Letisko
Penta tvrdí, že nie je reálne možné ovplyvniť 3 poradcov pri predaji. Lenže pri privatizácii letiska nepôsobili traja nezávislí poradcovia ale 3 firmy spojené v jednom konzorciu. Napokon, analýza jedného- SH&E označila ponuku Penty ako najhoršiu a zasiahnuť musela Meinl Bank, o ktorej spolupráci s Pentou pochybuje možno v dobrej viere akurát tak dieťa.
Penta ďalej hovorí o päťstupňovom rozhodovaní a schvaľovaní výsledkov. Za prvý stupeň považuje už zmieneného poradcu (či poradcov, podľa ich analýzy), k čomu sa už ani netreba vyjadrovať. Druhým stupňom je privatizačná komisia, ktorej zloženie a ovplyvnenie celkom realisticky dokladá spis gorila a ďalšími dvoma sú stupne FNM, ktoré v podstate fungovali ako pobočka Penty. Schválenie vo vláde napokon neprešlo, takže nič neuveriteľné, ako sa snaží tvrdiť Penta, gorila nehovorí.
Teplárne
Bod, v ktorom Penta klame, keď tvrdí, že poradca vybraný nebol. Bola ním spoločnosť CA IB Financial Advisors a dôkazov na webe je dosť (http://hnonline.sk/c3-17605070-k00000_d, http://www.24hod.sk/startuje-predaj-teplarni-cl5921.html, http://www.sme.sk/c/2472233/malcharek-nechce-akcie-teplarni-na-slovenskej-burze.html, http://korzar.sme.sk/c/4517826/stat-ponukne-v-tendri-51-percent-akcii-teplarne.html, http://www.sme.sk/c/2349430/poradca-moze-dostat-az-270-milionov.html). Tá dokonca začala aj hĺbkový audit spoločností, z čoho vyplýva, že peniaze dostať musela. Ďalej sa v analýze Penty hovorí, že „podľa Gorily mala Penta deliť provízie za výber poradcu". Nuž, asi každému príde logické a jasné, že to nerobila oficiálne Penta, ale že to bola akcia predovšetkým Jaroslava Haščáka, prípadne pár ďalších ľudí. Ťažko sa v oficiálnych daňových dokladoch Penty vyskytne položka „provízie pre štátnych zamestnancov".
GovCo
To, že GovCo (v súčasnosti Javys) je stále štátna firma, je pravda. Na druhej strane, personálne obsadenie tejto spoločnosti sa zmenilo do detailu podľa návodu z Gorily. A to nevyzerá na náhodu, zvlášť ak Lipšic potvrdil, že Gorila vznikala v období, do ktorého je datovaná (tá „verejná" gorila stále môže byť podvrh napr. z roku 2006, ale tomu ťažko veriť). Zmluvy medzi GovCo a SE sa na internete nenachádzajú, takže tvrdenie o „štandardných trhových podmienkach" balansuje na vode.
Slovalco
Tvrdenie, že „cena a doba platnosti neboli predmetom žiadnych úprav počas obdobia rozoberaného v spise Gorila," taktiež nie je veľmi založené na pravde. K revízii dohody, aj keď iba spätne na roky 2005 a 2006, došlo totiž v januári 2006, kedy už Gorila bežala naplno. Na jej základe prispieval štátny SEPS Slovenským elektrárňam na nízku cenu elektriny pre Slovalco (teda aj Pentu ako minoritného vlastníka, http://hnonline.sk/c1-17724360-prenosova-sustava-zaplati-10-strat-z-dodavok-elektriny-pre-slovalco).
Podtatranská vodárenská
Tu je zase kameňom úrazu terminológia. Áno, Penta oficiálne nikoho neuplatila ani neovplyvnila. Keby to bola urobila oficiálne, nebolo by nám treba špeciálny vyšetrovací tím. Pravdou je, že Veolia Podtatranské vodárne získala, a to v pochybnom tendry (http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/voda-priplavila-obavy-unie.html).
Viem, že sú to všetko len nepriame dôkazy. Ale na ich základe odmietam nemať pochybnosť o čistých rukách Penty.