Viac peňazí bohatým? Voľte SaS

V mojom predchádzajúcom článku „Chcete zarábať menej? Voľte SaS“ som ukázal, že na odvodovej reforme z dielne tejto strany zarobia vysokopríjmové skupiny ľudí. Čo sa stalo potom?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (106)

V článku som ukázal, že čím vyšší je váš plat, tým viac vám SaS pridá na čistej mzde. Ľudia s nižšími platmi buď stratia alebo dostanú odrobinky.

O pár hodín nato napísal článok na svoj blog poslanec za SaS Jozef Mihál, kde zmenil odvodové sadzby, a čuduj sa svete, hneď mu vyšli krajšie čísla. Mohol to byť šikovný ťah, keby to nebol trapas. Strana SaS predstavila odvodový bonus prvýkrát v roku 2010, Sulík o ňom napísal celú knihu a doteraz sme ani len nepočuli o tom, že by sa na ňom malo čokoľvek meniť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No len čo ja vo štvrtok o 14:56 na svojom blogu zverejním prepočty, z ktorých je úplne jasné, že nízkopríjmové skupiny na rozdiel od vysokopríjmových dostanú buď odrobinky alebo prerobia, Mihál pomení odvodové sadzby, aby dostal lepšie čísla, a o šesť hodín neskôr - presne o 21:00 - ich na svojom blogu uverejní.

Následne sa môjho článku chytia topky, ktoré napíšu, že mladý bloger odhalil možnú chybu v ekonomickom programe SaS a požiadajú Mihála, aby sa vyjadril. Ten môj článok zmietne zo stola
ako bludy a novinárov odkáže na svoj blog s novými číslami.

Dobré, nie?

Odvodový bonus je verejnosti známy minimálne od roku 2006. Strana SaS bola posledné štyri roky v opozícii a doteraz nemala čas, aby predstavila nové sadzby. A to pri tom ide o najpodstatnejšiu časť ich programu! Asi ich zamestnávala tvrdá opozičná politika, ktorú si nikto nevšimol. No po zverejnení môjho článku sa zrazu dozvedáme, že vraj Jozef Mihál s Richardom Sulíkom chystajú tretie vydanie odvodového bonusu a celá zmena spočíva v zmene percenta sem a v zmene percenta tam.

Skryť Vypnúť reklamu

A že je to zmena neskutočne zaujímavá, to si ukážeme hneď teraz.

Zatiaľ čo SaS pôvodne rátala s odvodom do 2. dôchodkového piliera vo výške vo výške 6,66 %, dnes už ráta so sadzbou o 55,55 % nižšou, čiže po novom si na dôchodok budete podľa SaS šetriť len odvodom vo výške 2,96 %. Samozrejme, keď znížite sadzbu, tak aj čistá mzda vám vyjde vyššia. Na tejto zníženej sadzbe je však zaujímavé to, že ani samotná strana SaS s ňou vo svojom programe nesúhlasí. To však Mihálovi nebráni, aby ju pred voľbami použil vo výpočtoch, čo samozrejme spôsobí, že mu vyjde vyššia čistá mzda pre každého. Tomu sa hovorí predvolebná manipulácia.

Skryť Vypnúť reklamu

Jozef Mihál zároveň predstavil novú sadzbu pre odvod na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti vo výške len 2 % dohromady. Podľa neho takéto malé číslo postačuje, no prepočty neukázal. Preto sa teraz môžeme začať pýtať tri základné otázky:

1.)
Milá SaS,
čo za dôchodok dostane po zavedení odvodového bonusu človek, ktorý má dnes hrubú mzdu vo výške 700 euro, keď si do 2. piliera bude odvádzať príspevky len vo výške 2,96 % vymeriavacieho základu? Čo tak zverejniť spôsob výpočtu a výšku predpokladaného dôchodku pre všetky hladiny dnešnej hrubej mzdy do výšky 4000 eur?

2.)
Milá SaS,
zverejnite presný výpočet dávky nemocenského pre človeka, ktorého dnešná hrubá mzda je vo výške 700 eur a ktorý bol PN celý mesiac. Zverejnite tieto dávky pre všetky hladiny dnešnej hrubej mzdy až do výšky 4000 eur. Urobte to isté pre podporu v nezamestnanosti.

Skryť Vypnúť reklamu

3.)
Milá SaS,
je po zmene týchto sadzieb odvodový bonus vôbec ešte rozpočtovo neutrálny? To mala byť okrem zníženia parametrov a zvýšenia prehľadnosti jeho hlavná výhoda.

Dozvieme sa tieto odpovede ešte pred voľbami? Pochybujem či vôbec po nich. Uvidíme iba marketingové výpočty o tom, ako si kto po zavedení odvodového bonusu prilepší.

No ale dobre. Poďme pracovať s tým, čo máme a čo nám dali. Keďže SaS bola taká dobrá a veľkoryso, dva týždne pred voľbami, zverejnila nové sadzby, tak si ich nahoďme do excelu a pozrime sa, o koľko vám po zavedení odvodového bonusu vzrastie čistá mzda teraz.

Mihál na svojom blogu píše, že človek bez záväzkov s terajšou hrubou mzdou vo výške 600 eur si po zavedení odvodového bonusu prilepší o 48 eur, v prípade, že si naďalej, tak, ako aj v súčasnom systéme, platí nemocenské a poistenie v nezamestnanosti.

Na rozdiel od Jozefa Mihála som vypočítal, o koľko si prilepší každý takýto občan pri rôznej výške súčasnej hrubej mzdy. A čo sa znovu nedozvieme? To isté čo v mojom minulom čláku: sadzby - nesadzby, princíp ostáva rovnaký. Na odvodovom bonuse ťažko zarobia tí, čo už teraz majú vysoké platy, nízkopríjmoví dostanú tentoraz niečo tiež, ale výrazne menej.

Zatiaľ čo ten, čo má dnes minimálnu mzdu vo výške 405 euro v hrubom, dostane po zavedení odvodového bonusu navyše 22 eur, ten čo má dnes plat 2000 eur, dostane navyše 256 eur. Keď sa na to pozrieme percentuálne, dostaneme rovnako nepekný obraz. Človeku s minimálnou mzdou sa po zavedení odvodového bonusu zvýši čistá mzda o 6%,zatiaľ čo človeku s mzdou 2000 eur sa čistá mzda zvýši o 18 %.

Nenaťahujme to a dajme si to do prehľadnej tabuľky. V nej nájdete svoju hrubú mzdu a uvidíte, o koľko sa zvýši vaša čistá mzda po zavedení odvodového bonusu.

Obrázok blogu

Ako vidíte, každý niečo dostane. Ale keď sa pozriete na tie čísla, tak sa nemôžete ubrániť dojmu, že ide o reformu pre horných 8 % zarábajúcich.

Čím viac zarábate, tým vyššiu čistú mzdu po zavedení OB dostanete. Absurdným príkladom je človek s dnešnou hrubou mzdou vo výške 4000 eur, tomu reforma na čistej mzde pridá ďalších 1132 eur, teda 41 % navyše. Človek, čo dnes zarobí 500 eur, dostane po reforme 37 eur navyše.

Tabuľka je jedna vec. Keď si ju však dáme do grafu, dostaneme oveľa jasnejší obraz. Všimnite si, že zatiaľ čo pri dnešnej hrubej mzde do výšky 1400 eur vám reforma pridáva od 22 do 48 eur, po prekročení 1700 eurovej hranice sa tento prírastok začína postupne rátať na stovky.

Obrázok blogu


Dôvod, prečo Sulík navrhol reformu tak, aby vyhovovala bohatým, sme si vysvetľovali v minulom článku. Tu si však ukážme, ktorý parameter je zdrojom tohto prudkého nárastu pri vyšších príjmoch.

Sulík totiž v odvodovom bonuse zavádza strop na platenie odvodov vo výške len 1980,90 eura. Každý s príjmom nad túto sumu tak platí menšie percento na odvodoch. To znamená, že čím ste bohatší, tým máte nižšiu sadzbu. To je úplne absurdné a dokonca to protirečí samotnému princípu, na ktorom mal byť podľa Sulíkovej knihy odvodový bonus postavený – princíp vertikálnej spravodlivosti. Vertikálna spravodlivosť znamená, že obyvatelia v lepšej životnej situácii musia byť zaťažení viac ako ľudia v horšej životnej situácii, a nie menej.

Tak vďaka tomuto stropu, všetci, čo dnes majú hrubú mzdu od 405 eur do 1465 eur (90 % zamestnancov na Slovensku), budú po zavedení odvodového bonusu platiť odvody vo výške 23,96 %, no všetci, čo dnes majú hrubú mzdu vyššiu, budú platiť menšie percento. Napríklad pri hrubej mzde 2200 eur zaplatíte 15,96 %, pri hrubej mzde 4000 eur na odvodoch zaplatíte 8,78 %, a keď sa pozrieme naozaj vysoko, tak zistíme, že pri mzde 10 000 eur na odvodoch zaplatíte smiešnych 4,11 %.

Dajme si tento fenomén radšej znovu do prehľadnej tabuľky:

Obrázok blogu


Ľudia s nižšími príjmami platia vyššie percento odvodov ako ľudia s vyššími príjmami. Tak to je naozaj unikátny pohľad na solidaritu. Solidarita chudobných s bohatými. A to mal Sulík plné ústa rečí, že chudobní Slováci posielajú peniaze bohatým Grékom. 

Nehovoriac o vertikálnej spravodlivosti, o ktorej básni vo svojej knihe sám Sulík. Tá sa podela kam? Celá reforma končí s výsledkom, že bohatí budú bohatšími a chudobní ostanú tam, kde boli aj predtým - v chudobe. Keď máte príjem 500 eur, tak 37 eur navyše je síce lepšie ako nič, ale na tom nikto nezbohatne a ani nič neušetrí. Bude iba o trošku menej škrtiť. Reforma navyše ruší minimálnu mzdu a nezdaniteľné minimum.

Pretransformujme si klesajúcu sadzbu do grafu, aby sme to lepšie videli. Čím viac máte, tým menej do systému platíte:

Obrázok blogu

To je reforma po sulíkovsky. Nerozumiem tomu, a ani Sulík to vo svojej knihe nijako rozumne nevysvetľuje, prečo je nevyhnutné z financovania odvodového systému vyčleňovať skupinu dobre zarábajúcich a nechávať celé financovanie na ostatných.

Trochu som dúfal, že na Slovensku sme už vyrástli z fetišu ekonomiky pre horné percento a začneme sa konečne sústreďovať, ako do ekonomického života zapojiť čo najviac jeho obyvateľov. Ale evidentne sme tam ešte (niektorí) nedospeli.

Myslím si, že každý trochu znalý, ktorý si uvedomuje, že náš sociálno-odvodový systém má mnohé nedostatky, nie je proti rozumnej reforme odvodov. Ja takisto. Ale som proti reforme, ktorá ruší minimálnu mzdu, nezdaniteľné minimum a financovanie necháva na pleciach nízkopríjmových skupín obyvateľstva. 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho aj na vybrali.sme.

 

Milan Kuruc

Milan Kuruc

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  19x

Je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré rozpútalo verejnú debatu o platoch, presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch.www.facebook.com/pracujucaChudobaSpoluautor kampane Koniec nízkym mzdám!www.KoniecNizkymMzdam.sk Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a MzdyZamestnanciOdvodový bonusSaSVoľby 2016Nezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu