Neuplynulo totiž veľa času odvtedy, ako som takmer rok dennodenne trávila nejakú hodinku s Kristínou. A takéto malé i veľké deti v Londýne a jeho okolí stretávam často. Omnoho častejšie ako na Slovensku. A nielen v sprievode inej osoby. Každý deň cestujem s vnukmi do školy i zo školy a do autobusu nastupuje jedno dievča-žena, ktorá má tiež Downow syndróm. Niekedy ju sprevádza stará pani, zrejme matka, no oveľa častejšie ju vidím cestovať autobusom samu. A na Wealdstone je malá sympatická reštaurácia, kde ľudia s Downovým syndrómom obsluhujú. Občas tam s deťmi zájdeme. Je tam pekne, výborne varia, dávajú poriadne porcie a za menší peniaz ako v iných reštauráciách. Keď ma tam dcéra pred rokmi brala prvýkrát, cítila som sa zvláštne, lebo som nikdy na nič podobné nebola zvyknutá. Dnes sa tam cítim tak, ako v hociktorej inej dobrej reštaurácii s príjemným personálom.
Kniha Netušený anjel (Angel Unaware), ktorá vyšla na Slovensku v minulom roku vo vydavateľstve KUMRAN, s.r.o. v preklade Jany Balíkovej a grafickej úprave Štefana Talaroviča, má v skutočnosti takmer 60 rokov. Jej prvé vydanie v USA sa totiž viaže ešte k roku 1953. Autorkou nie je nikto iný ako bývalá americká filmová hviezda, speváčka a autorka piesní Dale Evansová, ktorá bola manželkou spievajúceho kovboja Roya Rogersa. Všetci ich poznali ako Kráľovnú Západu (Queen of the West) a Kráľa kovbojov (King of the Cowboys). Pred tým, ako sa spoznali, obaja prešli viacerými vzťahmi. Ich manželstvo však vydržalo - až do jeho smrti - 51 rokov.
Roy a Dale mali spolu iba jedno dieťa. Malá Robin sa narodila s Downovým syndrómom a ťažkou chorobou srdca, ktorá sa nedala liečiť. V tom čase mať postihnuté dieťa znamenalo pre rodičov nielen ťažký osobný, ale aj spoločenský údel. Takého deti dovtedy znamenali pre rodinu akýsi spoločenský biľag. Preto sa zo spoločnosti de facto vylučovali a od malička dávali do ústavov, do ústrania. To bola aj jedna z lekárskych rád pre Dale dať dieťa do ústavu čím skôr, aby sa ako matka naň príliš citovo nenaviazala a aby odlúčenie s dieťaťom po čase nebolo príliš bolestivé. No Dale sa tomu vzoprela. A po smrti dcérky vydala veľmi útlu, ale obsahom veľmi silnú knihu, ktorá zmenila dovtedajší pohľad americkej spoločnosti na deti s týmto, ale nielen s týmto postihnutím.
Názov knihy sa usiluje predznamenať spôsob, akým autorka vyrozprávala príbeh svojej milovanej dcérky. Do slov malého anjela oslobodeného od všetkých pozemských bolestí a iných strastí, ktorý už všetko vníma z inej dimenzie a s iným pohľadom ako sa zvykneme my, ľudia, dívať na veci tu na zemi, pretransformovala autorka knižky svoje vnútorné dozrievanie. Vyjadrila tak nielen svoje city a pocity od chvíle, ako sa dozvedela, že jej dieťa je postihnuté, ale aj výsledky osobného dlhodobého rozjímania, prečo sa rodia aj takéto deti - je to trest za predchádzajúce hriechy alebo Boží zámer, ktorý nedokážeme ľudsky pochopiť alebo dokážeme, ale často s veľkými ťažkosťami?
Matka sa prostredníctvom pohľadu anjela snažila vžiť aj do pozície svojho dieťaťa, jeho pocitov ako vnímalo okolie, čo ho tešilo, čo ho vystrašilo, čo ho povzbudilo, aj čo ho znechucovalo a prečo.
Kniha je obrovským vyznaním viery, ktorú obaja Robinini rodičia prežívali, v ktorej postupne rástli a dozrievali, a o ktorej potom svedčili aj na mnohých svojich koncertoch a iných verejných vystúpeniach.
Rozmermi a rozsahom je knižka naozaj neveľká - iba 80 strán, ale čitateľovi ponúka veľký priestor na uvažovanie, či už je veriaci alebo nie je.
Knihu naozaj odporúčam. Číta sa rýchlo a zároveň pomaly. Rýchlo preto, lebo je písaná jednoducho, ľahko a na malom priestore, pomaly preto, lebo dáva podnet mnohým myšlienkam.
Informácie o autorke a jej manželovi nájdete na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dale_Evans
http://en.wikipedia.org/wiki/Roy_Rogers
Súvisiaci článok