
Čo sa týka samotnej olympiády, pri zakupovaní vstupeniek na súťaže v jednotlivých športových disciplínach cez britskú olympijskú agentúru je v cene vstupenky automaticky zahrnutý aj celodenný cestovný lístok v zónach 1-9, tzv. Travelcard Olympic Games. No mnohí, ktorí sem zavítajú, sa tu nezdržia iba jeden deň a nie každý z nich má v Londýne rodinu či priateľov, ktorí vďačne poradia, pomôžu. Na pomoc turistom, návštevníkom Olympijských hier Londýn 2012 bol zriadený internetový sprievodca London travel guide - Wikitravel. Nachádzajú sa tu mnohé informácie o hlavnom meste Veľkej Británie, o jeho histórii, pamiatkach, atrakciách, ubytovaní, stravovaní, doprave a iné.
Čo sa týka cestovania prostriedkami hromadnej dopravy, v Londýne je cestovanie za peňažnú hotovosť (cash) najdrahšie, teda podstatne drahšie ako prostredníctvom Oystercard a Travelcard, a po ďalšie: zľavy na cestovnom si môže uplatniť každý - Londýnčan aj jednodňový turista Londýna.
Najviac sa tu využíva Oystercard. Je to elektronická karta, ktorú možno zakúpiť, resp. prepožičať na hociktorej stanici Underground (metro). Investícia do Oystercard síce vyjde na £5, ale peniaze sa cestujúcemu vrátia na ušetrenom cestovnom už možno hneď prvý deň. Záleží od toho, odkiaľ kam cestuje a aké prostriedky hromadnej dopravy používa.
Ak kartu cestujúci prestane potrebovať, môže ju vrátiť na niektorej zo staníc metra, kde mu budú peniaze (£5) refundované v plnej výške. Ak si ju ponechá, môže ju použiť pri ďalších návštevách Londýna, resp. iný člen jeho rodiny. Oystercard totiž nie je viazaná na konkrétneho používateľa.
Nutnosť registrácie tejto karty je vtedy, ak využívate mesačné Travelcards. Okrem toho je kartu potrebné zaregistrovať vtedy, ak si ju chcete zabezpečiť pred stratou či krádežou. Po nahlásení prípadnej krádeže alebo straty Oystercard, vám v takom prípade bude refundovaný jej zostatkový kredit.
Jedna karta môže naraz uchovávať až tri časové cestovné lístky Travelcards. Oystercard je multimodálna, to znamená, že sa môže používať v autobusoch, električkách, v metre (Underground), pozemnej železnici (Overground) a DLR (Docklands Light Railway).
Dobíjať kredit na Oystercard môžete na staniciach metra a autobusových staniciach, v obchodoch, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v blízkosti autobusových zastávok a sú označené logom Oystercard, ale aj cez telefón a internet.
A koľkože môžete ušetriť používaním Oystercard? Uvediem aspoň malý príklad.
Povedzme, že sa rozhodnete používať niektorý deň iba autobus. Lístok z jednej zastávky na druhú alebo na konečnú stojí v hotovosti £2,30, ak použijete Oystercard, stojí vás lístok iba £1,35. Ak teda použijete autobus dvakrát a platíte v hotovosti, stojí vás to £4,60. Ak však použijete Oystercard, môžete v jeden deň na Oystercard cestovať bez obmedzenia a nezaplatíte viac ako £4,20 (jedna cesta £1,35; dve cesty £2,70; tri cesty £4,05; štyri a viac ciest £4,20). Týždenný buspass, t.j. cestovanie autobusom bez obmedzenia 7 dní od jeho zakúpenia, stojí £18,80. Ak si túto sumu vydelíte, vyjde vám necelých £2,70 na jeden deň.
Trochu komplikovanejšie je to pri cestovaní metrom, lebo tu sa zohľadňuje, či prechádzate iba jednou zónou, alebo viacerými zónami (spolu je ich 9), tiež či cestujete v čase dopravnej špičky (6.00 - 9.30 hod a 16.00 - 19.00 hod.) alebo mimo nej. Platí tu tiež princíp denných „stropov" ako pri platbe za cestovné autobusom a cestovné v čase dopravnej špičky je podstatne vyššie ako mimo nej.
A ešte jedna veľmi dôležitá pripomienka: Nezabudnite poriadne priložiť kartu k čítaciemu zariadeniu pred a po skončení cesty metrom aj v prípade, že sú turnikety otvorené. Inak vás môže veľmi nemilo prekvapiť peňažná sankcia automaticky odrátaná z kreditu vašej karty.
Oveľa viac a podrobnejšie sa o Londýne dozviete na http://wikitravel.org/en/London a úplne konkrétne o Oystercard a cenách cestovného na https://oyster.tfl.gov.uk/.
Niektoré informácie sú obsiahnuté aj na slovenských stránkach wikipédie http://sk.wikipedia.org/wiki/Oyster_Card a http://sk.wikipedia.org/wiki/Docklands_Light_Railway, avšak tam uvedené informácie o cenách cestovného sú v súčasnosti už neaktuálne.
Ďalšie články s dopravnou tematikou
O lízankových dámach a ich dopravnej službe
London-Harrow II. - Miesto prvej smrteľnej nehody vodiča auta v GB