Exempla trahunt....

Jedna zo základných výziev každého spoločenstva je spôsob ako sa vyrovná s odpadom. Je pochopiteľné, že ak spotrebovávame, prirodzene tvoríme ako spoločenstvá určité zvyšky z tovarov a obalov, ktoré kupujeme. Ako občiansky aktivista som vždy s nevôľou pohliadal na skutočnosť, že odpadky sa kvôli úspore obecných peňazí jednoducho zakopávali do jám. Je to najjednoduchšie ale aj najnezodpovednejšie riešenie tohto problému. Uvedomoval som si, že v obci sú vždy ľudia, ktorí nemajú čas, alebo proste chuť z unavenia životom, aby ešte triedili odpad. Rozhodol som sa hneď po voľbách pracovať na tom, aby som do obce zabezpečil dostatok cenovo najprijateľnejších veľkokapacitných kontajnerov na komunálny odpad. Prečo? Jednoducho som vedel, poznajúc dušu dedinského človeka, že ak nie sú vytvorené podmienky na správne ukladanie odpadu, tak človeku nezostalo nič iné ako ho uložiť ilegálne. Veď celá traktorová vlečka po prerábke domu sa do kuka nádoby pred domom nikdy nevojde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Miesto bývalej divokej skládky v obci Babín. Dnes tam rastú malé smrečky.
Miesto bývalej divokej skládky v obci Babín. Dnes tam rastú malé smrečky. (zdroj: Mgr. Laťák Peter / starosta Babína)

Veľká očista stojí peniaze.

Avšak po čase som podľa predpokladu narazil na skutočnosť, že jednoduché vyvážanie komunálneho odpadu, ktorý končí vo veľkokapacitných kontajneroch nie je konečným riešením. Prečo? No preto, lebo to neúmerne zaťažuje obecný rozpočet, inými slovami, stojí to kopec peňazí. Preto sme sa v Babíne rozhodli separovať aj odpad z veľkokapacitných kontajnerov. Ale nielen to, rozhodli sme sa osvetou meniť postupne postoj spoločenstva. Ako psychológ veľmi dobre viem, že nie všetci sú životom unavení natoľko, žeby po ľudskom vysvetlení zodpovedne nepretriedili tú vlečku odpadu, predtým ako ju vyvezú starostovi do kontajnera. Stalo sa. Masírovali sme verejnú mienku pomaly týždeň siahodlhým rozhlasovým vyhlásením, kde sme na jednej A4ke vysvetľovali prečo sme zaviedli kontajnery – no preto, lebo bez nich nám menšina v obci vytvárala nelegálne skládky. Následne niekto ohlasoval s fotografiami tieto čierne skládky nie na Obecnom úrade, ale cez Občianske združenie až z Liptovského Mikuláša priamo na Obvodný úrad. Odbor životného prostredia hrozil obci pokutou viac ako 16 000 €, ak nevyrieši problém divokých skládok. Vyriešili sme. Prácne sme odstránili existujúce skládky a nastavili sme pomery v obci tak, že je už pririskantné sa o ďalšie čierne skládky pokúšať. Prečo? Každému ohlasovateľovi divokej skládky ponúkam ako starosta 10% vymoženej pokuty od škodcu ak dopomôže jeho odhaleniu. Funguje to. Deti sa môžu hrať po potokoch ako za môjho detstva, neporania sa o staré plechy, či rozbité sklo – už tam nie je.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako udržať čistotu v dome?

To je otázka. Je relatívne ľahké, netvorivé len vyčistiť, zaviesť kontajnery. Nie je však správne bez rozmyslu platiť ťažké peniaze za odvoz komunálneho odpadu z kontajnerov. Je to ľahké v porovnaní s tým, na čo sme sa v Babíne odvážne odhodlali. Uvedomili sme si, že teraz treba prejsť do fázy – exempla trahunt...príklady priťahujú, ako Rimania vravievali. Preto sme začali za pomoci zamestnancov Obecného úradu triedenie komunálneho odpadu aj v kontajneroch. Aj vďaka silnej osvete – okrem častých rozhlasových hlásení sme ku každému kontajneru postavili infotabuľu s oznamom na celú stranu, kde sme porozumiteľne vysvetlili celý dôvod separácie kontajnerov zamestnancami obecného úradu. Zamestnanci mali spočiatku obavy, veď všetko nové spočiatku bolí, ale čoskoro porozumeli, že nieto sa čoho báť. Veď majú ochranné pracovné pomôcky ako každý zberný dvor či technické služby miest. Nevyskytla sa žiadna zdravotná komplikácia dokázateľne prepojiteľná so separáciou kontajnerov. Vybrali sme relatívne odľahlé miesto, síce v obci, avšak také, ktoré bolo lepšou voľbou ako futbalové ihrisko alebo nový cintorín, ktoré sú jedinými alternatívnymi obecnými pozemkami. A samozrejme zodpovedne jednáme s určitými subjektmi v obci o dohode, že dočasnú separáciu z obecného dvora postupne premiestnime za obec. Ale všetko časom.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé lastovičky už prileteli...

Po páru týždňoch už vidieť zjavné výsledky. Dobromyseľní ľudia už porozumeli prosbe starostu o to, aby zodpovedne separovali aj komunálny odpad, ktorý sa im nevojde do kuka nádoby pred domom. Sú vďační, že im starosta zabezpečuje kontajnery v každej ulici – a preto aj tento odpad už separujú. To málo, čo tí životom unavení nedokážu separovať, to s prehľadom pretriedia zaškolení obecní zamestnanci. Sklo dajú do kontajnerov na sklo, kompost na kompostovisko, železo do zberu, a plast do recyklácie. A len to nezatriediteľné necháme v kontajneroch a potom ich Kubinci odvezú až do Martina, lebo tam je to lacnejšie ako v Zubrohlave. A čuduj sa svete, náklady na komunálny odpad vo veľkokapacitných kontajneroch nám klesajú, ako sme predpokladali. Prečo? Lebo sa snažíme zodpovedne a rozumne pristupovať k problémom, k výzvam pre ktoré sme tu. Nie je nám ľahostajná čistota, ale ani peňaženka obce. Ideme tou náročnejšou, ale zodpovednejšou a verím že dlhodobo udržateľnejšou cestou. História to posúdi.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Laťák

starosta Babína

Peter Laťák

Peter Laťák

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hľadač s otvorenou mysľou...www.linkedin.com/in/peter-laťák/ https://www.facebook.com/peter.latak Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu