Zamrznutá Orava

Zima sa s nami pohráva jedna radosť. Tak ako tma je nedostatok svetla, zima je nedostatok tepla – energie. Orava je povestná treskúcimi zimami, ale tohtoročná zima je naozaj hodná zápisu do obecných kroník. V piatok 17. 2. 2012 až 15 námestovských obcí vyhlásilo mimoriadnu situáciu. U nás v Babíne sme vyhlásili I. regulačný stupeň odberu pitnej vody. Niektorým obciam hygienik povolil napojenie sa na už vybudované vodovodné zdroje i bez stavebných povolení, v Oravskej lesnej dokonca padla strecha na rodinnom dome a na Kysuciach celý kraj cez Obvodný úrad vyhlásil mimoriadnu situáciu a pritiahli premiérku a dvoch ministrov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Nestih dozrieť
Nestih dozrieť (zdroj: život)

Prečo je tomu tak?

Nad sibírskymi planinami sa nazbieralo veľa chladu a ten „natiekol“ do strednej Európy, kde sa akoby „zakonzervoval“ a zastavil. Tieto silné zmeny sa dejú preto, lebo Zem prechádza „klimaktériom“, odborníci tomu hovoria Klimatické zmeny Zeme. Údajne Zem prechádza do novej doby ľadovej a preto takéto zimy budú častejšie aj u nás. Rovnako preto sme mali na Orave tridsaťstupňové mrazy niekoľko týždňov. Takéto mrazy však znamenajú pre mnohých z nás aj nedostatok vody. Podzemné pramene sú napájané presakujúcou povrchovou vodou, ktorá sa presakovaním očisťuje a dopĺňa podzemné pramene. Ak kvôli tridsiatkovým mrazom prítok povrchovej vody klesne, pramene oslabnú, a dedina je bez vody.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko so všetkým súvisí

Je zvláštne, že protipovodňové opatrenia, ktoré niektoré obce robia pomáhajú ako prevencia proti takýmto zimným vyschnutiam prameňov. Ako? Jednoducho. Ak cez priehradky, garnisáže a prepážky dlhodobo zadržíme väčšie množstvo vody v lese, naplnia sa podzemné zásobníky a sú dlhodobejšie schopné dopĺňať pramene vodovodov. Preto je rozumné pre všetky obce, aby sa zapojili do protipovodňových opatrení, ktoré popri tom, že nás chránia od zaplavenín na obecných cestách dokážu priniesť aj ochranu proti nedostatku vody počas zím a teplých liet. Samozrejme aj 30 000 pracovných miest, ktoré protipovodňovky ponúkajú nie sú zo sociálneho hľadiska zanedbateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Dobre už bolo...

Nechcem byť prorokom horších časov, ale rovnako ako ekonómovia predpovedajú ťažký krízový rok 2012 ako rok „uťazovania opaskov“, aj z ekologického hľadiska nám Zem nič nedaruje a postihnú nás takého mrazy častejšie a častejšie. Je dobré sa na ne pripraviť.

Peter Laťák

starosta Babína

Peter Laťák

Peter Laťák

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hľadač s otvorenou mysľou...www.linkedin.com/in/peter-laťák/ https://www.facebook.com/peter.latak Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu