Vážená pani profesorka, milí spolužiaci...
Vybrala som si tému Záujem a nezáujem mladých ľudí o veci verejné. O dianie v našom meste.O dianie v našom štáte. O dianie vo svete.
Čo si myslíte vy, milí spolužiaci, prečo sa mladí ľudia nezaujímajú o veci verejné? Prečo nemajú záujem podieľať sa na veciach vo verejnom živote?
Nad odpoveďou na túto otázku som dlhšie premýšľala a snažila sa nájsť odpoveď. Myslím, že záujem vyplýva najmä z výchovy, z výchovy v rodine a z výchovy v škole. Mnohí neprikladajú veľký význam hodinám Občianskej výchovy, rozprávaniu sa o veciach verejných, o politike, o dianí v meste. Mladí ľudia si myslia, že to nepotrebujú, že dianie v parlamente či v mestskom zastupiteľstve nemá na nich dosah, netýka sa ich. Možno to vyplýva z ich ideológie, zo skepsy k politike.
Na druhej strane platí, že sa nezaujímame, ak sa nezaujímajú o nás.Tak to funguje v každom medziľudskom vzťahu. Ak príde vaša mama domov z práce, milí spolužiaci, a spýta sa vás, ako sa máte, ako bolo v škole, ako ste prežili deň, automaticky sa začnete zaujímať aj o jej pocity a zážitky. Nie je to tak?
Chybou je, že naše mesto nevykonáva svoju činnosť pre všetky skupiny obyvateľov. Mám pocit, a nie som sama, že sa tu organizuje najviac akcií a snáh len pre určitú skupinu.
Nemyslím si, že väčšina vecí by mala ísť zhora. To je mylný názor, ktorého pozostatky sú tu ešte z bývalého režimu, kedy platilo, že štát sa postará o všetko, je to jeho povinnosť. Nie je to však tak. Štát a úrady sú tu na to, aby riešili veci, ktoré my sami vyriešiť nemôžeme, aby sa starali o to, na čo my nemáme pri každodenných povinnostiach čas. Ostatné je na nás a malo by vychádzať z našej občianskej iniciatívy. Štát dal určité kompetencie mestám, kompetencie, ktoré sú mestá schopné zvládnuť.
Záujem je však vec, ktorá by podľa mňa mala vychádzať zhora. Záujem o potreby obyvateľov.
Čo však robiť, milí spolužiaci, keď to nejde zvrchu?
Môžeme urobiť veľa. Máme právo zúčastňovať sa na zasadnutiach mestského zastupiteľstva. Právo pýtať sa, interpelovať, písať petície, listy, informovať sa ( aj keď pravdou je, že v našom meste je rozvinutých minimum informačných zdrojov) , máme právo organizovať akcie, ktoré chceme, a máme právo voliť! Hlasovať za človeka, ktorému chceme vložiť kompetencie do rúk. Voliť zodpovedne a po voľbách aj kontrolovať poslancov. Je dôležité si uvedomiť, že voľbami naša moc nekončí. My sme demos!
Prečo by sme sa však mali zaujímať, milí spolužiaci, o to, kto sedí na stoličke za stolom poslancov mesta? O to, čo ktorý poslanec robí, prečo to robí, ako to robí a či vôbec robí to, prečo sme ho volili?
Ak by som sa ja teraz nezaujímala, zdanlivo by to na mňa nemalo žiadny dosah. V budúcnosti však môžem byť zle ovplyvnená. Je dôležité mať svoj vlastný názor utvorený na základe určitých vedomostí., aby som sa nestala ľahko ovplyvniteľnou osobou.
Milí spolužiaci, je dôležité sa zaujímať, aby nám v budúcnosti už nevládol niekto ako Fico, alebo niekto ako Dlhopolček!
Ďakujem za pozornosť J
(poznámka autora: Dnes na prezentácii p.p. Juristová povedala výstižnú vetu: „S nevzdelaným človekom sa ľahko manipuluje. Vzdelaný má svoj názor.“)