
Kým súčasný minister spravodlivosti Štefan Harabinv článku tvrdí, že nízka dôvera k súdom a slovenskému právnemu systému jedôsledkom nerealizovania skutočnej reformy súdneho a právneho systémuv uplynulých rokoch, bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic tvrdí,že podľa prieskumov verejnej mienky dôvera k súdom a slovenskému právnemu systému za bývalej vlády stúpala a od nástupu nového ministra klesá.
Je škoda, že si redaktor/ka TASR, ktorý/á je autorom tejtotlačovej správy, nedal/a námahu priložiť aj graf, ktorý by do tejto diskusievniesol viac svetla. Celý článoček totiž vychádza z prieskumu verejnejmienky Eurobarometer68, v ktorom sa nachádzajú aj údaje za niekoľko posledných rokov (ajkeď nie za celých 8 rokov, ktoré spomínal Š. Harabin a dokonca ani nie zatie takmer 4 roky, keď bol ministrom D. Lipšic). Je možné, že D. Lipšic mal namysli iné prieskumy verejnej mienky, ale v prípade Eurobarometra môžemeo období rastu dôvery k súdom a slovenskému právnemu systémuv posledných dvoch rokoch predchádzajúcej vlády hovoriť iba s veľkouopatrnosťou (viď graf č. 1). Taktiežo poklese dôvery k súdom a slovenskému právnemu systému po nástupe novéhoministra nie je možné hovoriť, pretože na jeseň 2006, keď už bol Š. Harbinministrom, bola dôvera k súdom a slovenskému právnemu systému zhruba na úrovniprieskumov, ktoré sa uskutočnili na jeseň 2005, resp. jar 2006 (poslednýprieskum, keď bola pri moci ešte stará vláda, ale ministerkou už bola LuciaŽitňanská). Na jar 2007 sa otázka dôvery k súdom a slovenskému právnemu systémuv prieskume Eurobarometer neobjavila a preto pokles (aj to mierny)dôvery k súdom a slovenskému právnemu systému môžeme pozorovať až na jeseň2007.

Oveľa zaujímavejší je pohľad na dôveru k polícii. Kým na jeseň 2005 (posledný prieskum keď bolministrom vnútra Vladimír Palko) bola dôvera na úrovni 35% o rok neskôr(pár mesiacov po nástupe Roberta Kaliňáka do funkcie) stúpla dôverak polícii na 43%. Na jeseň minulého roku sa však polícia pod vedenímnového ministra vnútra dopracovala na rovnakú úroveň dôvery, akú mala podvedením V. Palka).
Nakoniec krátky pohľad na vývoj dôvery k vládea parlamentu. Tam je to viac-menej jasné. Kým dôverak predchádzajúcej vláde v období od jari 2004 do jari 2006 kolísalav rozmedzí 17-22%, dôvera k súčasnej vláde sa od jesene 2006 dojesene 2007 pohybuje v rozmedzí 39-42%.

Takže úplne na záver. Ak vezmeme v úvahu, že za čiasvlády SDKÚ-DS/KDH/SMK/ANO bola dôvera k súdom a slovenskému právnemu systémuvyššia ako dôvera k vláde, po nástupe vlády SMER-SD/SNS/HZDS-ĽS ktorá mádôveru dvojnásobného počtu slovenských občanov (v porovnaní s predchádzajúcouvládou), by som očakával, že aktivity ministrov (či už spravodlivosti alebovnútra) budú smerovať k postupnému rastu dôvery aj k rezortom, ktorériadia. Z prvý rok a pol vládnutia súčasnej vlády vidno skôr opak.Uvidíme čo nám prezradí nasledujúci prieskum Eurobarometer.