Ako prestať chrápať?

Všetci sme už počuli alebo čítali o zázračných kvapkách alebo tabletkách na chudnutie, na zvýšenie sexuálnej aktivity alebo odstránenie chrápania. Je celkom jednoduché a dostupné uveriť reklame a zaobstarať si podobné prostriedky. Funguje to ale?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Už sme si povedali, prečo chrápeme a čo sa s nami v procese chrápania deje. Problém chrápania je celkom závažný, pretože vyrušuje hlavne spolu spiacich partnerov, ale môže súvisieť aj s prestávkami v dýchaní. Reklamy nám hovoria o úspešných a zaručených prostriedkoch, ktoré pomôžu pri chrápaní. Vy si ich kúpite a už „nikdy nebudete chrápať". Je to veľmi pohodlné, čo je podstatné v dnešnej uponáhľanej dobe. Bolo by to však až príliš jednoduché.

Pozrieme sa na to, ako teda prestať chrápať bez operácie. Dodržujte nasledovné rady:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. choďte spať každý deň v rovnakom čase

2. zvyknite si vstávať vždy v rovnakom čase, aj cez víkend

3. denne cvičte, nie však pred spaním

4. doprajte si denne prechádzku na čerstvom vzduchu

5. zabezpečte si vhodné podmienky pre spanie, vetranú chladnejšiu miestnosť, tmu, ticho, kvalitný matrac

6. vyhýbajte sa spánku počas dňa

7. nechoďte spať skôr, ako sa cítite ospalí

8. v posteli nejedzte, nepracujte, nepozerajte televíziu

9. pred spaním nepite nápoje s obsahom kofeínu - kávu, čaj

10. najmenej dve hodiny pred spánkom nepite alkohol

11. nejedzte objemné a ťažké jedlá a snažte sa schudnúť

12. zmeňte polohu pri spánku, pomáha pri ľahkých formách chrápania, pri ťažkých formách sa chrápe v každej polohe

SkryťVypnúť reklamu

13. najefektívnejšie riešenie pre liečbu chrápania u pacientov s obštrukčným spánkovým apnoe je spánok s „maskou" - pretlakovým prístrojom, ktoré zabezpečí voľné dýchacie cesty počas celej noci a dostatočné okysličenie krvi

V prípade, že chrápe človek, ktorý má cukrovku alebo iné ochorenie, môže mať výrazné neodkysličenie organizmu počas noci, často krát sa jeho zdravotný stav nezlepšuje.

Existujú aj operatívne zákroky, ktoré pacientom môžu pomôcť. Názory na operačné riešenia sú rôzne. Posledných 10 rokov bola populárna operácia mäkkého podnebia „UPPT" (uvulopalatopharyngoplastika). Týmto zásahom sa zväčšil priestor v horných dýchacích cestách, odstránili sa mandle a čapík a skrátilo sa mäkké podnebie. Postupom času sa prišlo na to, že dochádza k jazveniu a stali sa prípady, kedy po 3-4 rokoch po operácii sa znovu objavilo chrápanie a apnoické pauzy so všetkými sprievodnými znakmi. Preto ORL chirurgovia dnes starostlivo zvažujú takýto zákrok v dýchacích cestách.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, ak má niekto obmedzené dýchanie nosom aj počas dňa a ORL špecialista mu zistí krivú nosovú prepážku (deviatio septi nasi), môže pri nevýraznom chrápaní operácia nosa pomôcť.

Mariana Kubovčáková

Mariana Kubovčáková

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tridsat rokov som pracovala ako prakticky lekar pre deti a dorast. Poslednych 10 rokov sa zaoberam problemami spanku - spankovou medicinou, a hlavne problemami chrapania, obstrukcneho spankoveho apnoe a liecbou tychto poruch. Vediem spankove laboratorium Buona Notte v Bratislave, kde pacientov odborne vysetrujeme. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

224 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu