
O tému som sa začala viac zaujímať prostredníctvom internetu. Wikipédia uvádza, že prvou obeťou automobilovej nehody na svete bola Mary Ward, írska amatérska prírodovedkyňa. Zahynula pod kolesami auta poháňaného parou 31. augusta 1869. V tom čase autá poháňané benzínom ešte neboli.
O necelých tridsať rokov neskôr vo Veľkej Británii - a to 17. augusta 1896 - bola Bridget Driscoll prvým chodcom na svete, ktorý zahynul pod kolesami auta poháňaného benzínom. Štyridsaťštyriročnú matku dvoch detí zrazilo auto na ceste do divadla. Žena podľahla ťažkým zraneniam na mieste nehody. Očití svedkovia tvrdili, že automobil, riadený mladým mužom, išiel "nehorázne rýchlo" - až 6,4 mile/hod. teda 13 kilometrov za hodinu. Bola to dvojnásobná rýchlosť, akú mohlo auto podľa testu výrobcu vydržať. "Šialenou jazdou" chcel vodič údajne zaimponovať istej mladej dáme. Vyšetrujúci sudca mladého šoféra vraj napomenul, že "takéto čosi sa ešte raz nesmie zopakovať." Odvtedy pri dopravných nehodách zomrelo podľa štatistík na svete okolo 20 miliónov ľudí.
Starosta mesta Harrow, ktoré je súčasťou severozápadného Londýna, pred štyridsiatimi dvomi rokmi dal pre spomienku na prvú automobilovú nehodu v Británii, pri ktorej prišiel o život vodič auta, osadiť na mieste nehody tabuľu s týmto textom:
Ber na zreteľ.
Prvá zaznamenaná automobilová nehoda
vo Veľkej Británii, ktorá mala za následok
smrť vodiča,
vyskytla sa na Grove Hill
25. februára 1899.
Táto pamätná tabuľa bola odhalená
pri príležitosti 70. výročia (tejto udalosti - pozn.)
starostom Harrow.
Radný Charles Stenhouse
Ak by sa chcel tam niekto zastaviť, je to jednoduché. Keď prichádzate z Kenton Road, odbočíte doľava na Peterborough Road.

Vyjdete hore strmým kopcom. Hlavná cesta vedie smerom doľava. Zdá sa, že nie je tu žiaden problém.

Ale nie je tomu tak. Zrazu sa ocitnete pri neprehľadnej zákrute. Samozrejme, dnes už sú cesty výrazne značené dopravnými značkami, ktoré vodičov upozorňujú na všetko potrebné. Avšak pred 115 rokmi to tak určite nebolo.

Čelný pohľad na nebezpečnú zákrutu, ktorá spôsobila smrť prvého šoféra auta vo Veľkej Británii v roku 1899.

Nuž nie všetko, čo sa na prvý pohľad zdá jasné, musí jasným naozaj byť. Svedčí o tom aj táto zákruta.
Pri písaní tohto blogu som si uvedomila, že je apríl, ktorý sa voľakedy pripomínal ako mesiac bezpečnosti na cestách. Ja dnes vyjadrujem želanie, aby vodiči aj chodci robili pre bezpečnosť na cestách maximum nielen v apríli, ale každý deň.
Súvisiace články:
1. http://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Ward_%28scientist%29
3. http://en.wikipedia.org/wiki/Bridget_Driscoll
S tematikou cestnej premávky súvisí:
4. Krupová, A.: Vodič, prosím, daj chodcovi prednosť. (Z pohľadu chodca konfrontácia skúseností z Londýna a Slovenska.) In: http://krupova.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=250731&bk=48615