Začínajúca „stará“ herečka

Písmo: A- | A+

Prečo vyštudovaná herečka márne klope na dvere divadla? Ako je možné, že talent stojí v kúte?

Jasne a veľmi presne to napísal dramaturg, režisér a pedagóg VŠMU pán Andrej Pachinger, ktorý MIRKU MICHALKOVÚ, tiež známu ako MIRA SAXON viedol od hereckých plienok, až po diplom. Z jeho listu citujem:

„Mirka už pri prijímacích pohovoroch prejavila svoj herecký talent v oblasti pohybových kreácii, schopnosti pantomimicky vyjadriť vnútorné pocity a emócie.

Počas štúdia sa rozvíjala veľmi pozitívne a postupne dokázala svoje schopnosti preniesť i do neživého materiálu - bábky. Má veľký dar, ktorý mnohým chýba a to je humor. Ani fantázia jej nie je cudzia. Už ako so študentkou bola radosť s ňou pracovať. Mala vždy v sebe pokoru, s ktorou pristupovala ku každej jej zverenej úlohe. Dokázala a dokáže prinášať rôzne spôsoby riešenia hereckých situácií, ale i spracovať zmeny a pripomienky, či už pedagóga alebo v súčasnosti režiséra. Je veľmi tvárna a dokáže spracovať komické, humorné, ale i tragické situácie v hereckej práci. Je charizmatická a nedá sa nevšimnúť si ju na javisku i v malej postave, pretože i v tej si nevtieravým spôsobom dokáže vytvoriť priestor pre veľmi individuálnu prezentáciu.

Je naozaj škoda že sa zatiaľ neuchytila v žiadnom divadle, lebo by určite svojím poctivým prístupom k hereckej práci a svojím typom každý divadelný súbor obohatila. Ale zrejme to trochu súvisí s jej skromnosťou a nevtieravým spôsobom komunikácie.

Verím ale, že rodina, v ktorej žije so závideniahodnou harmóniou, jej čiastočne vynahradí absenciu na javisku, i keď pre herečku jej kvalít to asi nie je ľahké.“

Mira Saxon predtým, ako ju prijali na VŠMU, stála pri zrode Divadla Aréna v Bratislave po boku svetoznámeho míma Milana Sládka. Prijatím na školu táto kapitola pre ňu skončila, skúsenosti ostali. Školu milovala, prvýkrát v živote. Každý deň, každú chvíľku, stále, až po koniec, kedy sa jedna brána zavrela a druhá sa...neotvorila. Len malý kúsok jej bolo dovolené ochutnať. Hosťovanie v Divadle Astorka, aj dychový seriál opáčila a ešte jeden zrod, tentokrát SOS. Mirkine herecké zrody boli preseknuté najdôležitejšími sekundami jej života, keď prvýkrát držala v náručí svoje deti! Neutekala hneď do divadla, ostala s nimi doma a návrat medzi kolegov bol zrazu nemožný. Každý sa poznal s každým, každého poznal ďalší každý a kto nepoznal každého nebol. Ostalo jej zle z toľkej faloše...

Talentovaná herečka, ktorá nemá kozy a gule, len talent, skromnosť, túžbu a rozčarovanie. Duša, ktorá keď je na javisku tak žiari, zahrá čokoľvek, žije pre divadlo a je jej dovolené len sa prizerať, čo nám neponúknu okukané tváre.

Boja sa o svoje honosné pozície, nový herec nemá šancu. Och, pardón, sú takí, ktorí ju majú, tú pozíciu, ten vratký podstavec piedestálu, a vôbec nemusia mať talent.

Naučené úsmevy, kamarátstvo pokiaľ ste práve na očiach v nejakom vychytenom Slovenskom seriáli. Poznajú vás okamžite, oceňujú vaše kvality, ste úžasní a „NEVEDELI BY STE MI NIEČO DOHODIŤ?“...

Talent sedí v obecenstve, kvalita videného klesá na úkor kvantity, všade ten istý človek. Toto stačí slovenskému divákovi? Je spokojný - kdesi tam, zavretý vo svojom teplom, nevetranom paneláku, či kdesi v čakárni nejakej ordinácie? Spokojný, s nádejou, že čo ak jedného dňa, raz, aj on? Veď dnes môže byť herečkou šmahom svetla z bodového reflektora pop záujmu hocaká deva s „vyberanými“ mravmi z periférie Turca, toho Turca, ktorý je dávnou mekkou neprofesionálneho divadla.

Ja nie som spokojná! Mám rada divadlo, mám rada umenie, ale tu sa veru nemám kde dobre a dosýta najesť. Som hladný divák! Márne hľadám po slovenských divadlomarketoch, darmo sa túlam slovenskými televíznymi kanálmi. Ponúkaný chlieb má priveľa PÉčok. P ako protekcia!

MIRA SAXON má dar, ktorý mnohým chýba a tým je humor. Je charizmatická a nedá sa nevšimnúť. Je nevtieravá, má obrovské srdce a nádherné oči! Je to moja sestra, som na ňu hrdá a viem, že javisko sa očistí a ona bude po ňom s gráciou a noblesou kráčať! Viem, že jedného dňa sa dočká potlesku, ktorý bude jej - a nebude to potlesk z nudy, vypĺňajúcej hľadiská plné márnosti a zbytočnosti.

Keď konečne začujem farbu známeho hlasu, s lahodou sa usadím do lona tvojich slov a nechám sa kolísať. Tlieskam Ti, Mirka!

Skryť Zatvoriť reklamu