Veľká vojna u nás

Asi málokto zo súčasníkov vie, že 1. svetová vojna bola pre územie terajšieho Slovenska najväčším ozbrojeným konfliktom v dejinách vôbec. V období rokov 1914 – 1918 totižto rozsah mobilizácie ľudských zdrojov a počet strát na životoch troj- až štvornásobne prevyšoval rovnaké ukazovatele za obdobie 2. svetovej vojny. Aj preto pred rokom 1939 dostala táto vojna prívlastok „veľká“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Pri príležitosti stého výročia od vypuknutia 1. svetovej vojny pripravilo Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou v spolupráci s OZ Za angažovanosť v kultúre, Stropkov (v zastúpení Jozef Kiklica, Juraj Čečko a Marko Vateha spolu s ďalšími zberateľmi) zaujímavú výstavu. Táto výstava približuje návštevníkom boje v oblasti Východných Karpát prostredníctvom rôznych vojnových artefaktov, vojenských dokumentov, máp a fotografií zo súkromných zbierok viacerých zberateľov z okresov Stropkov a Humenné a zo zbierok hanušovského múzea. Tvoria ich chladné i strelné zbrane, munícia, rôzne predmety poľnej výstroje rakúsko-uhorských, nemeckých a ruských vojakov, niekoľko kusov vojenskej korešpondencie, vojenské mapy, vyznamenania, drobné, predovšetkým zachované kovové časti vojenských uniforiem a podobne. Medzi vystavovanými predmetmi je aj plátený guľometný pás, ktorý je veľkou zberateľskou vzácnosťou, nakoľko sa takýchto pásov dodnes zachoval iba malý počet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Účastníkom vernisáže udalosti 1. svetovej vojny vo Východných Karpatoch priblížil pán Jozef Kiklica zo Stropkova. Rozprával o tom, ako prebiehali boje na východe Slovenska od novembra 1914 do mája 1915. Na rozdiel od 2. svetovej vojny, v rámci ktorej sa viedol frontový boj o Duklu, v tzv. Veľkej vojne sa v tomto kraji viedli boje o kóty, a to na úseku Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Humenné a Snina. Kto držal kopec, kótu, držal okolie. Bojoval chlap proti chlapovi. Jozef Kiklica to ilustroval aj na zážitkoch, keď ako chlapec chodieval do lesa a nachádzal vojenské bodáky a iné vojnové artefakty. Vtedy si ešte naplno neuvedomoval všetku hrôzu, ktorá sa za nimi ukrývala. Napríklad keď chlapci našli dve pušky s nasadenými bodákmi oproti sebe ...

SkryťVypnúť reklamu

Ruské vojská sa vtedy v bojoch s vojakmi rakúsko-uhorskej armády snažili cez ne prebiť a cez Východoslovenskú nížinu sa dostať na juh, na územie terajšieho Maďarska. To sa im však neporadilo. Rakúšanom prišli na pomoc nemecké vojská, ktoré pre tento účel stiahli zo západného frontu.

Hoci sa na severovýchodnom Slovensku bojovalo len niekoľko mesiacov, následky vojnových bitiek boli otrasné. Na bojiskách padlo alebo v dôsledku zranení v tomto kraji zomrelo 37 400 vojakov rakúsko-uhorskej, ruskej a nemeckej armády. Telá podstatnej väčšiny z nich sú pochované na 236 vojenských cintorínoch. Nachádzajú sa takmer v každej obci východokarpatského bojového úseku. No Východné Karpaty sú ešte aj dnes posiate zvyškami kostier po mŕtvych vojakoch. V karpatských lesoch totiž môžeme aj dnes natrafiť, a viacerí natrafili na kosti tých, ktorí tu zahynuli pred sto rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

O mapovanie a následnú obnovu vojenských cintorínov z obdobia 1. svetovej vojny sa v súčasnosti stará Klub vojenskej histórie Beskydy, ktorý vznikol v roku 2003. Vznik klubu bol motivovaný neutešeným stavom väčšiny týchto lokalít, sústredených v regióne severovýchodného Slovenska. Jedným z výsledkov činnosti KVH Beskydy bolo dokonca aj vydanie publikácie Cintoríny prvej svetovej vojny v Karpatoch, ktorú pripravila trojica autorov M. Drobňák, M. Korba a R. Turík. Publikácia vyšla s prispením Ministerstva obrany SR v roku 2007.

Obrázok blogu
Vľavo Mgr. Peter Šafranko, komisár výstavy (Vlastivedné múzeum Hanušovce nad Topľou), vpravo Jozef Kiklica, Stropkov
Vľavo Mgr. Peter Šafranko, komisár výstavy (Vlastivedné múzeum Hanušovce nad Topľou), vpravo Jozef Kiklica, Stropkov 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Zľava: Jozef Dvoriačok z Merníka a Juraj Virba z Bystrého, obaja vojaci rakúsko-uhorskej armády
Zľava: Jozef Dvoriačok z Merníka a Juraj Virba z Bystrého, obaja vojaci rakúsko-uhorskej armády  
Ukážka korešpondencie z 1. svetovej vojny
Ukážka korešpondencie z 1. svetovej vojny 
Ruskí vojnoví zajatci vo Vranove-Čemernom, rok 1915
Ruskí vojnoví zajatci vo Vranove-Čemernom, rok 1915 
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Prečítajte si tiež:

Tých tankov som sa veľmi bála
Jedna spomienka na 6. október v roku 1968 (alebo to bolo 1969?)

 

Agáta Krupová

Agáta Krupová

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  95x

Zaujíma ma spoločnosť, kultúra, tradície a mnohé iné, rada píšem o zážitkoch všed- ného dňa, občas sem pripletiem i nejaký recept. Predtým som viac písala o Londýne a Anglicku, lebo som tam istý čas žila a stále tam žijú moji najbližší. V ostatnom čase sa začínam viac venovať rodnému mestečku Hanušovce nad Topľou a jeho okoliu - prírode, histórii, pamiatkam i zaujímavým ľuďom. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoHanušovce nad Topľou a okolieLondýn, Veľká BritániaMestá a miesta Veľkej BritánieKnihyFilm a televíziaDivadloReceptyJazyk, nárečie, slangZvyky, tradície, obradyHistorický kalendárDetiSpomienkyAj taký je životZamysleniaNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu