Základom je v súlade so zákonom o rodine chrániť právo dieťaťa na rovnocennú starostlivosť oboch rodičov.
Striedavá alebo "spoločná" starostlivosť by mala byť základným štandardom, od ktorého sa odvíja ďalšie poručnícke konanie. Kolízny pracovník by ju mal odporučiť súdu a aj rodičom ako základ, iba v prípade zdôvodnených okolností navrhnúť iný styk.
Kolízny pracovník by mal zrovnoprávnením vzťahov a informovaním eliminovať konflikt rodičov a prípadný spor o dieťa keďže je to proti jeho záujmom.
SPODaSK zmeniť na klientské Centrá prvého kontaktu (Centrá porozchodovej starostlivosti o deti).
Ako konanie proti záujmom dieťaťa hodnotiť vymedzovanie rodiča voči druhému rodičovi a snahu obmedziť rozsah styku s dieťaťom druhému rodičovi.
Spolupráca Kolízneho opatrovníka (KO) pri vymáhaní styku a pri bránení v styku.
Pokiaľ dochádza počas súdneho konania k obmedzeniu prístupu dieťaťa k rodičovi, KO by mal navrhnúť predbežným opatrením nariadenie striedavej starostlivosti, aby sa nedeformoval styk dieťaťa s rodičmi a ani jeden z rodičov nebol v nerovnoprávnom postavení.
Vytvoriť internú smernicu, ktorá by jasnejšie určovala postupy (KO) pri kontakte s rodičmi.
Vypracovať metodiku postupov pre všetky situácie, šetrenia, problémové oblasti.
Kolízny pracovník nevstupuje do konfliktu rodičov a chráni iba a v prvom rade záujem dieťaťa.
Súčasťou by mal byť dotazník na preverenie pomerov oboch rodičov – doteraz všetky úrady postupovali inak, amatérsky, subjektívne.
Kolízny pracovník sa musí vyvarovať diskriminačných praktík a robiť rovnaké postupy u oboch rodičov.
Každý návrh by mal ísť na súd písomne a s odôvodnením, hlavne základné návrhy podľa §20 zákona 305/2005 – o zverení dieťaťa a o určení výživného. Kolízny pracovník nemôže povedať a napísať, že rozhodnutie necháva na rozhodnutí súdu, "je advokátom dieťaťa", musí sa jasne vyjadriť!
Vypracovať internú smernicu - metodiku na určovanie výživného.
Vydať informačné materiály o komplexných právach dieťaťa pre pracoviská SPODaSK – zamerané na podporu zachovania oboch rodičov – plagáty, letáky, nálepky, odznaky.. „Ako zachovať aj po rozchode dieťaťu oboch rodičov - výzva či problém“
Zamerať sa na odbornú činnosť, analýzy a na výskumy detí a situácií v porozvodovom období. (chýbajú štatistiky a dáta)
Zistiť, a jasne a presne definovať čo je „záujem a potreby dieťaťa“.
Napísať internú smernicu, ktorá by jasne definovala aké kritériá, alebo konanie či podmienky môžu diskvalifikovať rodiča a obmedziť jeho styk s dieťaťom.
Kolízny pracovník by mal v súlade so zákonom sedieť pri sudcovi.
Podpora činnosti združení zameraných na aktivity v oblasti pomoci deťom a rodičom v porozchodovej starostlivosti, podpora projektov a programov.
Vydanie špeciálnej publikácie Rozvod od A po Z – publikácie prvého kontaktu so všetkými informáciami pre rodičov s radami, kontaktmi, analýzami, pomôckami.
Kolízny pracovník by nemal súhlasiť so zverovaním dieťaťa do párnovíkendovstva – zjavne zvykové rozhodovanie by malo prestať. Pri širšom styku by mal dávať dôraz na určenie iných dôb a spôsobov styku a víkendového rodiča nahradiť aspoň týždňovým, 6 dňovým.
Kolízny pracovník by mal vplývať na to, aby sa dieťa zdržiavalo v pôvodnom prostredí aspoň do rozhodnutia súdu, aby nedochádzalo k únosom, účelovej zmene trvalého bydliska. Pri nerovnocennom styku by väčšinu času malo tráviť v byte, škôlke, škole kde bolo dovtedy, nemeniť lekára, kamarátov, prostredie. Pri zmene bydliska odporučiť zverenie rodičovi v pôvodnom prostredí.
Presadzovanie náhradných termínov styku pri nedodržaní napr. pri chorobe, alebo pri inom dôvode.
Kolízny pracovník by rozhodnutie o striedavke nemal podmieňovať psychologickými vyšetreniami, pokiaľ nejde o patologické prejavy a zákaz styku, keďže pred rozchodom nebol styk s dieťaťom podmienený.
Uplatňovanie výchovných opatrení, pomáhať pri Syndróme zavrhnutého rodiča, kolízny pracovník by mal dbať na to aby dieťa nebolo manipulované, aby sa zabránilo odmietaniu druhého rodiča.
Určiť modely styku dieťaťa s rodičom pre rôzne vekové kategórie a rôzne usporiadania, aby KO vedeli flexibilne navrhnúť časové plány styku.
Zvýšiť informovanosť o rovnocennom postavení oboch rodičov ako zákonných zástupcov – možnosť navštíviť lekára, školu, pýtať sa na výsledky.
Určiť metodiku zverejňovania spisov a nahliadnutia do spisov, lebo je to dnes problém.
Upozorniť na potrebu transparentnosti a vymedziť situácie kedy dochádza ku konfliktu záujmov.
Návrhy na reformu ÚPSVARu, odboru sociálnoprávnej ochrany detí
"Když všichni mluví o nemožnostech, hledej možnosti." (autor citátu Tomáš Baťa) Ako rodič (otec) vychádzajúci z neblahej osobnej skúsenosti, svojej ako aj mnohých iných, navrhujem okrem iného presadiť tieto potrebné zmeny pre lepšiu ochranu práv detí na Slovensku.