Alexander

Bréráno 4.2.2011: hýbe osobnosť dejinami? To je stará a napínavá škriepka historikov. Aká je úloha indivíduálneho rozhodnutia v celospoločenských zmenách? Dnes sa oči sveta upínajú na Egypt. Je evidentné, že tu rozhodnutia/charakter jedného človeka nie sú rozhodujúcim faktorom. Ale v dnešnom Egypte však leží aj oáza Siwa, ktorú v roku 332pnl. navštívil Alexander Macedónsky. V Egypte, kde sa dnes hlásia o slovo masy, skrsla pred 2300 rokmi epocha helenistických Kráľov. Epocha, v ktorej rozhodnutia/vrtochy Kinga mali históriu pod kontrolou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Spomenutá oáza Siwa leží v západnej časti Egypta. Alexander sa rozhodol pre 200 kilometrovú púť púšťou len a len kvôli tejto návšteve. Ťavy nemal k dispozícii. Kone. Samovražda? Možno pokus o ňu, isto však motivovaný Alexandrovou extatickou osobnosťou.

Jeden z najväčších dobyvateľov sveta bol šialene poverčivý a na svojom ťažení navštevívil každú jednu svätyňu, veštiareň, ezoterickú kaplnku, stotožňoval sa s Achillesom, ľutoval, že tak ako on nemá po ruke Homéra, videl sa v Herkulovi až... sa v oáze Siwa odohral obrat. Po prechode púšťou sa totiž dozvedel, že je ničím menším než synom Boha. A zároveň neohrozeným panovníkom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V egyptskom či perzskom kontexte je takéto vyhlásenie legitímne. Ale aby sa človek, a čo i len kráľ - bazileus - stotožňoval s Najvyšším? V Aténach by sa pučili smiechom.

Nuž a potom po tejto radostnej zvesti sa Alexander otočil na kopýtku a zmietol z bitevného poľa pri Gaugamele gigantickú armádu perzského kráľa Dariusa III [viď nádhernú rekonštrukciu v Stone-ovom snímku Alexander].

A šiel ďalej, ďalej a ďalej. Dnešné tzv. minimalistické teórie tvrdia, že skutočne išlo o len o jeho osobnostný vrtoch, pre ktorí kreatívny Gréci vytvorili špeciálny pojem: pothos. Pothos znamená vnútornú posadnutosť po prekonaní a dobytí hviezdnych vzdialeností. Pretože India bola v tej dobe vo vzdialenosti svetelných rokov. Ale Alexander sa vrtošivo rozhodol a veril vo vlastnú nezraniteľnosť a čuduj sa svete, jeho vojská s ním šli až po Indiu. Až tu sa zasekli, vzbúrili a Alexander sa musel vrátiť a umrel v Babylone.

SkryťVypnúť reklamu

Významné je, že za prvé: doslova počas svojej kampane rituálne vytyčoval hranice ekumény. Za týmito bránami býva temnota. Za druhé: založil model helenistického kráľa. King je stelesnie zákona a nie jeho služobník. Kráľ je totálny suverén, nad ktorým už nestojí nič a nikto. A helenistický kráľ hovorí grécky [koyné] a uctieva grécku kultúru. Významné je, že epocha, v ktorej mala jedna osoba dejiny takpovediac v hrsti, sa rozlieha približne v intervale 336-30 pnl. To znamená, že pojem kráľ [bazileus] z Nového zákona je treba čítať s ohľadom na význam, ktorý kráľovi - tohto vesmíru - vštiepil Alexander Macedónsky.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Alexander Veľký na egyptský spôsob

Pavol Kutaj

Pavol Kutaj

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Interpret and receive reward! (The Aggadah) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFilmHistória

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu