Sofia Vitalle: Seductor

Poznáte Sofiu Vitalle? Nie? Ani nemôžete. Ide totiž o dve mladé spisovateľky Veroniku Kmeťovú a Renátu Kosmályovú, píšuce pod spoločným pseudonymom, ktoré sa rozhodli, že obohatia slovenkú scénu o fantasy román s démonickou tématikou. Tak teda, ako dopadol tento pokus od vydavateľstva Ikar? Prestrelili? Zaujali? Všetko v mojom (viac-menej) pravidelnom blogu o literatúre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Naposledy som sľúbila, že si vyberiem z trojice slovenských autoriek venujúcich sa sci-fi a fantasy. Vyriešila som to šalamúnsky a vybrala som si hneď dve, ktoré vystupujú pod spoločným pseudonymom Sofia Vitalle a ktoré sa rozhodli vytvoriť príbeh tak trochu z iného súdka. Nie síce nadčasový, ani nie mimo hlavnej línie (keď ako hlavnú líniu beriem upírsko-anjelské ságy), ale minimálne púta svojou zaujímavou myšlienkou.

Príbeh Seductora ma zaujal už na webovej stránke mámtalentu (www.mamtalent.sk). Stihla som si prečítať iba prvé tri kapitoly, kým bola prvá časť dvojdielneho románu stiahnutá, aby prešla redakčnými úpravami a bola schopná tlače. Keďže ma úvod slušne zaujal, rozhodla som dať mu šancu. Tu sú moje postrehy. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po ďalších 500 rokoch je tu opäť čas- čas lovu na sedem nevinných ľudských duší, ktoré musia ísť na príkaz Lucifera do večného zatratenia. A práve preto prichádza Seductor, aby si splnil svoju špinavú prácu. Neľútostný pokušiteľ s násilnými sklonmi a zvrátenou radosťou z úbohosti ľudí. Seductor s nikým nemá zľutovanie a za sebou až príliš dlhú prax. Aj teraz to vyzerá, že to bude pre neho hračka. Lenže naráža na nečakaný odpor vo forme výnimočnej ľudskej ženy - výnimočnej viacerými spôsobmi, čo spôsobí nášmu "hrdinovi" poriadne problémy a roztočí tak nečakanú naháňačku na všetky smery. Toľko anotácia. 

SkryťVypnúť reklamu

V prvom rade musím pochváliť spisovateľky za kompozíciu príbehu, ktorá sa nikde nezadrháva. Dej je plynulý, rýchly a nevznikajú miesta, ktoré by ma rušili v rámci logickosti príbehu. Druhou vecou je úvod. Autorky pochopili, že ak chcú naozaj zaujať (a určite sa poučili aj zo svetových bestsellerov) musia to urobiť už na prvej strane. Preto sa s vervou pustili do scénky, ktorá svojou drastickosťou zvýšila mieru môjho adrenalínu skoro na maximum. Správne pochopili, že záporná postava musí byť čo najhoršia a najlepšie ak je jej obeť tá najnevinnejšia ako sa len dá. Sľubný začiatok ma preto navnadil, ale už po veľmi krátkom čase začalo dielo ukazovať aj svoje slabšie stránky. Ako prvé som si všimla, že dej síce nie je zbytočne rozvláčny, ale na strane druhej je text ochudobnený o vykreslenie atmosféry, s ktorou sa autorky naozaj mohli viacej vyhrať. Aj vďaka téme tu mali obrovský priestor na skvelú realizáciu. Nahradili to však desivosťou samotných činov Seduktora, čo však paradoxne ubralo na samotnom strachu. No, to nie je až také podstatné a vlastne je to hlavne otázka vkusu toho ktorého čitateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčším prehreškom sa stala pre mňa druhá časť príbehu, keď sme sa už ocitli v starej dobrej Bratislave v spoločnosti istej slovenskej dievčiny. Príbeh odrazu skĺzol do skoro typicky ženského oddychového románu s nie príliš duchaplnými rozhovormi. To skoro myslím tak, že nebyť sprievodnej mágie, bol by to úplne román pre ženy. Zrazu som sa topila v životnom osude ženy, ktorá mala byť pomaly svätá a pritom sa správala ako typická priemerná stredoškoláčka. Musela som zápasiť s niektorými nelogickými miestami, ako napr. premiestňovanie sa démonov v bare plnom ľudí (samozrejme nikomu to nevadilo), alebo s divným správaním sa niektorých postáv, či zvláštnej filozofie o zatratení duší (podľa učenia RKC alebo aj zdravého rozumu nemôže byť 3-ročné dieťa zatratené, pretože sa nemôže s plným vedomím rozhodnúť pre ťažký hriech). Zvyšok som preto čítala už so zjavnou námahou, aj keď aspoň záver bol obstojnejší. Napriek tomu som zvedavá, ako príbeh skončí, ale len v tom prípade, ak si autorky dajú záležať na celom príbehu a nie len na úvode a viac posunú smerom ku kvalitnej fantastike a menej k Twilightu. 

SkryťVypnúť reklamu

Po tomto fantasy úlete sa nabudúce opäť vydám do vôd sci-fi žánru a budem pre vás hľadať naozaj lahôdku. Pokiaľ sa vám tento blog páčil a chceli by ste mať čerstvé info o každom novom, kliknite na fb na zdieľanie pri mojom mene. 

Tatiana Lajšová

Tatiana Lajšová

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autorka blogu sa príležitostne venuje recenziám slovenskej fantastiky a vo voľnom čase píše krátke články pre detských čitateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáČo ma zaujaloRecenzie

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu