Táto nadácia financuje výskum, vzdelávanie, starostlivosť a informačné kampane zamerané na prevenciu srdcových ochorení ľudí. Dobrovoľná práca zadarmo na Slovensku nie je medzi verejnosťou až tak rozšírená ako tu na Britských ostrovoch. Vlastne celý systém trhu práce je v Británii úplne iný. Vzdelanie u uchádzača o zamestnanie tu nezohráva najdôležitejšiu úlohu. Oveľa väčší dôraz tu kladú na to, aké pracovné skúsenosti má žiadateľ, na akej úrovni sú uňho požadované zručnosti, jeho postoj k práci, pracovné výsledky a referencie o ňom od predchádzajúcich zamestnávateľov.

Tu narodený a žijúci jedinec začína nadobúdať referencie v podstate už od svojich štyroch rokov, keď prestúpi bránu školy. Každé vysvedčenie je totiž súhrnom nie polročných a koncoročných známok z vyučovacích predmetov, ale súhrnom hodnotení žiaka o jeho študijných výsledkoch, jeho prístupe k učeniu, o kvalite požadovaných zručností a povahových vlastnostiach, ktoré majú vplyv na jeho výsledky v škole a jeho postoj k učeniu.
Nie je tu ničím výnimočným, ak mladý človek, ktorý v šestnástich rokoch ukončí povinnú školskú dochádzku, hneď sa zamestná a začína úplne od nuly od najnižšej priečky (každý rok sa posúva vyššie a vyššie, získava skúsenosti na rôznych pracovných postoch, ku ktorým mu zamestnávateľ zabezpečuje potrebné tréningy, teda podnikové školenia), dostane sa po dvadsiatke-dvadsaťpäťke na pomerne vysoké manažérske miesto a neraz predstihne tých, ktorí skončili univerzitu a zamestnajú sa v tom istom podniku. Tu totiž neplatí: máš univerzitu - si manažér, nemáš univerzitu - nie si manažér. Tu sa pozícia nedostáva, tu si ju každý musí zaslúžiť.
Ak sa našinec chce zamestnať v Anglicku, v prvom rade musí dobre alebo lepšie povedané veľmi dobre - excelentne - ovládať angličtinu. V ostatných rokoch, rokoch hospodárskej krízy, je veľká núdza o dobré zamestnanie aj tu. Na každé voľné pracovné miesto sú desiatky, ak nie stovky záujemcov. A tak zamestnávatelia zvyšujú nároky na obsadenie voľných pracovných miest. Zamestnávatelia žiadajú perfektnú hovorenú aj písanú angličtinu, prax v odbore (najlepšie, keď je to vo Veľkej Británii) a v Británii overiteľné referencie o vašich schopnostiach a vašom prístupe k práci, i povahových vlastnostiach. To všetko za predpokladu, že tu máte vybavené všetky ostatné úradné záležitosti pracovného povolenia, ktoré sú potrebné k vytvoreniu pracovno-právneho vzťahu.
Ak teda máte potrebné papiere, ale nemáte v Británii prax, a teda ani overiteľné referencie, najlepšie je ich získavať cestou dobrovoľníckej práce. Samozrejme za predpokladu, že máte finančné zázemie (napr. iné zamestnanie), vďaka ktorému si môžete dovoliť pracovať minimálne pol roka zdarma. Lebo referencie získate až vtedy, ak v organizácii odpracujete minimálne šesť mesiacov.
Niekto možno pokrúti nad tým hlavou. No ak poviem, že aj tu je problém dostať sa? Napríklad veľký nápor záujemcov o „voluntary work" je v rôznych úradoch, knižniciach a podobne. Lebo ak sa tam dostanete a zjednodušene povedané urobíte veľmi dobrý dojem, je pravdepodobné, že ak sa vytvorí vhodná príležitosť, ponechajú si vás ako riadneho zamestnanca, alebo získavate veľké plus pred ostatnými uchádzačmi v iných úradoch, ktorí referencie z dobrovoľníckej práce nemajú.
V organizáciách charitatívneho charakteru, ako je to teraz v mojom prípade, využívajú pomoc dobrovoľníkov pri rôznych činnostiach, ktoré si tieto organizácie nemôžu dovoliť platiť, ak chcú získané prostriedky využívať v čo najväčšej miere na účel, za akým ich organizácia bola vytvorená. A tak každý štvrtok a piatok, keď odvediem vnukov do školy a škôlky, mám trojhodinový priestor robiť niečo užitočné a zmysluplné pre iných, a pre seba tiež.