Usmiata slza

Už dávno sem chcem napísať niečo pekné. Doposiaľ som písal len o tvrdej realite otcov (rodičov), ktorí majú záujem o svoje deti po rozvode - rozchode. A uznajte sami, takéto písanie nie je med lízať.  Mám to šťastie, že na rozdiel od iných, som so svojím dieťaťom. Aj keď obmedzene. Po období keď som dieťa vôbec nevidel. Po prežití "syndrómu zavrhnutého rodiča", ktorý stále visí nad niektorými rodičmi ako Damoklov meč. Rodičmi, ktorí sa napriek príkoriam snažia o spoločnú výchovu a starostlivosť svojich ratolestí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Kráľ a princezná (Otec a dcéra)
Kráľ a princezná (Otec a dcéra) (zdroj: Autor fotografie: Peter Peniaško)

Ratolestí plných radosti a šťastia. Teda aspoň takto si osobne predstavujem plnohodnotné detstvo. Zmierňujme bolesť a sklamanie tam kde nepatrí. Napriek chybám ktoré robí každý človek. Deti nemôžu pykať za chyby a rozhodnutia svojich rodičov, nech by boli akokoľvek vysvetlené pod zámienkou ich ospravedlnenia.

Je nutné písať o potrebách zmien vedúcich k zrovnoprávneniu rodičovstva na Slovensku ako aj o poukazovaní na kauzy, ku ktorým verejnosť už chvalabohu nie je chladná. A popritom nezabúdať hlavne na deti a ich šťastie, na ich úsmevy, hry a šibalstvá.

Chcel by som vám priblížiť pocity nielen otcov ale aj matiek. Tých rodičov, ktorí si prežili odlúčenie od svojich detí. A opätovné stretnutia. Aj keď len na zopár mizivých chvíľ. Sú to pocity šťastia alebo naplnenia? Satisfakcie? Neprajníci hovoria, že pomsty. Nie je tomu vôbec tak. Deti sú nám svedkom. A práve o ne ide. O ich šťastie.

Spomínam si ako sme boli s dcérkou na Bojnickom zámku kde nám dobrí ľudia pripravili prekvapenie. Dcérka si mohla obliecť princeznovské šaty a sprevádzať návštevníkov po zámku. Neskutočné pre ňu! Žiarila ako naozajstná princezná! Toto sú okamihy pre ktoré sa oplatí nielen žiť ale aj trpieť. Odmenou je radosť ktorá je taká prostá, jednoduchá, priam až krásne detská. Nemali by sme zabúdať aké je to byť dieťaťom.

Alebo náš prvý výlet do skutočného lesa, ktorý sa našim rozprávaním menil na rozprávkovú krajinu plnú škriatkov, víl a dobrých zvieratiek.

Dokonca pred nedávnom si s úsmevom pripomínam našu prvú návštevu aquaparku v živote. Prvýkrát v bazéne. Pánečku. To bolo čosi. A na tobogáne, keď mi dcéra sedela pri kolenách ako v "autobuse" kĺzajúcom sa bláznivo dolu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto spomienky sú podporované radostným prežívaním skutočnosti ktorá bola ešte donedávna obom odopieraná. Prítomnosťou vlastného dieťaťa a druhého rodiča. Preto by si mal každý rodič "outsider" vychutnávať takéto chvíle. Nestrachovať sa. Aj keď nabudúce to tak už nemusí byť. Nie kvôli nezáujmu ale práve paradoxne kvôli nemu. Radosť sa rýchlo môže zmeniť na smútok. Kto prežil, vie o čom píšem. Záleží však na vlastnom nastavení. Áno, aj ja som bol skeptický a zničený zlovôľou a "nezrelosťou" niekoho iného. Treba sa nad tým povzniesť, avšak nezabudnúť konať "právne" kroky aby sa to opäť zmenilo. Chce to čas, vytrvalosť a odhodlanie.

Potom môžu dehonestovaní rodičia prežívať väčšiu radosť, ktorá je pre tých rodičov ktorí sú s deťmi tak nejako automaticky, už niečím prirodzeným, že ju nevedia ani identifikovať. A to je dobre pre deti. Najlepšie je mať oboch milujúcich a zodpovedných rodičov rovnomerne, pokiaľ sa dá. A keď sa (práve) nedá, netreba klesať na duchu. Je to veľmi dôležité a veľmi ťažké.

Zaiste aj preto tá "druhá strana" skúša, koľko ešte vydržíte ;-)
Ale vaše deti vám za to stoja.

SkryťVypnúť reklamu- Venované všetkým rodičom ktorí nemôžu byť po rozvode - rozchode so svojimi deťmi častejšie alebo vôbec. Ako aj tým, ktorí nám hovoria, že stále len "fňukáme" :) -


Mario Laššo

Mario Laššo

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Verejnosť ma skôr pozná pod pseudonymom "Mário Lagaliano". Som milujúci otec, občiansky aktivista, spoluzakladateľ Ligy Otcov a bývalý člen Prezídia Rady pre práva dieťaťa / Slovenská republika.Som človek snažiaci sa o spravodlivosť, rovnoprávne rodičovstvo, spolupatričnosť spoločnosti v prospech samotných detí a ich práva na OBOCH zodpovedných a milujúcich rodičov. Zoznam autorových rubrík:  DieťaRodinaŠtát

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu