
Niekto si na lavičke brnká na gitare, iný fúka do saxofónu a nečudujte sa, ak tu dokonca náhodne stretnete pod stromom rozloženú celú hudobnú skupinu. Nemyslím organizovaný koncert (hoci v lete aj toto), ale hranie iba tak pre vlastné potešenie a potešenie tých, ktorí sa pri nich radi pristavia, popočúvajú, pohojdajú bokmi do rytmu… Dokonca si tu môžete urobiť vlastnú piknikovú Birthday Party, kde za „prenájom priestorov“ máte nulové výdavky. Zvlášť pre deti je to dobré, lebo ony sa vyšantia, vybehajú, dospelí sa môžu porozprávať a pritom deti nestratiť z očí.

Alebo sa opaľovať.


V každom aj tom najmenšom parku je vyhradený minimálne jeden priestor pre deti, detské ihrisko zvané playground s rôznymi preliezačkami, kolísankami, šmýkačkami, trampolínami...




Ak chcete športovať, ani toto nie je žiaden problém. Každý park má minimálne široké chodníky, kde sa stretávajú chodci, bežci, aj tí, ktorí venčia psov. Zvyčajne tu nechýba ani plocha pre futbalistov. Súčasťou väčších parkov sú tenisové kurty, plochy pre volejbalistov, basketbalistov, alebo iných „...istov“.

Tie veľké parky najmä v centre Londýna majú k tomu všetkému aj menšie alebo väčšie vodné plochy, menšie či väčšie jazierka. Do takejto vody vstúpiť nemôžete.


Inde sú nízke bazéniky pre deti v sprievode dospelých, kde sa deti poriadne v plavkách vyčľapkajú a dospelí po členky alebo po kolená naboso vo vode si to užívajú s nimi tiež.


Potrebujete svoje bábätko prebaliť a zbaviť sa jeho nákladu? V každom väčšom parku sú toalety aj s vyhradeným priestorom pre matky s deťmi a pre ľudí telesne postihnutých.
Vo viacerých parkoch sú samozrejmosťou aj stánky s rýchlym občerstvením, snackom či dokonca teplým jedlom, v lete tu nechýbajú zmrzlinári.
A všade sú lavičky. Dokonca nie hocijaké. Také pekné, s venovaním konkrétnej osobe. Lavičkám vždy venujem mimoriadnu pozornosť. Som nimi neskutočne nadšená z úplne jednoduchého dôvodu: v mojom rodnom mestečku na Slovensku za vyše polstoročie môjho života boli lavičky častý problém. Vždy keď ich v parku a po meste rozložili a napevno ukotvili do zeme, čuduj sa svete, nikdy nedosiahli dlhú životnosť. Ak nezmizli úplne, aby si ich drevom jedna skupina obyvateľstva doma prikúrila alebo kov speňažila, tak iná skupina obyvateľstva ich počas víkendových nocí poriadne zdevastovala. A tak poniektorí „místní páni konšelé“ občas rezignovali a bolo aj tak, že v parku sa dalo sadnúť iba do trávy.


V londýnskych parkoch nechýba pravidelná údržba zelene, sezónne orezávanie konárov stromov, čistenie plôch od odpadkov... V Hyde Park si určite všimnete aj strážcov pokoja premávať sa pomaly na služobnom aute kontrolujúc poriadok v jednotlivých zónach.


V Londýne a okolí nájdete parky takpovediac na každom kroku. Viem, že Londýn je veľký. Veď toto veľkomesto má viac obyvateľov ako celého Slovensko. Napriek tomu si myslím, že keby sme si dali námahu a prerátali parkovú plochu na počet obyvateľov v Londýne a v mestách na Slovensku, predpokladám, že by sme u nás doma mali poriadne čo doháňať. No nielen čo sa týka rozlohy parkov, ale najmä toho, čo sa tam nachádza. Preto nosím v sebe také želanie, aby aj na Slovensku dokázali mestskí urbanisti viac myslieť na ľudí, čo sa týka podobných oddychovo-športovo-spoločensko-parkových zón. A ak tak v niektorých slovenských mestách už dávno je, tak ma to veľmi teší.
Súvisiace články:
Závan čerstvého vzduchu z londýnskeho Wetlandu