
Dôvera k Európskemu parlamentu je vysoká napriek tomu(alebo práve preto?), že na voľbách do neho sa na Slovensku zúčastnilov roku 2004 iba 16,96% oprávnených voličov, čo bola najnižšia volebnáúčasť v histórii volieb do Európskeho parlamentu. To korešpondujeso skutočnosťou, že podľa spomínaného prieskumu verejnej mienky salen 9% slovenských občanov cíti byť veľmi zaangažovaných do európskychzáležitostí (20% v EÚ27).

Ak k týmto údajom prirátame aj skutočnosť, že iba 27%Slovákov si myslí, že rozumie ako funguje Európska únia (v EÚ27 je to 40%občanov), dostaneme obraz o rozpoltenej duši slovenského voliča, ktorýnerozumie ale dôveruje.

Je možné, že v najbližšom čase sa táto situácia trochuznormalizuje. Niežeby Európska únia pripravovala masovú informačnú kampaň nazvýšenie vedomosti európskych (a teda i slovenských) občanov o tom,ako funguje Európska únia, alebo žeby euroskeptici zahájili rovnako masovú diskreditačnúkampaň s cieľom znížiť dôveru k EÚ a jej inštitúciám.
Úplne stačí ak Európsky parlament zverejní dosiaľ utajovanúsprávu ako niektoríeuroposlanci rozhajdákali 100 melónov. Euro, nie slovenských korún. V našejmene je tá suma podľa aktuálneho kurzu približne3,3 miliardy korún. A to iba za jediný rok. Nuž a to je už slušný tunelaj na slovenské pomery. Uvidíme, či sa slovenskí občania vďaka tomu stanú viaczaangažovaní do európskych záležitostí alebo či zotrvajú v pohodlnejšejnevedomej dôvere.