Alternatívne formy investovania dobýjajú svet

Rodina alternatívnych investícií sa rozrastá. Ku– kryptomenám v poslednom čase pribudli aj ďalšie ako NFT a DeFi. Spoločný majú blockchain.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Otepľovanie, ale aj samotná pandémia výrazne menia správanie investorov. Stále viac môžeme pozorovať, že sa ich pohľad upína smerom k novým alternatívam na trhu, ktoré nepodliehajú centralizovanému systému. Neviete, ktoré to sú? Tak rozhodnej čítajte ďalej.

NFT

Zdá sa, že klasické obrazy sú už prežitok. Mladá generácia sa zameriava na digitálne umenie v podobe NFT, teda non fungible tokens, čo sú tzv. nezameniteľné tokeny, na ktoré som svoju pozornosť hlbšie sústredila tento rok aj ja. Napriek tomu, že prvé NFT vzniklo už v roku 2015 na blockchaine Ethereum, až donedávna bola táto forma investície najmä predmetom záujmu špekulantov a zberateľov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prelomovým sa stal rok 2021, konkrétne 1. kvartál, keď dosiahol trh s NFT hodnotu 2 miliardy USD. Záujem verejnosti nepochybne pritiahli aj zvučné mená umelcov, ktorí týmto spôsobom predávajú svoje diela a ku ktorým patrí najmä Paris Hilton alebo Beeple, ale nedávno investovala do nákupu NFT napríklad aj spoločnosť Visa.

O rastúcej popularite tohto trhu svedčí aj fakt, že podľa portálu Nonfungible.com na konci roka 2020 dosahovala hodnota NFT trhu „len“ 338 miliónov USD. V poslednom roku rastie skutočne raketovo. Objem predaja v 3. kvartáli 2021 dosiahol až 10,7 miliardy USD, čo znamená, že vzrástol viac ako 8-násobne v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom.

Skryť Vypnúť reklamu

Len za posledných 7 dní sa predalo NFT v počte kusov viac ako 201-tisíc. Najvyšší historický objem predaja zaznamenali NFT počas tohto leta, keď sa v týždni do 29. Augusta zrealizovali platby v hodnote 1,610 miliardy USD.

Graf: Objem predaja NFT v USD za posledné štyri roky.
Graf: Objem predaja NFT v USD za posledné štyri roky. (zdroj: Highcharts.com)

A ako fungujú NFT v praxi? Využívajú blockchain na zaznamenanie vlastníctva digitálnych predmetov, ako sú obrázky, fotky, videá, rôzne zberateľské predmety ,ale napríklad aj pozemky vo virtuálnom svete. Tým najznámejším je nepochybne Decentraland, ktorého trhová kapitalizácia v Septembri 2021 dosiahla 888 miliónov USD, zatiaľ čo v rovnakom období pred rokom to bolo 118 miliónov USD.

Skryť Vypnúť reklamu

DeFi

Je ďalší chytrý systém postavený na blockchaine. DeFi je skratka pre decentralizované financovanie, ktoré predstavuje „novú“ formu financovania, ktorá nie je závislá na klasických centralizovaných sprostredkovateľoch financovania ako sú banky, burzy, maklérske spoločnosti a podobne. Namiesto toho používa smart kontrakty na blockchaine.

A aký prínos má pre spoločnosť? Umožňuje požičiavať niekomu inému, požičiavať si so zabezpečením ale aj bez záruky, či už krátkodobo alebo dlhodobo, zarábať na úrokoch, obchodovať tokeny, kúpiť si poistenie, spravovať svoje portfólio a ďalšie možnosti. A to všetko v absolútnom súkromí bez potreby identifikácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Výhodou je, že nakoľko v tomto prostredí neexistuje centralizácia, netreba sa báť inštitúcii, ktoré by mohli zablokovať platbu alebo zakázať prístup k čomukoľvek. Služby sú rýchle - prevody finančných prostriedkov trvajú iba niekoľko minút.

Vďaka automatizácii a vysokej bezpečnosti nehrozí riziko ľudskej chyby a navyše sú riadené kódom, ktorý môže každý skontrolovať alebo preskúmať. Inými slovami: DeFi je postavené na transparentnosti – ktokoľvek si môže pozrieť údaje o produkte a skontrolovať ako systém funguje, čo napríklad pri finančných inštitúciách nie je možné (nie je možné nahliadnuť do ich úverovej knihy alebo záznamov o správe majetku).

Hodnota trhovej kapitalizácie DeFi neustále rastie. Podľa TradingView.com dosahovala v piatok poobede hodnotu 150 miliárd USD, čo je doposiaľ najvyššia hodnota.

Graf: Vývoj trhovej kapitalizácie DeFi za posledných 5 rokov.
Graf: Vývoj trhovej kapitalizácie DeFi za posledných 5 rokov.  (zdroj: Zdroj:TradingView.com)
Olívia Lacenová

Olívia Lacenová

Bloger 
  • Počet článkov:  104
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Vo svete finančných trhov som začínala na oddelení sales, kde som sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Fascinoval ma najmä svet akcií a komodít, ktorým som sa chcela venovať podrobnejšie. Rok a pol som strávila písaním odborných článkov na túto tématiku v redakcii Hospodárskych novín. Následne som sa začala zaoberať analytickou činnosťou a rok som pracovala pre značku xPartners so zameraním na trh s komoditami a vývoj drahých kovov, ktoré vo fyzickej podobe považujem za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Momentálne pôsobím ako hlavná analytička značky Topforex. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu