieľ Dessewffyovcov v Hanušovciach nad Topľou

Druhým kaštieľom v Hanušovciach nad Topľou je impozantná renesančno-baroková bloková stavba so štyrmi nárožnými vežami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Kaštieľ, ktorého zaužívaný názov je Veľký kaštieľ, tróni na kopci nad ranogotickým rímskokatolíckym kostolom, renesančnoou zvonicou i renesančným kaštieľom Sóosovcov (zvaným Malý kaštieľ). Kostol ho svojou vežou síce prevyšuje, ale mohutnosť objektu kaštieľa na návrší v historickej zóne Hanušoviec nad Topľou vyvoláva dojem jeho absolútnej dominancie nad ostatnými historickými i novodobými budovami.

Historické jadro Hanušoviec nad Topľou v júni 2004. Zľava Veľký kaštieľ, rímskokatolícky kostol, renesančná zvonica, Malý kaštieľ
Historické jadro Hanušoviec nad Topľou v júni 2004. Zľava Veľký kaštieľ, rímskokatolícky kostol, renesančná zvonica, Malý kaštieľ (zdroj: Agáta Krupová)
Pohľad z viaduktu  v zime 1969/1970 ...
Pohľad z viaduktu v zime 1969/1970 ... (zdroj: Mikuláš Molitoris)
... a z náprotivnej strany, z "Hurky", v decembri 2015
... a z náprotivnej strany, z "Hurky", v decembri 2015 (zdroj: Agáta Krupová)

Tento kaštieľ bol postavený v rokoch 1760 – 1766 bratmi Tomášom a Jozefom Dessewffyovcami ako bloková dvojpodlažná stavba so štyrmi trojpodlažnými nárožnými vežami pravdepodobne úpravou staršieho objektu zo 17. storočia. Strecha je šindľová; nárožné veže majú strechy zvonovitého tvaru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Veľký kaštieľ vo februári 2016 ...
Veľký kaštieľ vo februári 2016 ... (zdroj: Agáta Krupová)
... a  pred jeho rekonštrukciou v roku 1965
... a pred jeho rekonštrukciou v roku 1965 (zdroj: Mikuláš Molitoris)

Pohľad na kaštieľ z čelnej strany si možno vychutnať aj na jednej z pohľadníc zo zbierok maďarského Zemplén Museum. Pohľadnica pod názvom Tapolyhanusfalva – Gróf Dessewffy kastély je z rokov 1915 – 1919. Po oboch stranách nárožných veží sú vstupné bráničky do vnútorného areálu kaštieľa, ktoré sa nezachovali.

Okolo okien je ornamentálna štuková výzdoba
Okolo okien je ornamentálna štuková výzdoba (zdroj: Agáta Krupová)

Architektúra kaštieľa nesie retardované renesančné prvky. Arkády na fasáde medzi vežami do vnútorného dvora kaštieľa boli pôvodne otvorené.

V pozadí kaštieľne arkády v 1. polovici 70. rokov 20. storočia počas rekonštrukcie Veľkého kaštieľa.
V pozadí kaštieľne arkády v 1. polovici 70. rokov 20. storočia počas rekonštrukcie Veľkého kaštieľa. (zdroj: Zdroj: Aladár Vitkovič )

Hlavný vstupný portál má postranné pilastre so supraportou, v ktorej bola uložená nápisová tabuľa a štít s kamenným erbom Dessewffyovcov.

Vstupný portál kaštieľa
Vstupný portál kaštieľa (zdroj: Agáta Krupová)
Kamenný erb Dessewffyovcov
Kamenný erb Dessewffyovcov (zdroj: Agáta Krupová)

Majitelia kaštieľa - Dessewffyovci - pochádzali z Černeku, z kraja Požega v západnej Slavónii (východné Chorvátsko). Začiatkom 16. storočia počas tureckých nájazdov padol do rúk Turkom aj majetok Dessewffyovcov. Ján Dessewffy sa preto s niekoľkými listinami z rodinného archívu pobral do Bratislavy. Po bitke pri Moháči (1526) začal boj o uhorský trón medzi Jánom Zápoľským a Ferdinandom Habsburgom. Dessewffyovci boli vždy verní kráľovi a túto tradíciu dodržal aj spomínaný Ján, ktorý síce nebol vojakom, ale dal sa do politických služieb kráľa Ferdinanda. Bol kráľovským komorníkom, dôverníkom, člen rádu rodosských tytierov, radca a potom aj predseda uhorskej komory a správca kráľovského dvora v Bratislave. Za vernosť sa kráľ Jánovi Dessewffy náležite odmenil - daroval mu majetky patriace k hradu Kamenica (Kamenica nad Torysou). Z tejto kamenickej vetvy Dessewffyovcov pochádzali aj majitelia hanušovského Veľkého kaštieľa.

SkryťVypnúť reklamu

Štefan (III.) Dessewffy (syn Františka IV. Dessewffyho), ktorý bol privržencom Imricha Tökölyiho, Františka II. Rakóciho mal s manželkou Klárou Semseyovou zo Semše päť detí, z ktorých jedno zomrelo. Keďže Štefan III. v čase protihabsburských povstaní zahynul a zostali po ňom štyri siroty, v roku 1688 sa obrátili na kráľa Leopolda s prosbou, aby sa im skonfiškované dedičstvo po starom otcovi a rebelantovi otcovi vrátilo. Z týchto štyroch detí syn Štefan, narodený v roku 1667 v Hanušovciach, následne dosiahol skvelú vojenskú kariéru, a to vďaka bojom o Budín a iným vojenským bitkám na strane kráľa. Píšu o ňom, že v Hanušovciach založil mníšsky dom (bez bližšieho určenia). Štefan zomrel slobodný a bez detí vo Finticiach 28. júna 1742.

SkryťVypnúť reklamu

O spoluzakladateľoch Veľkého kaštieľa vieme, boli vojenskými hodnostármi v službách Márie Terézie. Jozef Dessewffy, narodený v roku 1702 v Drienove sa v roku 1744 stal majiteľom 4. husárskeho pluku. V roku 1752 dosiahol hodnosť poľného maršala. V roku 1754 získal pre seba a svojich potomkov grófsky titul bez donácie.

Jedným z hanušovských zemepánskych patrónov bol Július Dessewffy, ktorý okolo roku 1850 dal v Hanušovciach vybudovať rímskokatolícku ľudovú školu, o čom sa píše v Storočnici košickej diecézy (A Kassai százeves egyházmegye törteneti nevtára ..., Košice 1904).

Pri vstupe do foyeru kaštieľa sa nachádza mramorová tabuľa s latinským textom o zakladateľoch kaštieľa
Pri vstupe do foyeru kaštieľa sa nachádza mramorová tabuľa s latinským textom o zakladateľoch kaštieľa (zdroj: Peter Pjenčák)

Súčasťou areálu kaštieľa bol aj rozsiahly park, ktorý vznikol koncom 19. storočia prebudovaním pôvodnej okrasnej záhrady z polovice 18. storočia. Napriek tomu, že v súčasnosti je park evidovaný ako národná kultúrna pamiatka, z pôvodného rozsiahleho areálu sa dodnes zachovalo len chabé torzo.

SkryťVypnúť reklamu

Po ukončení 1. svetovej vojny a vytvorení I. ČSR sa Dessewffyovci stiahli na juh do Maďarska a kaštieľ zverili do rúk správcu Janiša, resp. Janiča (v rôznych zdrojoch sa jeho meno uvádza rôzne). Ten koncom 30. rokov 20. storočia spáchal samovraždu. V roku 1942 tu sídlila Ústredná správa pracovných táborov Hanušovce nad Topľou, Petič, Bystré, Nižný Hrabovec a Jarabá pre tzv. asociálne živly. Počas tejto neslávnej etapy histórie bývalého grófskeho sídla bola v stajni pri kaštieli zriadená aj ošetrovňa pre zaradencov do táborov a v kaštieli sa nachádzal i vojenský intendačný sklad.

V roku 1945 majetky Dessewffyovcov boli skonfiškované a pôda rozparcelovaná. Vtedajšie povereníctvo pôdohospodárstva pridelilo Veľký kaštieľ povereníctvu školstva a toto ho pridelilo tunajšej osemročnej strednej škole až do roku 1957, pokiaľ do užívania nebola odovzdaná stavba novej školy na Kukorelliho ulici. "... rozlúčka so starým kaštieľom bola radostná. Mnohí zo starších, i zo žiakov si spomenuli na dni chladna, keď učupení v kabátoch, často v zadymenej miestnosti počúvali výklad učiteľa. Iste si spomínali i na dni, v ktoré museli presadať z miesta na miesto, kde ešte dažďová voda z klenbí nekvapkala." (Výňatok z hanušovskej kroniky.)

Telocvičné vystúpenie žiakov s učiteľom Jurajom Mackom počas inšpekčného dňa na kaštieľnom dvore v roku 1949, v čase, keď kaštieľ slúžil ako škola. V pozadí jedna z pôvodných hospodárskych budov grófov, kde boli stajne pre kone.
Telocvičné vystúpenie žiakov s učiteľom Jurajom Mackom počas inšpekčného dňa na kaštieľnom dvore v roku 1949, v čase, keď kaštieľ slúžil ako škola. V pozadí jedna z pôvodných hospodárskych budov grófov, kde boli stajne pre kone.  (zdroj: Zdroj: Aladár Vitkovič)

Ako sa uvádza v hanušovskej kronike, 1. apríla 1949 zriadili v sále Veľkého kaštieľa kino pod názvom Jednota, ktoré presunuli do Malého kaštieľa až začiatkom 70. rokov, keď začala jeho rekonštrukcia. Pod označením "sála" mal kronikár na mysli bývalý žltý salón, jednu z najkrajších kaštieľnych miestností, ktorú si môžete do detailov pozrieť tu - na pohľadnici z roku 1902 (jej autorom bol v tom čase populárny a uznávaný bardejovský fotograf Adolf Divald). V súčasnosti túto miestnosť nazývajú reprezentačná sieň.

Pôvodný žltý salón, dnes  reprezentačná sieň kaštieľa v roku 2011
Pôvodný žltý salón, dnes reprezentačná sieň kaštieľa v roku 2011 (zdroj: Agáta Krupová)

V západnom trakte kaštieľa sa v 50. rokoch 20. storočia nachádzali sklady umelých hnojív pre poľnohospodárov, ktoré začali kaštieľne múry rozožierať.

V roku 1956 prešiel Veľký kaštieľ pod správu povereníctva kultúry, ktoré v tom čase malo zámer ho opraviť a potom využiť na zdravotné, kultúrne a rekreačné ciele. A tak v decembri 1956 sa začala a v jari 1957 ukončila oprava prehnitej strechy, ktorú pokryli novým šindľom.

K ďalšej oprave strechy Veľkého kaštieľa došlo o polstoročie neskôr - v jeseni 2008.
K ďalšej oprave strechy Veľkého kaštieľa došlo o polstoročie neskôr - v jeseni 2008. (zdroj: Agáta Krupová)

V hanušovskej kronike v zázname za rok 1974 je citovaný článok z Východoslovenských novín bez bližšieho určenia:

V súčasnosti aj starý hanušovský kaštieľ dostáva nový šat. Keď som sa tam posledný raz zastavil, majster Bačo s pomocníkmi tesali z pieskovca rímsy a reliéfy, lebo pôvodné už stihol zničiť zub času. Celú renováciu i s menšími vnútornými úpravami, vrátane inštalácie ústredného kúrenia, zabezpečuje výrobné družstvo Stavba z Prešova nákladom päť miliónov korún.

- Tu, kde sa voľakedy pechorila „urodzená“ smotánka, zriadi sa okresné múzeum, pamätná izba SNP, galéria i knižnica – vysvetľuje tajomník.

- A sklepné pivnice pod kaštieľom chceli by sme využiť na štýlovú vináreň. Neskôr možno aj dve zo štyroch bášt premeníme na turistické nocľahárne.

Pracovná skupina počas rekonštrukčných prác na kaštieli
Pracovná skupina počas rekonštrukčných prác na kaštieli (zdroj: Zdroj: Agáta Krupová)

Z pôvodných zámerov využitia zrenovovaného kaštieľa sa skutočnosťou stalo múzeum a vináreň v pivničných priestoroch.

Vpravo vstup do bývalej vinárne zo západnej strany Veľkého kaštieľa, január 2007
Vpravo vstup do bývalej vinárne zo západnej strany Veľkého kaštieľa, január 2007 (zdroj: Agáta Krupová)

V roku 1976 sa Veľký kaštieľ stal sídlom Okresného vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou. Kaštieľ tak získal správcu, ktorý sa oň staral a zveľaďoval ho i s bezprostredným okolím.

Fotovýstava pri príležitosti 40. výročia múzea
Fotovýstava pri príležitosti 40. výročia múzea (zdroj: Agáta Krupová)
Vstupný foyer
Vstupný foyer (zdroj: Agáta Krupová)
Štuková výzdoba stropu horného foyeru
Štuková výzdoba stropu horného foyeru (zdroj: Agáta Krupová)
Detail veľkorozmernej tkanej tapisérie (4 x 7,8 m) pražskej priemyselnej výtvarníčky Evžénie Mandlovej Hillovej v reprezentačnej sieni múzea
Detail veľkorozmernej tkanej tapisérie (4 x 7,8 m) pražskej priemyselnej výtvarníčky Evžénie Mandlovej Hillovej v reprezentačnej sieni múzea (zdroj: Agáta Krupová)
Uprostred podobizeň Štefana Dessewffy de Černek, ktorý sa narodil v Hanušovciach
Uprostred podobizeň Štefana Dessewffy de Černek, ktorý sa narodil v Hanušovciach (zdroj: Agáta Krupová)
Časť expozície historického nábytku
Časť expozície historického nábytku (zdroj: Agáta Krupová)
Obrázok blogu
(zdroj: Agáta Krupová)
Hnuteľné sakrálne pamiatky
Hnuteľné sakrálne pamiatky (zdroj: Agáta Krupová)
Archeologické nálezy z okresu Vranov nad Topľou
Archeologické nálezy z okresu Vranov nad Topľou (zdroj: Agáta Krupová)
V prírodovednej expozícii
V prírodovednej expozícii (zdroj: Agáta Krupová)
Obrázok blogu
(zdroj: Agáta Krupová)

Hanušovský kaštieľ Dessewffyovcov na videu z vtáčej perspektívy:

 Ďalšie články o Hanušovciach nad Topľou, ich okolí a Hanušovčanoch

1. Hanušovce nad Topľou (pilotný článok)2. Hanušovce nad Topľou – renesančný sóovský kaštieľ3. Hanušovská kalvária4. O Oblíku v Slanských vrchoch, jednej výstave a ceste na Oblík pred 170 rokmi5. Medziansky hrádok a 800ročnica najstaršej písomnej zmienky v Šariši; 6. Nazmi Redžepovič a jeho „hanušovská zmrzlina“; 7. Folklorista Andrej Velčko, objaviteľ Šarišskej polky, jubiluje; 8. Deti spod Oblíka

Poznámka: Meno Dessewffy by sa podľa pravidiel slovenského pravopisu malo písať foneticky. Avšak rôzni autori zaznamenávajú fonetickú podobu tohto priezviska rôzne (Dežöfi, Dežefi). Z tohto dôvodu považujem za správne uvádzať jeho autentickú podobu.

Základné faktografické údaje čerpané z: 1. Kol.: Pamiatková zóna Hanušovce nad Topľou - zásady ochrany. Prešov 2014. 2. História rodu Dessewffy. In: http://www.obecmarhan.sk; 3. Kronika mesta Hanušovce nad Topľou.

Agáta Krupová

Agáta Krupová

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  95x

Zaujíma ma spoločnosť, kultúra, tradície a mnohé iné, rada píšem o zážitkoch všed- ného dňa, občas sem pripletiem i nejaký recept. Predtým som viac písala o Londýne a Anglicku, lebo som tam istý čas žila a stále tam žijú moji najbližší. V ostatnom čase sa začínam viac venovať rodnému mestečku Hanušovce nad Topľou a jeho okoliu - prírode, histórii, pamiatkam i zaujímavým ľuďom. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoHanušovce nad Topľou a okolieLondýn, Veľká BritániaMestá a miesta Veľkej BritánieKnihyFilm a televíziaDivadloReceptyJazyk, nárečie, slangZvyky, tradície, obradyHistorický kalendárDetiSpomienkyAj taký je životZamysleniaNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,069 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 223x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 133x
  • Prečítané: 3 826x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 431x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 072x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 341x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 200x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

DPOH prekvapivo povedie Vladislava Fekete. Vstupenky chce predávať ako letenky a v divadle mať veľké mená
Riaditeľka Schulczová v Aréne: Z DPOH odídem do Prahy. Tu už svoje miesto nevidím
Nedostatok bytov? Investor ukázal, ako využiť každé miesto v centre Bratislavy
Keď budeš makať, budeš bohatý a krásny ako ja. Videá extrémnych ranných rutín sú toxické
reklama
SkryťZatvoriť reklamu