Chcete zarábať menej? Voľte SaS

Nikdy by mi nenapadlo, že si raz zoberiem dovolenku z práce len preto, aby som napísal článok na svoj blog. A už vôbec nie, že to spravím kvôli Sulíkovej SaS.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (117)

„Aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť,“ to je heslo strany SaS v týchto voľbách. Ale otázka je: Komu? Komu sa to má oplatiť? Lebo po zrealizovaní programu strany SaS sa to neoplatí až 92 percentám zamestnancov.

Tento článok bude o saskárskom odvodovom bonuse, o ktorom Sulík básni už desať rokov. Má to byť základná štátna dávka pre každého z nás. Kedysi som bol tiež veľkým fanúšikom odvodového bonusu, dokonca som stranu SaS volil. Veď komu by sa nepáčil nápad, že každý bez rozdielu dostane mesiac čo mesiac 198,09 eura a k tomu výplatu. Najmä, keď vieme, aké mizerné mzdy vyplácajú slovenskí zamestnávatelia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Znie to skoro ako základný príjem pre každého, no s tým rozdielom, že pri odvodovom bonuse sa táto dávka znižuje o desať percent z vášho príjmu.

To znie stále dobre, nie?

A navyše sa viaceré štátne dávky nahradia jednou, viaceré odvody dvoma, znížia sa sadzby, celé to bude prehľadnejšie, jednoduchšie, výhodné a úžasné. Najmä pre zamestnancov a živnostníkov. Ale vlastne pre každého. Toľko Sulíkov marketing.

No ale ako to už býva, nie je všetko zlato, čo sa blyští a odvodový bonus je podvod na voličoch strany SaS. Zrada tkvie vo výpočte čistej mzdy. O chvíľu si ukážeme pekne krok po kroku a polopate, že ten, kto teraz zarába minimálnu mzdu, bude mať po zavedení odvodového bonusu, čistú mzdu o 1,93 eura nižšiu ako doteraz. A ten, kto teraz v hrubom zarába 1700 eur, si naopak na čistej mzde prilepší o 39,13 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Vlastne, od 1700 eur hore, čím viac zarobíte, tým viac si na odvodovom bonuse prilepšíte. Keď máte napríklad hrubú mzdu 2000 eur, v čistom budete mať po jeho zavedení už o 146,69 eur viac. No to je už len reforma! Chudobní budú mať menej a bohatí, teda tí, čo to nepotrebujú, budú mať ešte viac. O chvíľu si to ukážeme na číslach.

Od strany „odborníkov“, ktorá má údajne najlepší ekonomický program by som očakával viac, než znižovanie miezd nízkopríjmovým zamestnancom. Pod nízkopríjmovými teraz myslím aj tých, čo v hrubom zarábajú 405 eur, a aj tých čo zarábajú 1200 eur. Všetci títo na odvodovom bonuse prerobia.

Skryť Vypnúť reklamu

Nenaťahujme to teda a pozrime sa, akú čistú mzdu dostanete, ak dnes zarábate minimálnu mzdu a akú čistú mzdu by ste dostali po zavedení odvodového bonusu.

TERAJŠÍ STAV:

Predstavte si, že máte 35 rokov alebo viac, čo vás podľa Sulíka kvalifikuje na povinnú účasť v II. pilieri, ste sám a zarábate iba minimálnu mzdu. Tá je dnes vo výške 405 eur v hrubom. Pre niektorých nepríjemná predstava, minimálne pre stotisíc Slovákov realita.

Z toho ako zamestnanec musíte zaplatiť odvody na zdravotné poistenie (-3 eurá), odvody na nemocenské poistenie (-5,67 eur), odvody na starobné poistenie (-16,20 eur), odvody na invalidné poistenie (-12,15 eur) a poistenie v nezamestnanosti (-4,05 eur). To je spolu -41,07 eur. Toľko musíte z hrubej mzdy zaplatiť na odvodoch, aby ste mali v starobe dôchodok, aby ste mohli ísť zadarmo k lekárovi, aby ste mali zaplatenú PN-ku, alebo aby ste dostávali podporu, keď zo zamestnania odídete.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem odvodov musíte ešte zaplatiť štátu daň, čo je vo vašom prípade 8,92 eura.

Čiže, z hrubej mzdy musíte zaplatiť odvody a daň spolu vo výške 49,99 eur (41,07 eur + 8,92 eur). Koľko vám teda ostane ako čistá mzda, ktorá vám príde na účet? No predsa 355,01 eur (405 eur – 49,99 eur). Toľko je dnes vaša čistá mzda, ak zarábate minimálnu mzdu.

Čo na tomto výpočte nevidíte, sú odvody, ktoré za vás ešte navyše odvádza váš zamestnávateľ.

Dajme si celý ten výpočet radšej do prehľadnej tabuľky:

Obrázok blogu

STAV PO ZAVEDENÍ SULÍKOVHO ODVODOVÉHO BONUSU:

Takže, ukázali sme si, že v súčasnom daňovo-odvodovom systéme, keď zarábate minimálnu mzdu 405 eur, na účet v čistom dostanete 355,01 eur. A ako dopadne vaša čistá mzda, keď SaS zavedie odvodový bonus?

Poďme rátať spolu.

Po zavedení odvodového bonusu sa z vašej hrubej mzdy 405 eur, stane superhrubá mzda.

Superhrubá mzda je vaša pôvodná hrubá mzda + odvody, ktoré za vás ešte navyše odviedol váš zamestnávateľ. Čiže, pozrieme sa do predchádzajúcej tabuľky a vidíme, že v našom prípade bude teraz vaša superhrubá mzda rovná 514,55 eur (405 eur + 109,55 eur).

A teraz prichádza na rad odvodový bonus. Ten je v základnej výške životného minima, čo je ku dnešnému dňu 198,09 eur. Odvodový bonus však musíme znížiť o 10 % z vašeho príjmu. Čiže 10 % z vášho superhrubého príjmu 514,55 je 51,46 eura. A o túto sumu musíme znížiť základnú dávku odvodového bonusu, teda: 198,09 eura – 51,46 eura = 146,63 eur.

Vám priznaný odvodový bonus je teda 146,63, ktorý sa teraz prirátava k vašej superhrubej mzde 514,55 eur.

To znie zatiaľ dobre, nie? Kým pred zavedením odvodového bonusu ste mali v hrubom 405 eur, teraz budete mať v hrubom 661,18 eur (146,63 eur + 514,55 eur).

No ale pozor, sranda prichádza až teraz! Zdaňovanie a zodvodňovanie!

Zo 661,18 Vám Sulík chce zobrať 8 % vo forme zdravotného odvodu, čo je - 52,89 eura, ďalej Vám zoberie 10 % solidárny odvod, čo je - 66,12 eura a aby toho nebolo málo, zoberie Vám ešte 6,66 % ako odvod do II. dôchodkového piliera, čo je ďalších – 44,03 eura. A ešte tu máme daň 19 %, pričom s odvodovým bonusom sa ruší základná odpočítateľná položka, čiže daň v tomto prípade činí až -125,62 eur.

Takže si to spočítajme: máte síce priznaný hrubý príjem 661,18 eur, ale Sulík Vám z neho berie odvody a dane vo výške 288,67 eura (52,89 + 66,12 + 44,03 + 125,62). A čo vám ostane ako čistá mzda? No predsa 372,52 eur (661,18 eur – 288,66 eur).

Za súčasného stavu dostanete pri minimálnej mzde v čistom na účet 355,01 eura, po zavedení OB budete mať 372,52 eura. Poviete si, veď to je stále o 17,51 eura viac než teraz.

No len pozor zase na Sulíka! Čert je opäť schovaný v detaile!

Vyššia čistá mzda by bola realitou len vtedy, ak si zároveň nechcete platiť poistenie v nezamestnanosti a nemocenské poistenie, ktoré v súčasnom systéme platíte automaticky.

Odvodový bonus totiž s týmito dvoma poisteniami vôbec nepočíta a necháva na vás, aby ste si ho zaplatili dobrovoľne. Nemocenské poistenie si platíte na to, aby ste dostali peniaze, keď ste na PN-ke a poistenie v nezamestnanosti si platíte na to, aby ste dostali od štátu podporu v nezamestnanosti v prípade, že vás vyhodia z práce.

A povedzme si rovno: kto z vás a obzvlášť, kto z nízkopríjmových ľudí si môže dovoliť nemať nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti? Pri hrubej mzde 405 eur si nedokážete odkladať nič, a nie ešte toľko, aby vám to pokrylo podporu v prípade straty zamestnania alebo choroby. A keď chceme byť naozaj úprimní, nedá sa na to našetriť ani pri hrubej mzde vo výške 1000 eur. Obe sumy patria do kategórie chudobná mzda.

Takže, keď si pozriete prvú tabuľku, kde vidíte, koľko dohromady stojí nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti pri hrubej mzde 405 eur, tak vidíte, že je to dnes: 11,34 eur + 8,10 euro, čo je dokopy 19,44 eura. Po zavedení odvodového bonusu by ste tieto peniaze museli platiť navyše každý mesiac, aby ste boli poistení.

Takže, zo začiatku to síce vyzeralo pekne: zdalo sa, že po zavedení odvodového bonusu máte o 17,51 eura viac, ale keď zaplatíte poistenie v nezamestnanosti a nemocenské poistenie, v skutočnosti budete mať po jeho zavedení oproti dnešnému stavu na účte o 1,93 eura menej.

Celý ten výpočet si radšej znovu dajme do prehľadnej tabuľky:

Obrázok blogu

Zhrňme si to:

Pred zavedením odvodového bonusu máte čistú mzdu 355,01 eur.
Po zavedení odvodového bonusu máte čistú mzdu o 1,93 eura menej, teda 353,08 eur.

Obrázok blogu


No, nevoľte to!


GRATULUJEME TVORCOVI NÁVRHU!

V roku 2010 Sulík vyhlasoval, že najlepšia sociálna politika, je nechať čo najviac peňazí rodine. Na úplne elementárnom príklade slobodného človeka sme videli, že Sulíkova najlepšia sociálna politika je zobrať 2 eurá ešte aj tomu, čo teraz zarába minimálnu mzdu, z ktorej sa nedá vyžiť. Ak niekoho Sulík zdiera v súkromnom živote, alebo v pracovných vzťahoch, je to jeho vec a vec jeho zamestnancov. Keď sa však zdieranie snaží preniesť aj do zákona, je to vec celej spoločnosti.

A aby toho nebolo málo, pre istotu som prerátal, ako sa bude odvodový bonus správať, keď sa váš príjem zvyšuje. Teda, o koľko dostanete v čistom viac, keď zarábate 500 eur, 600 eur, 700 eur a išiel som až do výšky 4000 eur. A čo som zistil? Že bohatnúť začnete, až keď terajšiu hrubú mzdu máte vo výške 1700 euro a viac. Podľa údajov zo sociálnej poisťovne, ktoré som si vyžiadal pred rokom, dosahovalo takýto príjem na Slovensku necelých 8 % zamestnancov. Odvodový bonus je teda len pre horných 8 %.

UKÁŽME SI TO NA VŠETKÝCH PRÍJMOCH

V tabuľke nižšie uvidíte, o koľko by sa po zavedení OB zvýšila vaša čistá mzda, ak máte 35 rokov a viac (teda si podľa Sulíka musíte povinne sporiť na dôchodok v 2. pilieri), ste bez manželky a bez detí. Zároveň si dobrovoľne platíte nemocenské poistenie, pretože nechcete prísť o príjem, keď budete PN a takisto si platíte poistenie v nezamestnanosti, pretože chcete dostať podporu, keď vás vyhodia z práce.

Pri prepočte pre rôzne hladiny hrubej mzdy som postupoval rovnako ako pri výpočte nášho príkladu s minimálnou mzdou.

Pozrite si teda, koľko by vám prinieslo zavedenie odvodového bonusu v prípade, že ste sám, ste povinne v 2. pilieri a platíte si nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti:

Obrázok blogu

Paráda nie?

Tomu, kto má dnes 405 eur hrubú mzdu, Sulík zoberie 1,93 eura, tomu človeku, čo má hrubú mzdu 900 euro, Sulík zoberie 6,15 eura, a tomu, čo má dnes hrubú mzdu 1000 eur, Sulík zoberie 12,53 eura, a tak ďalej.

Výnimku tvoria tí, čo majú hrubú mzdu 500 eur - tomu Sulíkov odvodový bonus pridá 7,79 eura, ten, čo má 600 eurovú mzdu, dostane po zavedení odvodového bonusu v čistej mzde o 13,03 eura viac. Ten, čo má teraz 800 eurovú mzdu, dostane v čistom o 0,25 eura viac. Ešte aj Fico zvýšil dôchodky o 1,90 eura.

Reforma po Sulíkovsky znamená: všetkým čo zarábajú do 1600 eur treba zobrať na čistej mzde, no niektorým pridať od 0,25 eura po 13,03 eura. V momente ako začnete zarábať viac ako 1700 eur, váš čistý príjem začne oproti dnešnému stavu stúpať raketovo.

Napríklad, ak teraz máte hrubú mzdu 2200 eur, tak odvodový bonus Vám po zaplatení nemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti prinesie o 224,05 euro viac. Ak ste jeden z tých vyvolených, čo zarábajú už teraz 4000 eur v hrubom, po zavedení odvodového bonusu si na čistej mzde prilepšíte o 927,09 eur.

Kvôli tomuto máme reformovať celý odvodový systém?

Predchádzajúcu tabuľku som previedol do grafu, kde na prvý pohľad vidíte ako sa vám bude znižovať/zvyšovať čistá mzda podľa výšky vašej dnešnej hrubej mzdy. Jasne vidno, že ľudia s dnešnou hrubou mzdou nižšou ako 1600 eur na tom prerobia.

Obrázok blogu

Na grafe je vidno, že na odvodovom bonuse prerábate do mzdy vo výške 1600 euro v hrubom (v prípade, že si platíte nemocenské a poistenie v nezamestnanosti). Niektorí s hrubou mzdou 500 až 700 eur dostanú odrobinky vo výške 0,25 až 13,03 eura, inak ste v mínuse.

Prečo je to tak? Prečo bohatí na odvodovom bonuse bohatnú a chudobní chudobnejú?

Filozoficky je to preto, lebo koncepcia odvodového bonusu presne odzrkadľuje Sulíkov pohľad na svet. Človek, ktorý má desaťtisícové mesačné príjmy pohŕda tými, ktorí zarábajú málo. Napriek tomu, že práve zamestnanci sú na Slovensku tí, ktorí financujú štátny rozpočet v oveľa väčšej miere ako podnikatelia, napriek tomu, že oni sú tí, na ktorých táto krajina stojí, Sulík vo svojej knihe o odvodovom bonuse tvrdí, že hospodárstvo patrí spoločníkom firiem, akcionárom, majiteľom kapitálu a nehnuteľností, a nie pracujúcim.

Keby bol Sulík ekonómom v pravom slova zmysle a nie primitívnym počtárom, uvedomil by si, že hospodárstvo prosperuje iba vďaka pracujúcim, ktorí vytvárajú dopyt po službách a výrobkoch. Daj pracujúcim minimálne alebo nulové mzdy, zruš tak kúpyschopný dopyt, a hospodárstvo, ktoré podľa Sulíka patrí spoločníkom firiem, akcionárom a majiteľom kapitálu, skolabuje.

Filozofický dôvod sme si vysvetlili. Ale máme tu aj technický dôvod, prečo bohatí budú po zavedení odvodového bonusu ešte bohatší a chudobní ešte chudobnejší. Sulík do konceptu odvodového bonusu totiž zavádza odvodový strop vo výške 1980 eur. To znamená, že z akejkoľvek sumy nad 1980 eur už odvody neplatíte. Kto už teraz zarobí 3000 alebo 4000 eur, tak odvody si pri Sulíkovom OB bude počítať iba zo sumy do 1980 eur. Všetko nad to sa nezodvodňuje. A máme to tu znovu: chudobní zase raz financujú sociálny systém v plnej miere, zatiaľ čo bohatí iba obmedzene.

Už aspoň vieme, čo znamená slovo „Solidarita“ v názve Sulíkovej strany. Je to solidarita chudobných s bohatými. Bohatým vyššie mzdy a obmedzené odvody, chudobným nižšie mzdy a plné odvody.

Ale možno by vás zaujímalo, aký obraz dostaneme, keď sa po zavedení odvodového bonusu rozhodnete neplatiť nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti. V praxi to bude znamenať, že žiadna PN-ka vám nebude preplatená, a takisto že od štátu nedostanete žiadnu podporu v nezamestnanosti, keď vás vyhodia z práce.

Ako potom budú vyzerať vaše čisté príjmy?

Takto:

Obrázok blogu

No to už je lepšie nie? Tu už máme zvýšenie predsa pre každého. Síce pre bohatých najviac a pre chudobných najmenej, ale máme.

No ale, nie je to lepšie. Nie je to lepšie ani teraz preto, lebo tu nemáme zaplatené poistenie v nezamestnanosti a nemocenské poistenie. Ak by vám ale toto poistenie bolo z nejakého zvláštneho dôvodu ukradnuté, tak aj tieto navyšovania v Sulíkovom podaní vyzerajú divne.

Ten, čo zarába teraz minimálnu mzdu 405 eur v hrubom, bude mať vyššiu čistú mzdu len o 17,51 eura, zatiaľ čo ten, čo má teraz 700 eur v hrubom, tomu v čistom pridáme 40 eur. Sami vidíte, že Sulík najmenej zarábajúcim najprv pridáva málo, potom o niečo viac zarábajúcim pridáva viac, aby potom zase pridával málo. A vôbec, ak toto mala byť tá reforma odvodov, to mohol namiesto odvodového bonusu rovno iba zdobrovoľniť nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti, čo robí aj tak, a vyšlo by to narovnako.

No, pravdu povediac, ak chceme byť presní, nevyšlo by to na rovnako. Bohatí by na tom tak nezarobili. Pretože, keď sa nakoniec dostanete k magickej hranici 1600 eur, tak v tabuľke nad vami vidíte, že od tejto sumy nám prírastok čistej mzdy stúpa raketovo.

Zase je vidno, že odvodový bonus je parádna vec práve pre tých, čo už teraz peniaze majú a môžu si dovoliť nemocenské a poistenie v nezamestnanosti neplatiť. Opakujem, že bohatí podľa OB platia odvody len do vymeriavacieho základu vo výške 1980 eur. Odvodový bonus je teda najlepší pre samotného Sulíka, ktorý má už teraz mesačné príjmy rádovo vo výške desať až dvadsať tisíc eur, ak nie viac.

Dajme si predchádzajúcu tabuľku do prehľadného grafu, kde na prvý pohľad uvidíte, kto bude naozaj profitovať zo zavedenia OB.

Obrázok blogu

Viete, strana SaS nie je strana odborníkov. Je to skupina asi 160 ľudí, ktorí nekriticky obdivujú osobu Richarda Sulíka. Pre nich je to ten najbrilantnejší ekonóm, aký sa kedy na Slovensku narodil. Odvodový bonus im príde ako zázrak a Sulík ako génius, ktorý ho skomponoval. Sulík je pre nich obdivuhodný drzáň, ktorý na A4 načarbal koncept daňovej reformy a presvedčil Mikloša, aby ju zrealizoval. Taký sa rodí len raz sto rokov a my máme šťastie, že sa to stalo nám na Slovensku. To je pocit členov strany SaS z Richarda Sulíka.

Keby mala SaS odborníkov, tak by táto strana mala osobnosti a nemohla by mať povahu sekty, kde členovia strany obdivne vzhliadajú k osobe Richarda Sulíka. Dokonca tak obdivne, že chodia po Slovensku a evanjelizujú. Napríklad aj o odvodovom bonuse. Oni naozaj veria, že Sulík ide ľuďom znižovať odvody a zvyšovať príjmy. Zaručujem vám, že v SaS len Mihál vie, ako sa počíta čistá mzda po zavedení odvodového bonusu.

Čo myslíte, ako by strana SaS uriadila túto krajinu so 160 členmi, keď 158 z nich ani nevie ako funguje odvodový bonus naozaj. Ale aj tak ho všetci do jedného chcú.

Najlepším príkladom je samotná poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová. V nedávnom rozhovore pre denníkn uviedla, že SaS má najlepší ekonomický program a že ním by sa SaS mala prezentovať. Zároveň napísala srdcervúci článok na svoj blog o pohrebe svojho otca, kde sa oprávnene pýta tejto sociálnej vlády, ako má človek s minimálnou mzdou zaplatiť tisíc eurový pohreb, keď príspevok od štátu je len 79 eur.

Poviete si, že to je od nej sympatické. Možno by bolo, keby nekopala za zavedenie odvodového bonusu, ktorý príspevok na pohreb ruší bez náhrady! Nie je to teda sympatické, je to tragické. Lucia Nicholsonová ani nevie, že zavedenie odvodového bonusu so sebou prináša zrušenie príspevku na pohreb a to je vysokopostavenou členkou tejto strany. Bývalá štátna tajomníčka z ministerstva sociálnych vecí a rodiny!

Lucia, stačí, keď si nalistuješ stranu 165 v knihe Odvodový bonus – zmena paradigmy od tvojho predsedu a tam to máš: priamo v jeho knihe. Príspevok na pohreb, o ktorom sa rozkrikuješ vo svojom článku, že je nízky pre človeka s nízkou mzdou, chce SaS zrušiť bez náhrady!

Strana odborníkov a ani dôležitá poslankyňa strany toto neovláda.

A to už nehovorím o ďalších členoch strany SaS, ktorých komentáre vidím denno denne na facebooku. Naposledy jedna členka strany SaS prirovnávala odvodový bonus k základnému príjmu 800 eur pre každého, ktorý teraz idú experimentálne zavádzať vo Fínsku. Vidíte? Na prvý pohľad znie odvodový bonus 198,09 eur pre každého, ako super vec, pre členku strany je to skoro ako základný príjem vo Fínsku. Členka strany však ani nevie, že tento úžasný odvodový bonus zoberie ešte aj dve eurá z výplaty najmenej zarábajúcemu človeku v hospodárstve.

Čo myslíte, koľko členov strany SaS vôbec vie, že ten, kto má príjem nula nedostane odvodový bonus v plnej výške? Podľa Sulíkovej koncepcie totiž, ak máte príjem 0, nedostanete plnú výšku odvodového bonusu 198,09 eur, ale táto suma sa zníži o daň, solidárny odvod, zdravotný odvod a odvod do II. piliera. Ešte aj základnú štátnu dávku chce Sulík zdaniť a zodvodniť.

Iný člen strany nedávno na svojom facebooku všetkých vyzýval, aby sa poskladali jednej rodine v núdzi, ktorej pred vianocami zomrel manžel. Vraj teraz hrozí, že sa táto žena s deťmi ocitne na ulici. Spýtali sme sa ho: „Čo ponúka strana SaS, ktorej si členom, práve takýmto ľuďom?“
Jeho odpoveď: „Zníženie odvodov a daní, ľudia sa budú môcť nadýchnuť.“

Verte, že nikdy nezobral do ruky kalkulačku a neprepočítal si, ako sa bude môcť nadýchnuť trebárs on sám po zavedení Sulíkovho odvodového bonusu. Odvodový bonus naozaj znižuje odvody daňovníkom, no zrušením odpočítateľnej položky markantne zvyšuje dane pracujúcim. Preto na odvodovom bonuse nízkopríjmové skupiny vôbec nezarobia a znižovanie daní sa nekoná.

A takto by som mohol pokračovať a opisovať člena za členom. Je to stále dokola ten istý princíp. Adorovanie najlepšieho ekonomického programu, ktorý robí chudobných chudobnejšími, bohatých bohatšími a adorovanie drzého predsedu, ktorému na chudobnom človeku záleží asi toľko, že keby na ulici stretol žobráka, ktorému by 5 euro zachránilo život, tak Sulík by mu asi najskôr vysvetlil, že sa v živote dosť nesnažil a do ruky by mu strčil brožúrku o odvodovom bonuse.

A NA ZÁVER ÚPLNÁ BOMBA!

Premeňme si posledný graf na percentá. Teraz sa pozrite, o koľko percent sa pri vašej súčasnej hrubej mzde zvýši vaša čistá mzda po zavedení odvodového bonusu. Uvidíte, že tomu, čo dnes zarába minimálnu mzdu, Sulík na čistej mzde pridáva 5 %, zatiaľ čo tomu, čo dnes zarába 4000 eur, Sulík zvyšuje čistú mzdu o neuveriteľných (!) 40%. Pripomínam, že čísla vyjadrujú situáciu, keď sa rozhodnete si nemocenské a poistenie v nezamestnanosti neplatiť. 

Bomba na záver. Takto vyzerá Sulíkova reforma odvodového systému:

Obrázok blogu

Všetkým, ktorí ste sa dočítali až sem, ďakujem za trpezlivosť a pozornosť.

A od Sulíka očakávam, že tento článok pripojí do svojho najnovšieho newslettra pre voličov a bude ho zdielať na svojom a straníckom facebooku. Strana SaS chce byť predsa pre svojich voličov čitateľná, že?

-----
Zdroje:
Kniha Odvodový bonus - zmena paradigmy
Program strany SaS Agenda 2020
Sulíkova mzdová kalkulačka

DOPLNENIE 18.02.2016 čas 23:35:

Jozef Mihál dnes zverejnil predvolebný blog k odvodovému bonusu. 

Čistú mzdu počíta presne ako ja, čiže výpočty v mojom článku sú presné a sedia. SaS sa ale práve dnes rozhodla poznižovať sadzby.

Sadzbu do 2. piliera navrhuje znížiť zo 6,66 % na 2,96 %. Robí tak preto, lebo v súčasnosti je odvod do 2. piliera z hrubej mzdy 4 %, čo je 2,96 % zo superhrubej mzdy. To je ale veľmi pokútne, pretože SaS v programe uvádza, že s touto sadzbou nesúhlasí a chce ju zvýšiť na výšku 6 %, čo je v skutočnosti sadzba 4,44 % do 2. piliera. Prečo im zrazu dnes stačí 2,96 %? A prečo v roku 2010 považovali za správnu sadzbu 6,66 %? Dnes už stačí 2,96 %? Aký budete mať dôchodok?!

SaS zároveň zvyšuje zdravotný odvod z 8% na 9%.

A na nemocenské a poistenie v nezamestnanosti určili malú sadzbu 2 % dohromady.

Takže teraz už len vzniká otázka, čo človek od štátu presne dostane za tieto znížené sadzby? Napríklad v prípade, že pôjde do dôchodku? Druhá otázka je, či odvodový bonus ostáva aj teraz rozpočtovo neutrálny. 

Sadzby nesadzby. Tie nič nemenia na tom, že Sulík prudko znižuje odvodový strop na hodnotu 1980 eur a tým pádom na odvodovom bonuse najviac zarobia vysokopríjmové skupiny obyvateľstva, presne tak ako o tom píšem v článku.

To je reforma po Sulíkovsky. Ofajč pred voľbami, aby prírastky na čistej mzde teraz vyzerali lepšie.
Viac o tom píšem tu: http://kuruc.blog.sme.sk/c/404622/viac-penazi-bohatym-volte-sas.html

Ak sa Vám článok páčil, prosím, zahlasujte zaňho ja na vybrali.sme, aby ste podporili jeho šírenie:
http://vybrali.sme.sk/c/Chcete-zarabat-menej-Volte-SaS/

Milan Kuruc

Milan Kuruc

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  19x

Je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré rozpútalo verejnú debatu o platoch, presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch.www.facebook.com/pracujucaChudobaSpoluautor kampane Koniec nízkym mzdám!www.KoniecNizkymMzdam.sk Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a MzdyZamestnanciOdvodový bonusSaSVoľby 2016Nezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu